Biznes Fakty
Polityk Konfederacji przetłumaczył słowa Grzegorza Brauna. Muzeum odpowiada

Muzeum Auschwitz odniosło się do wypowiedzi Anny Świergockiej
Anna Świergocka, członkini Konfederacji, stwierdziła podczas „Debaty Gozdyry”, że komory gazowe prezentowane w Muzeum Auschwitz nie są autentyczne i zostały zbudowane po wojnie. Samo muzeum zareagowało na twierdzenia polityczki, twierdząc, że jej twierdzenie nie jest poparte dowodami.
Kontrowersyjne wypowiedzi Grzegorza Brauna , który w wywiadzie dla Radia Wnet zakwestionował istnienie komór gazowych w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, wciąż odbijają się echem. Przywódca Konfederacji Korony Polskiej skomentował poniedziałkową „Debatę Gozdyry”.
Wśród uczestników programu była Anna Świergocka z Konfederacji. Choć twierdziła, że nie miała zamiaru bronić Brauna, zauważyła, że prowadzący przerwał rozmowę z politykiem, zanim zdążył dokończyć swoją myśl. „Nie wiemy , jaka byłaby dalsza część tej wypowiedzi ” – stwierdziła.
Kontrowersje po komentarzach Grzegorza Brauna. Anna Świergocka z Konfederacji odpowiada
Wkrótce potem Świergocka postanowiła wyrazić swoje stanowisko w sprawie autentyczności komór gazowych dostępnych dla zwiedzających w Muzeum Auschwitz. Stwierdziła, że zostały one zbudowane po wojnie i nie są oryginalne . „Komory gazowe znajdujące się obecnie w Muzeum Auschwitz powstały po 1945 roku” – stwierdziła.
Wypowiedzi przedstawicielki Konfederacji wywołały oburzenie siedzącego obok niej Miłosza Motyki z PSL. „Kłamiesz, szerzysz antypolskie brednie” – zauważył.
– Nie bredzę bzdur, tylko poddaję to pod rozwagę i zwracam uwagę, że wypowiedź Grzegorza Brauna jest niekompletna – odparła Świergocka.
Muzeum Auschwitz reaguje na komentarze z „Debaty Gozdyry”
We wtorek Muzeum Auschwitz odpowiedziało na oświadczenia polityków Konfederacji, publikując wiadomość pod wpisem Agnieszki Gozdyry w mediach społecznościowych. „Budynek komory gazowej na terenie byłego obozu Auschwitz I jest oryginalny ” – czytamy w wiadomości. Zaznaczono, że komora działała od jesieni 1941 roku do grudnia 1942 roku.
„Po wojnie ocaleni postanowili przywrócić pierwotny wygląd wnętrza , które wcześniej zostało zaadaptowane przez Niemców na schron przeciwlotniczy” – wyjaśnia muzeum.
To już drugi raz, kiedy instytucja odniosła się do kontrowersji wywołanych wypowiedziami Grzegorza Brauna. Wcześniej dyrektor muzeum, dr Piotr Cywiński, podkreślił, że komentarze polityka były nie tylko przestępstwem w świetle polskiego prawa , ale także „aktem profanacji pamięci ofiar”.
„Wypowiedź Grzegorza Brauna stanowi rażące zaprzeczenie prawdy historycznej i wprowadza do dyskursu publicznego manipulację opartą na antysemityzmie, fałszu i nienawiści” – zauważył dr Cywiński.
WIDEO: Napięcia po wypowiedzi Brauna. „Wygadujesz antypolskie bzdury”.
