Biznes Fakty
Ostatni dzień na złożenie ważnego wniosku. Chodzi o głosowanie w wyborach prezydenckich

Ostatni dzień na złożenie ważnego wniosku
W ten piątek wyborcy niepełnosprawni i ci, którzy do dnia wyborów prezydenckich ukończą 60 lat, będą mieli ostatnią okazję, aby złożyć wniosek o pełnomocnictwo do głosowania. Usługa pełnomocnictwa będzie dostępna wyłącznie w kraju.
Prawo do głosowania przez pełnomocnika przysługuje osobom posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności , osobom ze stałą lub długotrwałą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym oraz wyborcom, którzy najpóźniej do dnia wyborów ukończą 60 lat .
Uprawnione osoby, które chcą głosować przez pełnomocnika w niedzielę 18 maja, ale nie dopełniły jeszcze niezbędnych procedur, mają czas do piątku na złożenie wniosku o ustanowienie pełnomocnictwa do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), w którym są zarejestrowane w stałym okręgu głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Wnioski można składać ustnie lub pisemnie . W przypadku pisemnych wniosków dostępne są dwie opcje: w formie papierowej z odręcznym podpisem lub elektronicznie za pośrednictwem witryny gov.pl, wykorzystując kwalifikowany podpis elektroniczny, zaufany podpis lub podpis osobisty.
Pełnomocnik musi być osobą uprawnioną do głosowania . Jednakże pełnomocnictwa nie mogą być przypisane: kandydatowi w wyborach, obserwatorowi społecznemu, zaufanej osobie ani nikomu pełniącemu funkcję w komisji okręgowej, w której głosuje osoba udzielająca pełnomocnictwa.
Głosowanie przez pełnomocnika. Jak się zgłosić?
Wniosek musi zawierać imię i nazwisko , numer PESEL , adres wyborcy oraz imię i nazwisko osoby przyjmującej pełnomocnictwo. Należy również określić wybory, na które pełnomocnictwo jest ustanawiane. Ponadto wniosek musi zawierać zgodę osoby przyjmującej pełnomocnictwo, a w przypadku osób poniżej 60 roku życia kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności .
Pełnomocnictwo może być przyjęte tylko od jednej osoby . Głosowanie w imieniu dwóch osób jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy jedna z osób udzielających pełnomocnictwa jest bliskim krewnym osoby przyjmującej pełnomocnictwo.
Pełnomocnictwo jest przygotowywane osobno zarówno na pierwszą, jak i na każdą potencjalną drugą turę . Wyborca, który nie składa wniosku o pełnomocnictwo teraz, ale zamierza skorzystać z tej opcji w przyszłości, może złożyć wniosek począwszy od dnia po 18 maja. Ostatnie złożenie jest wymagane do 9. dnia przed drugą turą, tj. do 23 maja , ponieważ potencjalna data drugiej tury tegorocznych wyborów prezydenckich to 1 czerwca.
Wybory prezydenckie 2025. Ostatni dzień na złożenie specjalnego wniosku
Udzielone pełnomocnictwo może zostać odwołane, jeśli oświadczenie zostanie złożone co najmniej dwa dni przed wyborami do burmistrza gminy, w której sporządzono pełnomocnictwo, lub jeśli oświadczenie to zostanie złożone do okręgowej komisji wyborczej w dniu wyborów (o ile pełnomocnik nie zagłosował jeszcze na tę osobę). Pełnomocnictwo zostanie również unieważnione, jeśli wyborca przybędzie do lokalu wyborczego i zagłosuje przed pełnomocnikiem.
Głosowanie przez pełnomocnika nie jest dozwolone w okręgach głosowania znajdujących się w placówkach służby zdrowia , domach pomocy społecznej, więzieniach, aresztach i akademikach.
Osoba, która wyraziła zamiar głosowania korespondencyjnego, nie może udzielić pełnomocnictwa do głosowania. Termin na złożenie takiego oświadczenia upłynął 5 maja.
WIDEO: Czy Duda zorganizował spotkanie Nawrockiego z Trumpem? Wymowna reakcja prezydenckiego ministra

bp/mjo/pap/polsatnews.pl
Źródło