Ważny wyrok TSUE w sprawie polskiego banku. Dotyczy kredytów mieszkaniowych

Czy wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego uprawnia do odebrania przynajmniej części bankowej prowizji pobranej przy jego udzielaniu? Odpowiedzi udzielił Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) w czwartkowym wyroku dotyczącym klientki banku z Polski.

D22a514cc4462079b9f8fc616ece2650, Biznes Fakty Czy bank powinien zwrócić przynajmniej część prowizji pobranej przy udzieleniu kredytu hipotecznego, jeżeli zobowiązanie to zostało spłacone przed terminem? Wyrok TSUE mówi: tak. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Klient banku, który spłacił kredyt na mieszkanie przed czasem, może odzyskać część prowizji za udzielenie tego kredytu, jeżeli nie został poinformowany, iż prowizja ta nie zależy od okresu obowiązywania umowy – orzekł w wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.

Klientka banku zaciągnęła w Polsce kredyt hipoteczny na 30 lat. Przy zawarciu umowy zapłaciła prowizję za jego udzielenie, która była zawarta w jego całkowitym koszcie.

Spłaciła jednak kredyt w całości półtora roku później. Zażądała więc od banku zwrotu części prowizji odpowiadającej pozostałemu okresowi obowiązywania umowy, czyli 341 miesięcy. Ponieważ bank oddalił jej reklamację, wniosła sprawę do sądu.

Sąd, który miał wątpliwości w tej spawie, zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy w przypadku przedterminowej spłaty kredytu hipotecznego prowizja za jego udzielenie powinna zostać częściowo zwrócona.

Co istotne, bank nie poinformował konsumentki, czy prowizja jest związana z okresem obowiązywania umowy o kredyt.

Bank powinien jasno informować o prowizjach pobieranych przy udzielaniu kredytu

Trybunał w wydanym w czwartek wyroku uznał, że bank przy udzieleniu kredytu na zakup nieruchomości musi udzielić konsumentowi, przed zawarciem umowy, informacji na temat podziału opłat.

“Tymczasem, jak się wydaje, bank nie dostarczył konsumentce takich informacji w odniesieniu do spornej prowizji. W takiej sytuacji sąd krajowy powinien stwierdzić, że prowizja ta jest również objęta prawem konsumenta do obniżenia całkowitego kosztu kredytu. Zdaniem Trybunału nie można karać konsumenta za nieudzielenie mu informacji, które kredytodawca był zobowiązany mu dostarczyć” – ocenił TSUE.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *