Biznes Fakty
Sąsiad może wezwać policję. Przepisy obowiązują nie tylko w nocy
Kary za głośną muzykę nakładane są w godzinach nocnych, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ta sama kara może zostać wymierzona w ciągu dnia. Jeśli nasze zachowanie powoduje hałas i zakłóca spokojny wypoczynek sąsiadów, możemy zostać ukarani grzywną za nasze zachowanie w ciągu dnia. Kodeks wykroczeń stanowi, że hałasowanie jest zakazane bez względu na porę dnia. Wysokość grzywny może być znacząca – nawet do 5 tysięcy złotych.

Mandat za hałas można nakładać nie tylko w nocy, ale również w ciągu dnia. Niezależnie od tego, czy słuchamy klasycznych utworów Fryderyka Chopina, popularnych hitów disco polo, czy po prostu głośno rozmawiamy. Nie ma również znaczenia pora, w której hałasujemy. Mało kto wie, że „ cisza nocna ” tak naprawdę trwa przez cały dzień.
Hałas jest zjawiskiem normalnym. Mało kto pamięta, że „cisza nocna” nie dotyczy tylko nocy.
W polskim prawodawstwie pojęcie „ciszy nocnej” w ogóle nie występuje . Mimo że termin ten można spotkać w przepisach spółdzielni mieszkaniowych, nie ma jednolitych norm regulujących ciszę nocną na szczeblu krajowym.
Kodeks wykroczeń przewiduje kary za hałas bez względu na porę dnia, czy jest noc, czy dzień. Dlatego konieczne jest zachowanie ciszy 24 godziny na dobę. Z oczywistych względów w nocy, gdy sytuacja jest spokojniejsza i ludzie odpoczywają, łatwiej jest hałasować i łamać zasady niż w ciągu dnia.
Kara za hałas może wynieść nawet 5 tys. zł.
Jeżeli ktoś zakłóca nasz spokój hałasem, prawo jest po naszej stronie. Kodeks wykroczeń reguluje tę kwestię w przepisach obowiązujących od 20 maja 1971 r. Artykuł 51 „Naruszenie porządku publicznego” w ust. 1 wyraźnie stanowi:
Artykuł 51 § 1 Kodeksu wykroczeń
Wysokość takiej grzywny może wynieść od 20 do 5 tysięcy złotych. Kary mogą być jednak surowsze. Powtarzające się przypadki nadmiernego hałasu mogą skutkować ograniczeniem wolności lub aresztowaniem.
Problem hałasu staje się coraz bardziej pilny
W ostatnich latach termin „zanieczyszczenie hałasem” coraz częściej pojawia się w dyskusjach publicznych. Świadomość tego problemu rośnie i ma realny wpływ na ceny nieruchomości . Należy pamiętać, że ceny nieruchomości w pobliżu lotnisk, ruchliwych dróg lub hałaśliwych zakładów przemysłowych są niższe niż w spokojniejszych rejonach, np. na terenach leśnych.
Kiedy mamy do czynienia z zanieczyszczeniem hałasem? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje to zjawisko jako nadmierną ekspozycję na dźwięki o natężeniu przekraczającym 65 decybeli. WHO zaznacza, że każdy dźwięk powyżej 75 decybeli może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Najbardziej niebezpieczne są dźwięki o natężeniu 120 decybeli, gdyż przekraczają one próg bólu.