Biznes Fakty
Miliony złotych na krakowskie tramwaje. Ogłoszono podpisanie umowy.
Środki z Narodowego Planu Odbudowy pozwolą na przebudowę polskich tramwajów. Na konferencji prasowej Dariusz Klimczak i Władysław Kosiniak-Kamysz poinformowali o podpisaniu umowy na dostawę nowego taboru kolejowego w Krakowie i podsumowali wyniki konkursu. Wcześniej ministrowie wzięli udział w otwarciu najdłuższego tunelu w kraju. „Dzięki otrzymaniu środków z Narodowego Planu Odbudowy możemy wreszcie przystąpić do realizacji tego projektu” – powiedział Dariusz Klimczak.

Dofinansowanie w wysokości 128 mln zł w ramach KPO przyznano Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Krakowie na 18 tramwajów, które zostaną dostarczone w 2023 roku. Środki te zostaną przeznaczone na wkład własny przewoźnika w zakup dodatkowego taboru.
W poniedziałek przedstawiciele Centrum Projektów Transportowych UE (CUPT) i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie (MPK) wymienili się umowami na dofinansowanie 18 tramwajów Lajkonik II, które zostaną dostarczone w 2023 roku. W uroczystości, która odbyła się w Hali Utrzymania i Napraw MPK w Krakowie, wzięli udział m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, a także przedstawiciele Centrum Projektów Transportowych UE i władz lokalnych.
Szef MON zaznaczył, że finansowanie jest możliwe dzięki wyasygnowaniu środków z KPO. „Cieszę się, że do Krakowa napływa więcej środków europejskich, ponad 100 milionów złotych” – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że jest to inwestycja w infrastrukturę bezpieczeństwa mieszkańców i wyraził nadzieję, że otrzymane środki wpłyną na zwiększenie atrakcyjności i komfortu transportu publicznego.
Dofinansowanie KPO dla tramwajów w Krakowie
Narodowy Plan Odbudowy ma istotny wpływ na życie obywateli Polski. Pieniądze napływające do Krakowa zmienią oblicze transportu publicznego w zakresie usług tramwajowych w mieście. Dariusz Klimczak wskazał konkretne kwoty.
W poniedziałek (31.03) Minister Infrastruktury odwiedził Kraków. Podczas specjalnego briefingu prasowego podsumowano wyniki konkursu na nowy tabor tramwajowy, finansowanego przez KPO . Podpisano również porozumienie mające na celu zapewnienie inwestycji.
„Kluczowe są aspekty ekologiczne, wygoda, a także dobra jakość i szybkie połączenia komunikacyjne z różnymi częściami miasta, co stanowi istotę nowoczesnego rozwoju miast” – podkreślił minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zaznaczył, że w ramach konkursu zorganizowanego przez Centrum Projektów Transportowych UE, oprócz Krakowa, dofinansowanie otrzymały także Poznań, Wrocław i Bydgoszcz. W ten sposób sfinansowano zakup 88 nowych tramwajów za łączną kwotę około 600 milionów złotych.
Intensywny dzień ministra w Małopolsce
Zanim podsumowano efekty wykorzystania środków KPO na wymianę krakowskich tramwajów, Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało wizytę ministra w Męczynie. Dariusz Klimczak i Władysław Kosiniak-Kamysz byli świadkami oficjalnego rozpoczęcia wiercenia tuneli kolejowych na bocznicy Limanowa – Kleęcany. „To ważny etap jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju! Dzięki nowej linii mieszkańcy Limanowej i Nowego Sącza będą mieli dostęp do szybkiej kolei, a podróż z Krakowa do Nowego Sącza skróci się do 60 minut” – wyjaśniło Ministerstwo Infrastruktury w specjalnym komunikacie.
Ministerstwo, na czele którego stoi Dariusz Klimczak , zaznaczyło, że projekt Podleże-Piekiełko jest uważany za jeden z najważniejszych projektów kolejowych w Polsce . Linia zostanie wybudowana w celu skrócenia czasu podróży i zwiększenia komfortu użytkowników tego rodzaju transportu. Ministerstwo Infrastruktury dodaje, że projekt obejmuje nie tylko budowę nowych przystanków i stacji, ale także wiaduktów, mostów i węzłów drogowych. Inwestować
Źródło