Wybory prezydenckie 2025. Czy dostanę drugą kartę do głosowania po popełnieniu błędu?

Druga tura wyborów prezydenckich w 2025 roku odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. Wydarzenie to zorganizowano, ponieważ w pierwszej turze żaden z uczestników nie uzyskał ponad 50 procent głosów. Nie zaleca się zmiany decyzji o głosowaniu, ponieważ komisja wyborcza wydaje tylko jedną kartę do głosowania. Niezależnie od tego, czy popełniono błąd, czy wyborca zmienił zdanie, głosu nie można już zmienić.

5b4289683a8b286fd4755853470146fb, Biznes Fakty Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 1 czerwca / Wojciech Stróżyk/REPORTER / Reporter

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w niedzielę 18 maja. W głosowaniu wzięło udział 67,31 proc. wyborców. obywatele Rzeczypospolitej Polskiej posiadający prawo wybierania . Ponieważ żaden z kandydatów nie uzyskał ponad 50 procent głosów, druga tura wyborów odbędzie się w niedzielę 1 czerwca . Lokale wyborcze zostaną otwarte o godz. 7:00 rano i będą czynne do godz. 21:00.

Rozszerzone możliwości głosowania i wybory poza domem. Jak to działa?

W przypadku wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności Państwowa Komisja Wyborcza może podjąć decyzję o przedłużeniu głosowania w konkretnym lokalu wyborczym, np. z powodu nieprzewidzianych zdarzeń w pracy komisji. O godzinie 21:00 Polacy poznają wyniki exit poll – czyli wstępne wyniki sondażu wyborczego. Na podstawie sondaży exit poll przedstawiono pierwsze przybliżone wyniki wyborów. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone przez Państwową Komisję Wyborczą po przeliczeniu głosów.

Głosowanie w wyborach jest możliwe wyłącznie w miejscu stałego zamieszkania. Jeśli wyborca w dniu wyborów przebywa w innym mieście, musi uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania lub zarejestrować się na liście wyborców . Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej gov.pl lub osobiście w urzędzie gminy.

Wybory prezydenckie 2025. Czy jest możliwość uzyskania drugiej tury głosowania?

Odwiedzając lokal wyborczy, musisz mieć przy sobie ważny dokument tożsamości . Wniosek musi zostać przedstawiony członkom komisji przed otrzymaniem karty do głosowania. Następnie wyborca musi podpisać się w rejestrze wyborców, co stanowi potwierdzenie otrzymania karty do głosowania.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym: „Karta do głosowania musi zawierać informacje o przebiegu głosowania i warunkach ważności głosu”. Zaleca się uważne przeczytanie instrukcji dotyczących głosowania, ponieważ Kodeks wyborczy nie pozwala na otrzymanie drugiej karty do głosowania, np. jeśli wyborca zmieni zdanie i zdecyduje się głosować na innego kandydata.

Komisja wyborcza nie ma również prawa niczego dodawać do karty do głosowania. Jeśli postawisz „X” przy niewłaściwym kandydacie i nie chcesz na niego głosować, możesz postawić „X” tylko przy innym kandydacie. W tym przypadku głos będzie nieważny – żaden z kandydatów go nie otrzyma.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *