Biznes Fakty
Prowokacja na granicy z Białorusią. Pokazano nowy napływ migrantów

Nieuprawniony wjazd przez granicę polsko-białoruską. Białoruś ma udokumentowane dowody
Obserwujemy wzrost prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią – poinformował w mediach społecznościowych Jacek Dobrzyński. Rzecznik MSWiA przestrzegł przed prowokacjami ze wschodu, zwracając uwagę na nową taktykę stosowaną przez agresywnych migrantów. Zauważono, że osoby zaczynają filmować polskie służby monitorujące mur.
„Straż Graniczna wykorzystuje elektroniczną barierę, aby stale obserwować sytuację na granicy polsko-białoruskiej . Każde podejście do bariery, a zwłaszcza próba nielegalnego przekroczenia, jest natychmiast wykrywana” – poinformował w mediach społecznościowych Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy MSWiA.
„Ostatnio nastąpił wzrost liczby cudzoziemców próbujących przekroczyć granicę. Wczoraj grupa 22 osób przedostała się do Polski, rozmontowując barierę techniczną ” – kontynuował.
Jak zauważył Dobrzyński, „nowym aspektem jest to, że pięć osób pozostało po stronie białoruskiej, rzucając kamieniami w polskie patrole, jednocześnie nagrywając nielegalne przekroczenie granicy”. Rzecznik podkreślił, że nagranie może zostać wykorzystane do działań propagandowych strony białoruskiej i organizatorów tego aktu „w celu zasugerowania, że granicę naszego kraju można łatwo przekroczyć”.
Incydent na granicy. Materiał filmowy może być wykorzystany przez białoruską propagandę
„Jednak w rzeczywistości próby nielegalnego przekroczenia granicy są, jak pokazują nagrania z monitoringu, szybko i skutecznie udaremniane. Nie ma przekroczenia . Granica Polski jest bezpieczna. Tysiące żołnierzy, strażników granicznych i policjantów, a także kamery i drony, chronią każdy jej metr przez całą dobę” – dodał.
.@Straz_Graniczna stale monitoruje sytuację na granicy polsko-białoruskiej, wykorzystując elektroniczną barierę. Każde podejście do bariery, a zwłaszcza próby nielegalnego przekroczenia granicy, są natychmiast wykrywane. W ostatnim czasie wzrosła liczba… pic.twitter.com/3gnb9XBVcW
— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) 5 kwietnia 2025 r.
Ponadto minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podkreślił w poście na X, że codziennie około 11 tysięcy funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz żołnierzy Wojska Polskiego nadzoruje bezpieczeństwo granicy polsko-białoruskiej, wzmocnione zarówno barierą fizyczną, jak i elektroniczną. Zauważył również, że strefa buforowa jest kluczowym instrumentem w walce z przemytnikami ludzi, umożliwiając skuteczniejsze działania operacyjne.
„Mamy poparcie Komisji Europejskiej, która słusznie zidentyfikowała wyzwania na tej granicy: instrumentalizację migrantów i ich wykorzystywanie jako broni, „uzbrojenie” i przeznaczyła 52 mln EUR na dalsze zaostrzenie środków. W zeszły poniedziałek w Londynie, podczas spotkania grupy B-5 (ministrowie spraw wewnętrznych Finlandii, Estonii, Łotwy, Litwy i Polski), omawialiśmy dalsze działania przeciwko hybrydowej agresji ze Wschodu. Nie ma przejścia!” – podkreślił Siemoniak.
Granica polsko-białoruska. Premier: Nasze przesłanie będzie jasne
Donald Tusk oświadczył w piątek, że rząd wkrótce rozpocznie kampanię informacyjną w siedmiu krajach, które przyjmują największą liczbę migrantów próbujących nielegalnie przekroczyć granicę Polski. Nasz przekaz będzie jasny : granica Polski jest bezpieczna, podkreślił premier.
27 marca weszło w życie rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej . Ograniczenie prawa do azylu będzie obowiązywało przez 60 dni. Czas trwania ograniczenia może zostać przedłużony na kolejny okres – nie dłuższy niż 60 dni – za zgodą Sejmu. Wzdłuż 186 km granicy z Białorusią stoi stalowa bariera o wysokości 5,5 m – wybudowana w 2022 r. Jest to podstawowy element zabezpieczający tę granicę przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją tzw. bariera elektroniczna, obejmująca odcinek bariery i rzeki. W ubiegłym roku obie bariery przeszły modernizację, do stalowej dobudowano dodatkowe przęsła poziome wraz z kręgami koncertynowymi .
Od 13 czerwca 2024 r. na podlaskim odcinku granicy polsko-białoruskiej obowiązuje strefa buforowa , ustanowiona na podstawie rozporządzenia MSWiA. Po raz trzeci (od 10 marca br.) została ona przedłużona o kolejne 90 dni i również rozszerzona, obejmując obecnie długość 78,29 km wzdłuż granicy w powiecie hajnowskim oraz część powiatu białostockiego, który jest rejonem operacyjnym placówek Straży Granicznej w Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. Na blisko 60 km granicy obowiązuje zakaz przebywania w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, natomiast na obszarze ponad 15 kilometrów położonym na terenie rezerwatów przyrody pas ma szerokość ok. 2 km, a na odcinku prawie 3,8 km szerokość strefy wynosi ok. 4 km.
WIDEO: Na kogo zagłosuje Aleksander Kwaśniewski? Wymienił dwa nazwiska

Michał Blus / pbi / Polsatnews.pl / PAP
Źródło