Biznes Fakty
Tusk atakuje NBP. Inflacja spada, ale stopy pozostają takie same
Donald Tusk skomentował dane o inflacji za kwiecień. Premier zwrócił się bezpośrednio do prezesa Narodowego Banku Polskiego i dał jasno do zrozumienia, że oczekuje działań ze strony Rady Polityki Pieniężnej. „Najwyższy czas, panie Glapiński” – zauważył szef rządu.

Czy można się spodziewać spadku rat kredytów i czy Polacy będą mogli odetchnąć z ulgą? Właśnie na to czeka Donald Tusk . Premier zamieścił w sieci jasny komunikat, podkreślając, że wszystko zależy od NBP i Rady Polityki Pieniężnej.
Donald Tusk spodziewa się obniżki stóp procentowych i apeluje do prezesa NBP
W środę 30 kwietnia Donald Tusk zamieścił na platformie X wpis na temat aktualnej sytuacji gospodarczej w kraju. Premier skupił się na wstępnych danych o inflacji.
„Inflacja w kwietniu jest znacznie niższa niż prognozowali eksperci! Walka z wysokimi cenami w erze PiS przynosi efekty. Czas, panie Glapinski , obniżyć stopy procentowe. Ludzie i firmy czekają! ” – czytamy we wpisie Donalda Tuska.
Zwiększać
Ostatnia obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej miała miejsce 4 października 2023 r. Rada podjęła wówczas decyzję o obniżeniu wszystkich stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego. W rezultacie podstawowy wskaźnik skierowań spadł do 5,75%. w ujęciu rocznym. Ekonomiści analizujący najnowsze dane o inflacji z Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na poparcie dla scenariusza obniżki stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego przez Radę już w maju 2025 r. Dwudniowe posiedzenie RPP rozpocznie się we wtorek, 6 maja.
Kwietniowa inflacja otwiera drogę do działań MPC
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja cen konsumpcyjnych w Polsce w kwietniu 2025 r. wyniosła 4,2% w ujęciu rok do roku oraz 0,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca . Jest to znaczący spadek tempa wzrostu cen w porównaniu z marcem, kiedy inflacja wyniosła 4,9%. rdr.
Główny Urząd Statystyczny udostępnił także informacje na temat kształtowania się cen w poszczególnych kategoriach. W kwietniu ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,3%. w ujęciu rok do roku, co oznacza spowolnienie w porównaniu z marcem , gdy wzrost wyniósł 6,7%. W ujęciu miesięcznym ceny w tej kategorii wzrosły o 0,8% w porównaniu do 0,3% rok wcześniej, w marcu. Ceny energii w kwietniu wzrosły o 13% w ujęciu rok do roku (w porównaniu do 13,3% w marcu), ale spadły o 0,4% w ujęciu miesięcznym, czyli bardziej niż w marcu, kiedy spadły o 0,1%.
Ceny paliw dla transportu indywidualnego spadły o 8,3%. od początku roku, podczas gdy w marcu spadek wyniósł 4,7 proc. W porównaniu z marcem ceny paliw spadły również o 1,7%. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, podczas gdy w marcu spadek wyniósł 2 proc.
Zwiększać
Czy „łagodny” zwrot w retoryce NBP jest szansą dla kredytobiorców?
Spadek inflacji może mieć istotny wpływ na politykę pieniężną. Niektórzy ekonomiści twierdzą , że dane te zwiększają prawdopodobieństwo, że zarząd obniży stopy procentowe na kolejnym posiedzeniu 7 maja . Mimo że Główny Urząd Statystyczny w szacunkach wstępnych nie podaje szczegółowej struktury koszyka cen, kierunek zmian wskazuje na dalsze osłabienie presji inflacyjnej, zwłaszcza po powrocie do poziomu 5%. Stawki VAT na produkty spożywcze i stopniowe wycofywanie niektórych dopłat do energii.
Po złagodzeniu tonu wypowiedzi Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewają się obniżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych w maju i o kolejne 25 punktów bazowych w lipcu. „ Można by powiedzieć żartem,
Źródło