Biznes Fakty
„Miasto widmo” na Cyprze. Ciemny trend rozwijający się w zamkniętym ośrodku
Famagusta była kiedyś tętniącym życiem kurortem, którego sercem była Varosia. Znajdowały się tam luksusowe hotele, wieżowce i kluby nocne, które przyciągały gwiazdy filmowe, takie jak Elizabeth Taylor i Brigitte Bardot. Wszystko zmieniło się po inwazji Turcji na Cypr. W 1974 roku Warosza stała się „miastem widmo”. Przez 46 lat dostęp do tego terytorium miał tylko nieliczny wybraniec.

Warosia nazywana jest także Marasz. Była to dawna dzielnica turystyczna Famagusty , miasta kontrolowanego przez Cypr i Cypr Północny. W latach 60. XX wieku ośrodek ten cieszył się ogromną popularnością wśród turystów, zwłaszcza wśród ludzi zamożnych. W Famaguście wakacje spędzali przede wszystkim Skandynawowie, Niemcy i Brytyjczycy.
Gwiazdy filmowe odwiedziły Warosię. Dziś jest to miasto widmo.
Liczba turystów była tak duża, że władze Famagusty podjęły decyzję o wybudowaniu nowych hoteli i kompleksów mieszkalnych w Varos . Powstały one wraz z nowymi restauracjami i klubami wzdłuż alei Johna F. Kennedy'ego, prowadzącej od portu. Między innymi otwarto tu Hotel Argo – ulubione miejsce wypoczynku gwiazdy filmowej Elizabeth Taylor. Wypoczywali tu również Brigitte Bardot i Richard Burton.
Przeczytaj także: Tu odpoczywają bogaci. Oto najbardziej luksusowe miejsca w Europie
Warosia nazywana była Nową Famagustą i zamieszkiwali ją głównie Grecy cypryjscy, natomiast część znaną jako Stara Famagusta zamieszkiwali Turcy cypryjscy. Łączna liczba mieszkańców tego obszaru wynosiła 39 tysięcy osób. Po inwazji Turcji na Cypr w 1974 r. wszyscy mieszkańcy Nowej Famagusty uciekli. Żołnierze wyszli na ulice i odgrodzili teren od reszty miasta, uniemożliwiając komukolwiek wejście. Przez kilka dziesięcioleci Warosza pozostawała zamknięta i zamieniła się w „miasto widmo”.
Türkiye chce przywrócić Varosia status kurortu
W 2019 roku władze Turcji i nieuznawanego Cypru Północnego podjęły decyzję o przywróceniu temu obszarowi jego pierwotnego charakteru turystycznego. Podjęto decyzję o przeprowadzeniu inwentaryzacji i rekonstrukcji obiektów. Według portalu t24.com.tr koszt modernizacji oszacowano na 10 miliardów dolarów. Plany te zostały skrytykowane przez ONZ i UE. Turcję wezwano do kontynuowania negocjacji w celu rozwiązania konfliktu z Cyprem.
Obszar ten przyciąga miłośników tzw. turystyki ciemnej
W 2020 roku Varosia została częściowo udostępniona turystom. Zwiedzający mogą teraz odwiedzać niektóre ulice w okolicy w wyznaczonych godzinach. Profesor Hubert Faustmann z Uniwersytetu w Nikozji powiedział dziennikowi Daily Express, że władze podjęły taką decyzję, ponieważ zamknięty obszar od dawna stanowił cel nielegalnych wycieczek.
„Ta część miasta stała się popularnym miejscem nielegalnej turystyki, dlatego zaczęto otwierać części Waroszy i teraz jest to miejsce turystyczne z wycieczkami, rowerami elektrycznymi, pojazdami i kawiarniami” – wyjaśnił.
Według Daily Express „miasto widmo” Famagusta jest miejscem odwiedzanym przez miłośników tzw. turystyki ciemnej. Trend ten stał się popularny dzięki TikTokowi. Polega ona na odwiedzaniu miejsc, w których doszło do tragedii (np. wojen, czystek etnicznych, katastrof, starć między gangami przestępczymi). Przykładami mrocznej turystyki są wycieczki do Strefy Wykluczenia wokół Czarnobyla lub do faweli w Rio de Janeiro.