Przemysł w systemie kaucyjnym: „Jesteśmy na dobrej drodze do zniszczenia szklanych butelek”

System kaucji i zwrotu wejdzie w życie w Polsce 1 października 2025 roku. Sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą zobowiązane do przyjmowania zwrotu butelek i puszek. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z nowych przepisów. Protestuje przeciwko nim branża spożywcza. „Zmierzamy w kierunku rezygnacji ze szklanych butelek wielokrotnego użytku” – powiedziała Iwona Jaczaszek-Prus z Kompanii Piwowarskiej, informując o tym w WP Finanse.

1ec128e870a0d347a704d33181dec534, Biznes Fakty Branża na systemie deklaracyjnym. „Jesteśmy na dobrej drodze do zniszczenia szklanej butelki” / Piotr Kamionka/REPORTER / Reporter

Branża rozważa wprowadzenie systemu kaucji i zwrotów. Nie wszyscy są zadowoleni z nowego prawa.

W Polsce od 1 października 2025 roku planowane jest wprowadzenie systemu kaucji i zwrotu . Nowe przepisy zobowiążą sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych do przyjmowania od klientów opakowań plastikowych i szklanych . Obowiązek selektywnej zbiórki będzie dotyczył butelek do 3 litrów, puszek do 1 litra oraz butelek szklanych do 1,5 litra. Zdaniem organizacji pozarządowych system ten może okazać się zbyt uciążliwy dla producentów. Główne zastrzeżenia dotyczą wymogów dotyczących oznakowania opakowań do transportu.

Obecnie producenci piwa i wody mineralnej, a także oranżad w szklanych butelkach, mogą doliczyć kaucję do ceny napoju, ale zwrot będzie możliwy wyłącznie z paragonem i bezpośrednio w punkcie sprzedaży. Ogólnopolski system obowiązkowej kaucji ma to zmienić : prawo do zwrotu butelki będzie oparte nie na paragonie, a na kodzie kaucyjnym. Każdy sklep w całym kraju o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będzie zobowiązany do przyjmowania zwrotów butelek i zwrotu kaucji.

„W Polsce piwo jest sprzedawane w 80 000 punktów sprzedaży detalicznej, więc jak możemy zidentyfikować te opakowania w każdym z nich?” – powiedziała Iwona Jaczaszek-Prus z Kompanii Piwowarskiej, cytowana przez WP Finanse. „ Zmierzamy w kierunku odejścia od szklanych butelek wielokrotnego użytku ” – dodał ekspert.

Podobne obawy wyraził dr Dariusz Lizak, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Rozlewnictwa. W rozmowie z prawem.pl podkreślił, że producenci rozważają już zmniejszenie liczby zwrotnych butelek szklanych na wodę i soki. Uważa, że istniejące systemy są dość skuteczne, a wprowadzenie nowego systemu kaucyjnego mogłoby doprowadzić do wzrostu kosztów o kilkaset procent i obniżenia poziomu zbiórki z obecnych 95-98% do około 60%.

Polacy nie rozumieją, na czym polega system kaucji. „Potrzebna jest kampania informacyjna”.

Choć system kaucji i zwrotów zostanie wprowadzony już za kilka miesięcy, większość Polaków wciąż nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Z badania „Czy jesteśmy gotowi na system kaucji i zwrotów?” wynika, że 71% konsumentów nie do końca rozumie, jak on działa, a 41% uważa, że system obejmie wszystkie opakowania, podczas gdy ustawa dotyczy tylko niektórych rodzajów – puszek, plastikowych butelek i szklanych butelek wielokrotnego użytku na napoje.

Eksperci podkreślają konieczność informowania o systemie kaucji i zwrotów. Edukacja na temat systemu powinna być zorganizowana w sposób, który unika żargonu branżowego i koncentruje się na pokazaniu korzyści płynących z nowego systemu. „ Edukacja to nie jednorazowa akcja informacyjna, ale długotrwały proces. Wymaga obecności w mediach, szkołach, na poziomie lokalnym i w sklepach. Konieczne jest zaangażowanie organizacji pozarządowych, władz lokalnych i samych sprzedawców detalicznych, którzy będą pierwszym kontaktem konsumenta z systemem. Wspólne działania oparte na zaufaniu, transparentności i spójności mogą sprawić, że nowy system nie tylko zostanie zrozumiany, ale stanie się częścią codziennych nawyków” – podsumowuje Bartosz Sosnówka, partner zarządzający 2pr, konsultant w Grupie COMP, którego słowa cytuje portal Spożywczy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *