Biznes Fakty
Ogromny pożar w brytyjskiej fabryce. Płonie stocznia okrętów podwodnych
Pożar w brytyjskiej stoczni okrętów podwodnych
Ogromny pożar wybuchł w koncernie przemysłu zbrojeniowego na terenie Wielkiej Brytanii. Z uwagi na fakt, że budowane okręty są napędzane atomem wśród mieszkańców pojawiły się obawy o zagrożenie nuklearne, jednak policja zapewnia, że nic takiego nie ma miejsca. Ogień pojawił się prawdopodobnie w głównej hali, gdzie trwał montaż okrętu o wartości 1,6 mld funtów. Na miejscu wciąż pracują służby.
W Barrow-in-Furness w brytyjskiej fabryce BAE Systems, gdzie powstają m.in. podwodne okręty z napędem atomowym wybuchł pożar. Ogień pojawił się chwile po północy. Policja w Cumbrii w oświadczeniu wydanym ok. godz. 4 nad ranem przekazała, że służby dostały zgłoszenie około 00:44. „Akcja wciąż trwa” – czytamy.
Pożar w Wielkiej Brytanii. Płonie fabryka militariów
Jak podaje „Daily Mail” sytuacja wywołała ogromną reakcję kryzysową i zaniepokojenie wśród mieszkańców, ponieważ ogień był widoczny z odległości kilku kilometrów. Jednak służby uspokajają. „Nie ma ryzyka nuklearnego. Osobom mieszkającym w pobliżu zaleca się jednak pozostanie w domach oraz zamknięcie drzwi i okien” – przekazała policja.
Z wstępnych informacji wynika, że nie ma ofiar śmiertelnych. Wszyscy pracownicy fabryki zostali ewakuowani. Dwie osoby trafiły do szpitala po tym, jak zatruły się dymem. Ogień prawdopodobnie pojawił się w sześcioakrowym głównym placu budowy. Trwał tam montaż okrętu podwodnego o wartości 1,6 mld funtów.
Nagrania, jakie pojawiły się w sieci pokazują gęsty dym wydobywający się z dużego budynku fabrycznego. Ze względów bezpieczeństwa zamknięto drogę na moście Michaelsona.
Nie ma zagrożenia nuklearnego. Mieszkańcy powinni zostać w domach
Firma BAE Systems wydała oświadczenie. „Współpracujemy ze służbami ratunkowymi w związku z pożarem, który wybuchł w naszej siedzibie w Barrow-in-Furness” – napisano.
Służby w Cumbrii przekazały, że aktualnie trwa walka z pożarem. „Mieszkańcom okolicy zaleca się zamknięcie okien i drzwi oraz unikanie zbliżania się do tego obszaru”. „Doceniamy Państwa współpracę podczas rozwiązywania tego problemu” – dodano.
Stocznia odpowiada za budowę wszystkich – z wyjątkiem trzech – okrętów podwodnych z napędem atomowym w Wielkiej Brytanii. Zakład produkuje maszyny od ponad 100 lat. Powstają tam m.in. samoloty i pojazdy bojowe, czy rozwiązania technologiczne na rynek elektroniki.
WIDEO: Przełom w sprawie myśliwców dla Polski. Tylko w Polsat News