Poruszenie po wystąpieniu Victora Orbana w PE. Zaczęli mu śpiewać piosenkę

Ec6648b0b5efd05db7258358d400cc33, Biznes Fakty
Jean-Francois Badias / AP

Victor Orban w Parlamencie Europejskim

Przemówienie Victora Orbana inaugurujące węgierską prezydencję w Radzie Unii Europejskiej wywołało duże poruszenie. Podczas debaty politycy nie szczędzili mu krytyki, a część europosłów Lewicy wstała i zaczęła śpiewać piosenkę "Bella Ciao".

W środę Victor Orban przedstawił plan węgierskiej prezydencji w Radzie UE. – Przybyłem tu by zaalarmować, że zmiany w Unii Europejskiej są potrzebne – powiedział i podkreślił, że sytuacja UE w ostatnich latach znacząco się pogorszyła.

 

– Prezydencja węgierska jest uczciwym pośrednikiem między państwami. Będziemy bronić tego wszystkiego, co zostało ustalone w Traktatach. Najważniejsze jest to, by Unia się zmieniła, a głos z Budapesztu może być tego katalizatorem – chodzi o bezpieczeństwo, pokój i dobrobyt w Europie – podkreślił. 

 

 

Premier Węgier stwierdził, że z powodu odcięcie się od dostaw rosyjskiej energii Europa znacząco straciła na PKB. Dlatego węgierska prezydencja będzie chciała doprowadzić do przyjęcia jeszcze w listopadzie 2024 nowej, europejskiej strategii na rzecz konkurencyjności, rozszerzenia strefy Schengen o Rumunię i Bułgarię do końca roku oraz ponownego rozważenia dopiero co przyjętej europejskiej polityki migracyjnej. 

Wystąpienie Orbana w PE. Europosłowie zaczęli śpiewać

Do końca wystąpienia Victora Orbana na sali panowała cisza. Jednak podczas późniejszej debaty rozpętała się prawdziwa burza. Część europosłów z lewicowych formacji poderwała się z miejsc i zaczęła śpiewać antyfaszystowską pieśń z okresu II wojny światowej “Bella Ciao“. Dało się również słyszeć głośne buczenie

 

Nastroje musiała uspokajać szefowa Rady UE Roberta Metsola. – To nie Eurowizja – powiedziała. 

 

 

Kolejni przemawiający wskazywali, że w swoim wystąpieniu Orban nie powiedział ani słowa o Ukrainie.

 

– Nasi ukraińscy przyjaciele za chwilę będą musieli stawić czoła trzeciej zimie wojny. Świat od ponad dwóch lat przygląda się zbrodniom Rosji w Ukrainie, a mimo to wciąż są ci, którzy uważają, że winę za wojnę ponosi nie najeźdźca, lecz ten, kto został najechany – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen. 

 

 

Czy można winić Węgrów za sowiecką inwazję w 1956? Albo Czechów i Słowaków za radzieckie represje a 1968? Albo Litwinów za porażkę Związku Radzieckiego w 1991? – zapytała Orbana. 

 

Z kolei Manfred Weber, lider konserwatywnej Europejskiej Partii Ludowej, odniósł się do lipcowej wizyty Orbana w Rosji. – Pańska podróż nigdy nie była misją pokojową. To był wielki pokaz propagandowy dla autokratów – powiedział. 

Victor Orban odpowiedział na krytykę

Victor Orban postanowił odpowiedzieć na falę krytyki wobec swojego wystąpienia. – Zorganizowali intifadę wobec mnie. Polityczną intifadę – stwierdził. Odpowiedział też na pytanie Ursuli von der Leyen, twierdząc, że “porównywanie Ukrainy z węgierskimi bojownikami z 1956 roku to coś niewłaściwego”.

 

Węgierski stwierdził, że na ukraińskim froncie “wszystko zmierza do przegranej” i dlatego Unia Europejska musi zmienić strategię. – W każdej wojnie potrzebna jest działalność dyplomatyczna, odpowiednia komunikacja i utrzymanie kontaktu. Jeżeli z tego zrezygnujemy, czy to zignorujemy, będziemy coraz bardziej brnąć w wojnę – podkreślił. 

WIDEO: Premier Kosowa Albin Kurti w "Dzień na Świecie"

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *