Biznes Fakty
„Historyczny dzień”. Podpisano kontrakt dla Badgers

W czwartek podczas uroczystości podpisania umowy na dostawę bojowych wozów piechoty Borsuk wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył:
– Jesteśmy w trakcie tworzenia silnej i odpornej armii, a także silnego i odpornego społeczeństwa. Ministerstwo Obrony Narodowej sfinalizowało umowę na 111 bojowych wozów piechoty Borsuk o wartości 6,5 mld zł. – Pierwsze bojowe wozy piechoty (…) zostały wprowadzone do służby w ZSRR w 1966 r., co czyni je o rok starszymi ode mnie – żartował Tomasz Siemoniak podczas wydarzenia, nazywając tę okazję „historycznym dniem”.
Uroczyste podpisanie umowy na dostawę pierwszych bojowych wozów piechoty Borsuk dla Wojska Polskiego odbyło się w czwartek rano. Uczestniczyli w nim m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz z Ministerstwa Obrony Narodowej, Tomasz Siemoniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Jakub Jaworowski z MAP.
– Dodatkowe 6,5 mld – stanowiące wartość kontraktu na zakup 111 Borsuków – trafia do Huty Stalowa Wola, wraz ze składkami od partnerów, gdyż system wieżowy produkuje WB Electronics. W inicjatywę zaangażowane były zarówno przedsiębiorstwa publiczne, państwowe , jak i przedsiębiorcy sektora prywatnego z branży zbrojeniowej – relacjonował Władysław Kosiniak-Kamysz.
Minister obrony narodowej podkreślił, że całe przedsięwzięcie „trwało sporo czasu, ponad dziesięć lat”, a jego początki sięgają zakończenia drugiej kadencji PO-PSL.
– To pierwszy bojowy wóz piechoty stworzony od podstaw, zaprojektowany w Polsce , który będzie służył w polskiej armii i jestem przekonany, że będzie dostępny również w wariantach dla naszych sojuszników – dodał Kosiniak-Kamysz. Polityk ujawnił, że istnieje „znaczne zainteresowanie” produktem wojskowym, ale stoi on przed typowymi wyzwaniami: skalą .
– Dążę do maksymalizacji naszych mocy produkcyjnych. To jest prawdopodobnie wyzwanie, przed którym obecnie stoimy, ponieważ zamierzamy składać kolejne zamówienia. 111 to dopiero początek – stwierdził wicepremier. Minister zobowiązał się również do dalszego wzmacniania sektora zbrojeniowego.
– Budujemy potężną i odporną armię, pielęgnujemy silne i odporne społeczeństwo. To jest nasza misja , najważniejsza w rządzie, najważniejsza misja w zarządzaniu państwem – zapewnił minister.
111 Badgerów trafi do wojska. Siemoniak: Poprzednie modele były o rok starsze ode mnie
Podczas uroczystości głos zabrał także Tomasz Siemoniak, który ponad dekadę temu był szefem MON i inicjatorem prac nad kontraktem na BWP „Borsuk”.
– To jest niezwykły, historyczny dzień (…). Muszę przyznać, że rzadko się zdarza, by wspominać poprzedników, więc tym bardziej cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu – oświadczył obecny minister spraw wewnętrznych.
– Z zazdrością patrzę na te zdjęcia (w tle wyświetlane były zdjęcia BWP z poligonu – red.) i być może MSWiA też zamówi takiego Borsuka dla Straży Granicznej – zauważył polityk.
Poseł Platformy Obywatelskiej żartobliwie odniósł się do wieku sprzętu używanego przez wojsko. – Pierwsze Bojowe Wozy Piechoty – poprzedniczki Borsuka – zostały wprowadzone w ZSRR w 1966 r., czyli są o rok starsze ode mnie (śmiech). Stąd konieczność ich wymiany – wyjaśnił Siemoniak.
Na zakończenie podziękował Kosiniakowi-Kamyszowi za miłe słowa i podsumował: „ pamiętajmy o tych, którzy nie czczą swoich poprzedników ”.
BWP „Borsuk”. Niezbędny sprzęt bojowy produkowany w Polsce
BWP „Borsuk”, produkowany przez Hutę Stalowa Wola, jest zbudowany na wszechstronnej, modułowej platformie gąsienicowej (UMPG) i wyposażony w zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30). Załoga składa się z trzech żołnierzy: dowódcy, operatora uzbrojenia i kierowcy. Pojazd jest przeznaczony do transportu sześciu żołnierzy na teren walk, zapewniając jednocześnie odpowiedni poziom ochrony, a także – zgodnie ze specyfikacjami wojskowymi – jest w stanie pokonywać przeszkody wodne.
Maksymalna prędkość na drogach utwardzonych wynosi 65 km/h , a w wodzie 8 km/h . Masa bojowa w podstawowej wersji wynosi 28 ton .
Istotną cechą „Borsuka” jest zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30), opracowany wspólnie przez Hutę Stalowa Wola SA z WB Electronics SA, którego podstawowym uzbrojeniem jest automatyczna armata Bushmaster Mk.44S. Umożliwia ona strzelanie pięcioma różnymi rodzajami amunicji , w tym amunicją programowalną. Uzbrojenie dodatkowe zintegrowane z wieżą to zmodyfikowany karabin maszynowy UKM-2000C kal. 7,62 mm sprzężony z armatą. Dodatkowe uzbrojenie obejmuje podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych .
Bojowe wozy piechoty stanowią jeden z podstawowych typów pojazdów używanych przez współczesne armie – są opancerzone i uzbrojone w różnorodne uzbrojenie – takie jak automatyczne armaty, działa przeciwlotnicze
Źródło