Zespół Brzoskiego z propozycjami dla służby zdrowia. „Ale to już się stało”.

Sprawdzanie wskaźników obłożenia izb przyjęć we wnioskach i zaświadczeniach lekarskich bez podawania danych pracodawcy to najnowsza inicjatywa zespołu deregulacyjnego „SprawdzaMy” Rafała Brzoski. Brzmi znajomo? I nie jest to zaskakujące, ponieważ w Polsce takie rozwiązania już zostały wdrożone. Czy Brzoska chce odkrywać nowe horyzonty?

12b5a60d39ea43484bdc2c241e95da25, Biznes Fakty Brzhoska otwiera drzwi? Proponuje zmiany, które już istnieją / Andrzej Iwanczuk /Reporter / East News

Jak skrócić czas oczekiwania na oddziałach ratunkowych i przyspieszyć proces wystawiania zwolnień lekarskich przez lekarzy? Zespół Rafała Brzoski ma pomysły na poprawę opieki zdrowotnej , ale nawet przedstawiciele związków zawodowych mają wątpliwości co do ich wykonalności. Te decyzje już weszły w życie.

Pomysł Brzoskiego na ruchliwe izby przyjęć

W środę 9 kwietnia na stronie internetowej zespołu deregulacyjnego Rafała Brzoski opublikowano propozycje dotyczące systemu opieki zdrowotnej. Jednym z nich jest wprowadzenie nowej funkcjonalności do aplikacji rządowej. Brzoska proponuje wydarzenie, które skróciłoby czas oczekiwania na pogotowiu .

„Zalecamy, aby aplikacja mojeIKP wyświetlała obłożenie oddziału ratunkowego w czasie rzeczywistym . Pomoże to pacjentom szybciej dotrzeć do potrzebnej im opieki” – informuje zespół SprawdzaMy na swojej stronie internetowej.

W dużych miastach problemem są kolejki na oddziałach ratunkowych, w małych miejscowościach problemem jest odległość tych oddziałów od szpitali. Elektroniczny system monitoringu obłożenia oddziałów ratunkowych już działa i każdy może sprawdzić kolejki na oddziałach ratunkowych w swojej okolicy, odwiedzając stronę internetową Pacjent.gov.pl.

„W takich dramatycznych sytuacjach pacjent nie powinien włączać komputera i szukać potrzebnej mu strony z informacjami” – tłumaczy zespół Rafała Brzoski.

Niemniej jednak faktem pozostaje, że dostęp do rządowej strony internetowej jest możliwy również z urządzenia mobilnego .

Jak mogę dowiedzieć się więcej o kolejce na izbie przyjęć?

Decyzja rządu wejdzie w życie w styczniu 2025 roku. Wystarczy wejść na stronę internetową Pacjent.gov.pl, wybrać zakładkę „Ratownictwo”, a następnie „ Szpitalny Oddział Ratunkowy ”. Na stronie znajduje się mapa, na której można znaleźć interesujący Cię SOR . Wizytówka ukryta pod określonym miejscem pokazuje aktualny czas oczekiwania dla każdej grupy pacjentów.

Nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ oddziały ratunkowe nie zawsze regularnie aktualizują dane dotyczące liczby przyjętych pacjentów , gdyż często mają inne obowiązki. Kolejki na poszczególnych oddziałach ratunkowych mogą być również różne w przypadku konkretnej placówki.

Szybkie wystawianie zwolnień lekarskich bez weryfikacji danych

Zaświadczenia lekarskie (eZLA) są wystawiane online od wielu lat. Pacjent nie musi już dostarczać pracodawcy żadnego dokumentu; wystarczy po prostu zgłosić chorobę. Zespół Rafała Brzoski uważa, że system ten należy jeszcze bardziej uprościć , aby lekarz nie musiał „ustalać i wpisywać, czy pacjent jest ubezpieczony w ZUS , KRUS czy innej placówce w Polsce lub za granicą i przesyłać tej informacji do ZUS w ramach eZLA”:

„Lekarze nie będą musieli sami dowiadywać się, gdzie pracuje pacjent – ZUS już ma takie dane. Przyspieszy to proces wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich i uczyni go bardziej wydajnym, eliminując zbędne formalności” – twierdzi zespół SprawdzaMy na swojej stronie internetowej.

Kolejnym spodziewanym problemem będzie grupa osób, która nie będzie wiedziała, gdzie jest ubezpieczona , np. wojsko i policjanci. Celem zmian jest przyspieszenie wystawiania zwolnień lekarskich , zmniejszenie liczby błędów i zmniejszenie stresu u pacjentów.

Przedstawiciele związków zawodowych sprzeciwiają się zmianom w świadczeniach

Ale czy to poważny problem? Związki zawodowe nie widzą powodu , aby wprowadzać zmiany :

„System zwolnień lekarskich wyświetla listę pracodawców, którzy zgłosili pacjenta do ubezpieczenia w ZUS , podaje jego imię, nazwisko, rodzaj i identyfikator.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *