Biznes Fakty
Sensacyjne odkrycie w Turcji. Twierdzą, że znaleźli grób świętego Mikołaja
Tureccy archeolodzy twierdzą, że odkryli grób, w którym znajdują się szczątki świętego Mikołaja
Tureccy archeolodzy twierdzą, że odkryli grób, w którym znajdują się szczątki świętego Mikołaja. Chodzi oczywiście o katolickiego biskupa żyjącego na przełomie III i IV wieku w starożytnym mieście Mira. Do tej pory posiadaniem szczątków słynnego biskupa szczycą się dwa włoskie miasta.
Tureccy archeolodzy odkryli sarkofag, w którym ich zdaniem mogą znajdować się szczątki świętego Mikołaja – hojnego chrześcijańskiego biskupa i świętego, który był inspiracją dla komercyjnej postaci w czerwonym płaszczu i z siwą brodą.
Odkrycia dokonano na terenie kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Demre w dystrykcie Antalya, gdzie w starożytności znajdowało się miasto Mira. To właśnie w tym mieście miał na przełomie III i IV wieku mieszkać biskup Mikołaj.
Świątynia, która powstała na jego cześć, została wybudowana przez bizantyjskiego cesarza Teodozjusza II.
Według archeologów, odkryty około dwa metry pod ziemią wapienny sarkofag jest w nienaruszonym stanie.
Święty Mikołaj w Bari. Pomyłka, która trwa do dzisiaj?
Jeśli odkrycie archeologów się potwierdzi, będzie to nie lada sensacja. Do tej pory sądzono bowiem, że szczątki świętego Mikołaja znajdują się w Bari we Włoszech. Miały zostać przejęte przez włoskich kupców w 1087 roku, kiedy Mirę – wówczas miasto greckie – najechali Turcy Seldżuccy.
Posiadaniem szczątków świętego Mikołaja z Miry szczyci się również inne włoskie miasto – Wenecja.
Skąd zatem te rozbieżności? Jak się okazuje kilkaset lat temu mogło dojść do pomyłki. Na podstawie odkrytych niedawno dokumentów ustalono, że w Bari znajdują się szczątki jakiegoś innego, niezidentyfikowanego duchownego. Badania potwierdziły, że szczątki z Wenecji należą do tej samej osoby.
Święty Mikołaj jest jednym z najbardziej czczonych świętych prawosławnych, a także świętym katolickim. Jest to postać bardzo zagadkowa, ponieważ wzmianki o nim pojawiają się dopiero w VI wieku, czyli ponad 200 lat po jego domniemanej śmierci.
Według legend, Mikołaj otrzymał w spadku po rodzicach spory majątek, którym chętnie dzielił się z ubogimi. Wyróżniał się pobożnością i miłosierdziem, dlatego mieszkańcy Miry wybrali go na swojego biskupa.
dk / Polsatnews.pl
Źródło