Biznes Fakty
Polska po wyborach. Prezydent Litwy Gitanas Nauseda ujawnił swoje zamiary

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wyraził swoje zobowiązanie do „zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby utrzymać przyjazne stosunki z Polską po wyborach prezydenckich”. Zauważył również, że niewywiązanie się NATO z zobowiązania do powitania Ukrainy zszarga reputację Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej
W wywiadzie udzielonym we wtorek rozgłośni radiowej Żiniu Radijas Gitanas Nauseda podkreślił, że po wyborach prezydenckich w Polsce będzie pracował nad utrzymaniem pozytywnych relacji z krajem.
– Dołożę wszelkich starań, aby nasze stosunki pozostały konstruktywne i przyjazne, takie, jakie powinny być stosunki z naszymi sąsiadami, a w szczególności z tym sąsiednim krajem (Polską – red.), z którym realizujemy wiele ważnych inicjatyw infrastrukturalnych i mamy ekscytujące plany na przyszłość – oświadczył Nauseda.
Prezydent Litwy w Polsce. „Duda jest jednym z najbliższych”
W poniedziałek Nauseda, który obchodził swoje 61. urodziny, przebywał z oficjalną wizytą w Polsce, gdzie wraz z prezydentem Andrzejem Dudą wziął udział w obserwacji międzynarodowych ćwiczeń wojskowych Dzielny Dzik-25.
Litewski przywódca wspomniał w wywiadzie, że ustępujący prezydent Duda jest jednym z najbliższych mu głów państw. „Uważam się za osobę dość przystępną; jeśli chcesz pielęgnować przyjazne więzi i relacje ze mną, zawsze jest to wykonalne” – zauważył.
Ukraina w NATO? „Anulowanie byłoby znaczącym niepowodzeniem”
Nauseda dodał, że wycofanie się NATO ze zobowiązania do akceptacji Ukrainy zaszkodziłoby pozycji Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Prezydent Litwy przypomniał, że „podczas co najmniej trzech ostatnich szczytów NATO bardzo wyraźnie wzmocniliśmy język dotyczący perspektyw Ukrainy w NATO ” i wyraził przekonanie, że „teraz zignorowanie tego wszystkiego (…) stanowiłoby poważny cios dla wiarygodności NATO”.
Droga do bezpieczeństwa: Nauseda sugeruje rozwiązania dla Ukrainy
Według Nausedy Ukraina powinna wziąć udział w szczycie NATO w Hadze w czerwcu, aby przedstawić swoje stanowisko, zwłaszcza w kwestii aspiracji do członkostwa.
Według prezydenta Litwy Ukraina ma dwie możliwości zapewnienia sobie bezpieczeństwa : ciągłe wzmacnianie swojej armii za pomocą pomocy Zachodu lub ubieganie się o członkostwo w NATO. Podkreślił, że ta druga droga byłaby prawdopodobnie bardziej wydajna i „prawdopodobnie najbardziej opłacalna”.
Artur Pokorski / sgo / Polsatnews.pl / PAP
Źródło