Biznes Fakty
Umowa surowcowa z USA. Parlament ukraiński zdecydował

„Ukraiński parlament zatwierdził przełomową umowę o partnerstwie gospodarczym ze Stanami Zjednoczonymi” – oświadczyła wicepremier Julia Swyrydenko.
„Ten dokument stanowi coś więcej niż tylko ramy prawne – to podstawa nowego modelu współpracy z ważnym strategicznym sojusznikiem” – stwierdził polityk w mediach społecznościowych.
Umowa o surowcach sfinalizowana. Wpływowe uwagi wicepremiera
„ Bezpieczeństwo musi być zgodne z interesami ekonomicznymi . Taka jest perspektywa Stanów Zjednoczonych odnośnie naszej współpracy. Nasza umowa o partnerstwie gospodarczym z Ameryką ma na celu ułatwienie wszelkich dróg współpracy w sektorze bezpieczeństwa” – wyjaśnił ukraiński wicepremier w kolejnym poście.
„Prezydent Wołodymyr Zełenski jednoznacznie określił cele tej umowy – całkowity parytet obu stron i przestrzeganie narodowych interesów Ukrainy, zarządzanie oparte na współpracy z Ameryką oraz inwestycje na Ukrainie, z naciskiem na przyszły wzrost” – dodała.
Umowa USA-Ukraina. Szczegóły dokumentu zostały ujawnione
Warunki wynegocjowanego porozumienia są znacznie korzystniejsze dla Ukrainy w porównaniu z pierwotnymi propozycjami USA i przypominają te, które prezydent Wołodymyr Zełenski miał poprzeć podczas swojej lutowej wizyty w Białym Domu.
Wbrew pierwotnym wymogom USA , umowa nie nakłada na Ukrainę obowiązku spłaty wcześniejszej pomocy wojskowej USA z przychodów uzyskanych z wydobycia surowców. Ukraińskie zasoby mineralne pozostaną pod „pełną kontrolą i własnością Ukrainy”, a fundusz ma być wspólnie zarządzany przez obie strony. Ponadto rząd USA ma pomóc w przyciąganiu dalszych inwestycji i technologii na Ukrainę za pośrednictwem US International Development Finance Corporation (DFC).
WIDEO: Rumunia przeprowadza powtórne wybory. Rozpoczęło się głosowanie

Mateusz Balcerek / sgo / Polsatnews.pl
Źródło