Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce. Sprzedaż hurtowa i wynajem

Cudzoziemcy kupujący mieszkania w Polsce często płacą za nie gotówką. Ci ludzie często wynajmują swoje mieszkania. Większość nieruchomości w Polsce zakupili obywatele Ukrainy. Istnieją także ukraińskie agencje pośredniczące, które według Rzeczpospolitej stosują nieuczciwe metody.

C76cf884736aa640df283481b3fb5e60, Biznes Fakty Wzrosła liczba obcokrajowców kupujących mieszkania w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne. / 123RF/PIKSELI

Rzeczpospolita podaje, że w 2024 roku cudzoziemcy zawarli rekordową liczbę transakcji na rynku nieruchomości . Ich liczba wyniosła 17 330, podczas gdy rok wcześniej było ich ponad 14 tysięcy. Zdaniem Ewy Palus, głównej analityczki portalu Tabelaofert Nieruchomości, rozmówczyni publikacji, w 2024 roku udział obywateli innych państw w wolumenie sprzedaży na rynku nieruchomości może wynieść 10 proc. W 2023 roku wskaźnik ten wyniósł 6%. Najwięcej mieszkań zakupiono w: Warszawie (3535), Krakowie (1523) i Wrocławiu (1491).

Przeczytaj także: Czy deweloperzy naprawią usterki w mieszkaniach? Jest projekt ustawy.

Obywatele tych krajów kupili mieszkania w Polsce

Dane MSWiA pokazują, że w ostatnich latach najchętniej kupującymi mieszkania w Warszawie są cudzoziemcy. Departament poinformował gazetę, że biorąc pod uwagę liczbę nabytych nieruchomości (komercyjnych i mieszkalnych) oraz całkowitą powierzchnię, najwięcej transakcji odnotowano w trzech województwach:

  • Województwo mazowieckie (508 133,89 mkw.),
  • Dolny Śląsk (216 377,70 mkw.),
  • Województwo małopolskie (123 837,27 m kw.).

Głównymi nabywcami byli obywatele Ukrainy i Białorusi. Na dalszych pozycjach znaleźli się Rosjanie, Hindusi, Brytyjczycy i Wietnamczycy.

Cudzoziemcy kupują mieszkania w Polsce. Płacą gotówką i wynajmują

Patrick Pieta, starszy agent w Hamilton May, powiedział gazecie, że cudzoziemcy kupują mieszkania w nowych kompleksach mieszkalnych głównie w celach inwestycyjnych. Próbują na tym zarobić. Podkreślił również, że „istnieje znacząca grupa cudzoziemców, którzy przyjechali tutaj, zamieszkali tu na jakiś czas, chcieli się osiedlić i dlatego zdecydowali się na zakup mieszkania”. Rz podaje, że zagraniczni inwestorzy „najczęściej kupują mieszkania (również hurtowo) za gotówkę, nie korzystając z kredytów”.

Agent nieruchomości wyjaśnia, że cudzoziemcy uważają, że „Warszawa jest tania”. „[…] bo w Kijowie, zwłaszcza przed wojną, było drożej. Poza tym emigracja wojskowa z Ukrainy, która przybyła do Polski po 24 lutego 2022 r., w dużej mierze reprezentuje klasę średnią z dobrą sytuacją materialną” – dodał ekspert.

Cudzoziemcy skorzystali z państwowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”

Część cudzoziemców skorzystała z programu „Bezpieczny Kredyt 2%” przy zakupie mieszkania. Według gazety takich obywateli było 3044, co stanowi 4,7 proc. ogólnej liczby zawartych umów. Najczęściej z tej pomocy państwowej korzystali Ukraińcy (2215) i Białorusini (492). Kolejne miejsca zajęli Hindusi (46) i Rosjanie (24).

Przeczytaj także: Nie trzeba czekać na powstanie portalu rządowego. Dane z rejestru cen mogą zostać natychmiast upublicznione.

„Rz” zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą z 1994 r . cudzoziemcy muszą uzyskać specjalne zezwolenie przed nabyciem mieszkania , ale tylko w przypadku, gdy nieruchomość znajduje się na terenie przygranicznym, np. w takich miastach jak Hel, Gdańsk, Sopot. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało, że w 2024 r. spośród 527 miejsc, w których cudzoziemcy składali wnioski o zezwolenia, 364 znajdowały się na terenie województw. Szpic pomorski. W 143 przypadkach ministerstwo wydało decyzje negatywne .

Podawane powody obejmowały m.in. „brak możliwości udokumentowania źródła pochodzenia pieniędzy na zakup, a nawet ryzyko bezpieczeństwa”. Rz twierdzi jednak, że „połowa mieszkań w Polsce została kupiona bez zezwolenia”.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *