Biznes Fakty
Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii. Wzrost o prawie 37 procent. w ciągu roku
Liczba transakcji kupna i sprzedaży domów i mieszkań zrealizowanych przez Polaków w Hiszpanii wzrosła w ubiegłym roku o 37% w porównaniu z rokiem 2023, podaje największa hiszpańska gazeta ekonomiczna „Expansión”. Sugeruje, że inwestowanie w hiszpańskie nieruchomości staje się dla Polaków „planem B” – sposobem nie tylko na dokonanie dochodowej inwestycji, ale także na znalezienie bezpiecznego miejsca w razie zagrożenia konfliktem w Polsce.

Polacy „szukają noclegów blisko plaży, aby móc spędzić czas w bezpiecznym kraju, w którym panuje wysoka jakość życia, z dala od walk na Ukrainie” – czytamy w artykule. Opisuje młodą parę, Alinę i Jana, którzy kupili mieszkanie o powierzchni 125 metrów kwadratowych w centrum Barcelony. Zapłacili 900 tys. euro – ponad 3 mln 860 tys. złotych. „Ci młodzi ludzie polskiego pochodzenia przeprowadzili się do Hiszpanii i teraz pracują zdalnie” – czytamy. Chcą również „cieszyć się wspaniałą pogodą i bliskością morza, rozwijając jednocześnie karierę w sektorze technologicznym”.
Polacy przeprowadzają się do Hiszpanii. Ponad 4000 nieruchomości w 2024 r.
Według danych podanych przez gazetę, w 2024 roku Polacy dokonali w Hiszpanii 4259 transakcji zakupu nieruchomości, co stanowi wzrost o 36,6 proc. w porównaniu z rokiem 2024. To więcej niż w roku poprzednim. „Najczęściej kupującymi są osoby w wieku od 45 do 65 lat, prowadzące działalność gospodarczą lub prowadzące własną działalność gospodarczą, które zazwyczaj mają dorosłe dzieci” – podaje Expansión.
Klienci z Polski szukają zakwaterowania na wybrzeżu Hiszpanii do użytku tymczasowego lub jako długoterminową inwestycję. „Szukają bezpiecznego miejsca, nie spodziewając się znaczących zysków ani zysków kapitałowych; „Ich głównym celem jest dywersyfikacja i nabywanie nieruchomości w kraju o dobrym klimacie i wysokiej jakości życia” – zauważają eksperci z Expansión.
Pod względem liczby transakcji zrealizowanych w 2023 roku Polacy zajmują 9. miejsce wśród narodowości obcych w Hiszpanii. Ich udział w rynku inwestorów zagranicznych wynosi 4,6 procent. Eksperci zgadzają się, że jest to „rosnący trend, który wciąż ewoluuje”. Podkreślają, że Polacy stali się narodowością, która wykazała największy wzrost wśród najbardziej aktywnych krajów na hiszpańskim rynku nieruchomości. Liczba zarejestrowanych transakcji w 2024 r. wzrosła ponad czterokrotnie w porównaniu z danymi sprzed wybuchu wojny na Ukrainie w 2022 r. – informuje gazeta.
Polacy kupują domy za granicą. Szukamy „planu B”
Oczekuje się, że zakup nieruchomości stanie się dla Polaków sposobem na znalezienie „planu B”. „Wojna na Ukrainie i niepewność związana z agresywną polityką Rosji stanowią poważne wyzwania dla Polski, a wielu klientów szuka bezpiecznego schronienia lub nawet miejsca, do którego można uciec, gdyby konflikt rozprzestrzenił się na inne kraje regionu” – tłumaczy Artur Stabiński, partner zarządzający Coldwell Banker Anteris, agencji nieruchomości premium w Barcelonie, cytowany w Expansión.
Zdaniem Stabińskiego, na wzrost liczby polskich kupujących wpływają także inne czynniki. Jednym z nich jest przejście na emeryturę przedsiębiorców, którzy założyli firmy w latach 90. ubiegłego wieku i obecnie cieszą się dobrą sytuacją ekonomiczną. Innym czynnikiem jest rosnący dobrobyt polskiej klasy średniej, „której pensje są porównywalne z tymi w reszcie Europy, co pozwala im mieć drugi dom w kraju takim jak Hiszpania”.
Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii. Najlepiej coś nad morzem.
Z gazety ekonomicznej dowiadujemy się, że Polacy zimą szukają słońca i ciepłej pogody, stąd tak dużą popularnością cieszą się kurorty nadmorskie. Najczęściej poszukują nowoczesnych apartamentów z dwiema sypialniami i przestronnymi tarasami, domów z basenem, a także luksusowych willi blisko morza. „Cenią sobie nowe budynki wyposażone w najwyższej klasy udogodnienia, takie jak siłownie i ogrody” – podaje gazeta. „ Budżet polskich nabywców waha się od 300 tys. do 6 mln euro, w zależności od rodzaju nieruchomości i jej lokalizacji” – dodaje publikacja.
Źródło