Biznes Fakty
Dziesiątki tysięcy nieważnych głosów. Krajowa Komisja Wyborcza wskazuje błędy

Wybory prezydenckie 2025. Zdjęcie podglądowe
Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła podczas konferencji prasowej, że 85 813 głosów uznano za nieważne w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Sylwester Marciniak, przewodniczący Komisji, poinformował, że 60 239 z tych głosów było pustych.
Zobacz więcej
Łącznie w pierwszej turze wyborów prezydenckich oddano 19 603 784 głosy. – Głosów nieważnych było 85 813, co stanowiło 0,44 proc. wszystkich oddanych głosów – wylicza Sylwester Marciniak.
Nieważne głosy się liczą. Krajowa Komisja Wyborcza identyfikuje typowe błędy
Na konferencji prasowej w poniedziałek członkowie NEC podkreślili powszechne błędy popełniane przez wyborców, które skutkowały nieważnymi głosami. Często wyborcy oddawali głosy bez prawidłowego oznaczenia kandydata lub zaznaczali więcej niż jedno nazwisko.
– Łącznie 25 574 głosy uznano za nieważne z powodu postawienia znaku X przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów. 60 239 głosów uznano za nieważne z powodu nie postawienia znaku X przy nazwisku żadnego z kandydatów – oświadczył szef Państwowej Komisji Wyborczej.
Liczby te wskazują, że w tegorocznych wyborach liczba głosów nieważnych była znacznie wyższa niż pięć lat temu. W tym czasie Polacy odnotowali 58 301 głosów nieważnych (0,3 proc.), co było najniższym wynikiem w historii pierwszych tur wyborów prezydenckich.
Podobnie jak w tegorocznym głosowaniu, w 2020 r. większość głosów nieważnych wynikała z braku znaku X przy nazwisku któregokolwiek z kandydatów.
Rekordowe wybory. Najwyższa frekwencja w historii
Całkowity wskaźnik frekwencji w tegorocznej pierwszej turze wyborów prezydenckich osiągnął 67,31 procent, co jest najwyższą wartością w historii. W wyborach wzięło udział ponad 19,5 miliona uprawnionych dorosłych Polaków.
W drugiej turze kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzy się z popieranym przez PiS Karolem Nawrockim . Prezydent Warszawy zdobył 31,36 proc. głosów, a prezes IPN 29,54 proc.
WIDEO: Debata o Ukrainie na antenie. „Nie opowiadaj bajek”

Mateusz Balcerek / sgo / Polsatnews.pl
Źródło