Biznes Fakty
Boom na mieszkania od deweloperów. „Nie ma śladu po zeszłorocznej podwyżce cen”
Według raportu Otodom, w marcu deweloperzy sprzedali o 10 proc. więcej mieszkań niż w lutym i o 5 proc. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Jednocześnie na rynek wprowadzono o 2000 lokali więcej, niż sprzedano w tym samym okresie. Ceny pozostały stabilne.

Według wstępnych danych Otodom Analytics , deweloperzy zaoferowali w marcu 3700 mieszkań, co oznacza wzrost o 10 proc. w porównaniu z lutym i wzrost o 5 proc. w ujęciu rocznym . W siedmiu największych miastach Polski liczba mieszkań dostępnych na rynku od deweloperów ponownie wzrosła, zbliżając się do 60 tys. Na rynku wtórnym kupujący mieli do wyboru 51 500 opcji. Podaż w sektorze wynajmu wzrosła o 4 procent w porównaniu z lutym.
Deweloperzy wystawiają na sprzedaż coraz więcej mieszkań
W siedmiu największych miastach Polski w marcu bieżąca podaż znacznie przewyższyła popyt. Deweloperzy wystawili na sprzedaż o 2000 mieszkań więcej, niż sprzedano w tym okresie. Łączna podaż nowych mieszkań w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu osiągnęła prawie 60 tys. Tym samym marzec stał się osiemnastym miesiącem z rzędu, w którym liczba deweloperów nieprzerwanie rosła.
Autorzy raportu zauważyli, że chociaż sprzedaż mieszkań w pierwszym kwartale 2025 r. była o 13 proc. niższa niż w poprzednim kwartale i niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (biorąc pod uwagę skorygowane dane z 2024 r.), zaobserwowany wzrost liczby transakcji każdego miesiąca pozwala nam patrzeć z ostrożnym optymizmem na resztę roku.
„Ten pozytywny trend jest obserwowany pomimo braku wyraźnych zmian w otoczeniu makroekonomicznym, co może wskazywać na stabilizację popytu i stopniową adaptację rynku do nowych warunków. Warto zwrócić uwagę na dane za marzec – w przeciwieństwie do lat ubiegłych, biorąc pod uwagę liczbę dni sprzedaży, marzec pokazał lepsze wyniki niż luty . Choć różnica była niewielka, może to wskazywać na zmianę sezonowych wzorców zakupów. Wszystko to pozwala przypuszczać, że sprzedaż roczna w 2025 r. ma szansę utrzymać się co najmniej na poziomie ubiegłorocznym” – zauważa Katarzyna Kuniewicz z Otodom.
Marzec okazał się pod względem cen kolejnym miesiącem stabilizacji na rynku deweloperskim. Eksperci Otodom zauważyli, że średnie ceny pozostały stabilne nie tylko w porównaniu z poprzednim miesiącem (wzrost wyniósł 0,2%), ale także w porównaniu z danymi rocznymi. „ To już drugi miesiąc z rzędu, w którym roczny wzrost średnich cen wyniósł 5,5%, a nie mamy do czynienia ze wzrostem na poziomie ubiegłego roku ” – podkreślają autorzy.
Tempo wzrostu podaży na rynku wtórnym wyhamowało
Liczba ogłoszeń sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach (51,5 tys.) wzrosła o prawie 2% w porównaniu z lutym. Największy przyrost nowych ofert odnotowano w Łodzi, gdzie oferta wzrosła o 7%. Na drugim miejscu znalazło się Tricity ze wzrostem miesięcznym na poziomie 5%. Jednak analizując podaż mieszkań na rynku wtórnym w dużych miastach – zauważają autorzy – można zauważyć wyraźne spowolnienie tempa wzrostu podaży .
„Od lipca do grudnia 2024 roku nastąpił bardzo dynamiczny wzrost liczby reklam – aż o 50% rok do roku. Tymczasem w marcu 2025 roku wzrost wyniósł zaledwie 17%, co jest najniższym wynikiem od ubiegłej wiosny ” – powiedziała Milena Helchowska z Otodom.
Jej zdaniem może to świadczyć o stabilizacji rynku. „Odzew na reklamy utrzymywał się na wysokim poziomie przez ostatnie trzy miesiące, co wskazuje, że oferta jest naprawdę interesująca dla kupujących . Tylko w marcu odnotowaliśmy 98 000 odpowiedzi — o 7% więcej niż w poprzednim miesiącu i aż o 29% więcej niż rok temu. Ten poziom aktywności wyszukiwarek z pewnością ogranicza dalszy wzrost liczby nowych ofert” — dodała.
W marcu sytuacja na rynku najmu pozostawała stosunkowo stabilna, szczególnie pod względem cen. W siedmiu największych miastach Polski na portalu Otodom zamieszczono łącznie 17 tysięcy ogłoszeń dotyczących wynajmu mieszkań, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu z lutym.
Średnia cena wynajmu wyniosła 3080 zł, czyli niemal tyle samo, co w poprzednim miesiącu – spadek był symboliczny i wyniósł 20 zł. W ujęciu rocznym
Źródło