UE oferuje specjalne zachęty. Dotyczy to krajów graniczących z Rosją i Białorusią.

Komisja Europejska uruchomiła pakiet zmian umożliwiających państwom UE przeznaczanie środków polityki spójności na wzmocnienie obronności. Szczególne korzyści przewidziane są dla regionów sąsiadujących z Rosją, Białorusią i Ukrainą, co otwiera nowe możliwości również dla Polski.

3e8d1aa2478836576242c7c5e7a377e2, Biznes Fakty Komisja Europejska proponuje specjalne zachęty do wydatków na obronność. Mówimy o krajach graniczących z Rosją i Białorusią / Jacek Dominski / Reporter

Propozycja jest częścią planu dozbrajania Europy , przedstawionego na początku lutego przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Komisja Europejska proponuje zwiększenie wydatków na obronność. Dotyczy to krajów graniczących z Rosją i Białorusią.

Komisja Europejska uruchomiła pakiet zmian, który umożliwia krajom UE przeznaczanie środków polityki spójności UE na wzmocnienie obronności . Jak zauważyło źródło w KE, propozycja ta nie tworzy nowych zadań dla regionów korzystających z polityki spójności, lecz ma na celu stymulowanie inwestycji w obszarach, w których środki unijne mogły zostać wykorzystane wcześniej, lecz nie było takiej potrzeby.

Budżet UE na lata 2021–2027 niekoniecznie uwzględnia potrzeby wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Dlatego też KE w przeglądzie śródokresowym zaproponowała zmiany w tzw. planach siedmioletnich, które powinny zachęcić państwa członkowskie do realokacji środków w swoich planach krajowych.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, regiony graniczące z Rosją, Białorusią lub Ukrainą (w przypadku Polski chodzi o województwa), po przekazaniu środków na nowe cele, będą mogły otrzymać zaliczkę w wysokości 9,5% na nowe projekty i możliwość pokrycia wszystkich kosztów ze środków UE , bez konieczności wkładu własnego.

KE: Inwestycje w obronę powinny być priorytetem

Inwestycje w obronność również będą priorytetem . Jednak tradycyjne finansowanie zakupów broni ze środków UE nie będzie możliwe. Będą przyznawane zachęty na projekty związane z rozwojem przemysłu obronnego UE, a także na inwestycje zwiększające mobilność, co oznacza na przykład budowę dróg i mostów , które można wykorzystać w razie wojny.

Państwa członkowskie będą mogły korzystać z oferowanych świadczeń, ale nie będzie to obowiązkowe. Komisja Europejska jest jednak przekonana, że wiele krajów uzna tę kwestię za wystarczająco atrakcyjną, by zainwestować w projekty mające na celu wzmocnienie obronności. Jak zauważyło źródło w UE, dotyczy to nie tylko krajów na wschodniej flance, które aktywnie zwiększają swój potencjał obronny, ale także krajów na południu, gdzie skoncentrowany jest przemysł stoczniowy . Przykładowo sektor kosmiczny jest również reprezentowany w różnych regionach UE.

Przeczytaj także: Poważne inwestycje w uzbrojenie UE. Ujawniono plany UE

Przekierowane środki będą dostępne do wydania przez kolejne dwa lata.

Zgodnie z propozycją KE środki polityki spójności mogłyby być kierowane również do dużych przedsiębiorstw .

Ponadto projekty związane z budownictwem mieszkaniowym będą mogły otrzymać 100% dofinansowania ze środków Unii Europejskiej oraz dodatkową zaliczkę w wysokości 30%. Równie ważnym obszarem będzie gospodarka zasobami wodnymi, czyli projekty związane z retencją wody i zrównoważonym gospodarowaniem tym zasobem.

Dodatkowe zachęty będą również dostępne dla inwestycji w budowę interkonektorów , czyli połączeń między systemami przesyłu energii w różnych państwach członkowskich, a także dla inwestycji w instalacje ładowania.

Przeczytaj także: UE łagodzi przepisy dotyczące emisji CO2. Istotne zmiany dla producentów samochodów

Ponadto środki przekierowane z polityki spójności będą mogły być wydatkowane o dwa lata dłużej – zamiast 2029 r., jak przewidują obecne przepisy, ostatnim rokiem na realizację projektów odpowiadających na pilne potrzeby UE będzie 2031 r.

Polska planuje przekierować środki z Narodowego Planu Odbudowy, jednorazowego funduszu utworzonego w związku z pandemią COVID-19, na obronność . Minister finansów Kat

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *