Sławomir Mentzen chce studiów płatnych. Burza po słowach kandydata Konfederacji

45400ffb3ecc66daae0dcff3bd8f489d, Biznes Fakty
Polsat News, UW

Czy studenci publicznych uniwersytetów zawsze powinni ponosić koszty edukacji? Ten temat wywołał gorącą debatę wśród polityków podczas piątkowej „Debaty Gozdyry”.

Przedstawiając swoją ideę „idealnego świata”, Sławomir Mentzen przyznał, że studenci będą musieli płacić za swoją edukację. – Oznaczałoby to, że osoby uczęszczające na uniwersytety przyczyniają się finansowo do jego funkcjonowania, od rektora po zakup papieru – zauważyła Karolina Zioło-Pużuk, wiceminister nauki, podczas „Debaty Gozdyry”. Twierdzenia kandydata na prezydenta uzyskały poparcie ze strony jego kolegi partyjnego. – System edukacji jest daleki od doskonałości – stwierdził Michał Urbaniak.

Twierdzenia Sławomira Mentzena , który w programie Krzysztofa Stanowskiego wyraził, że w jego „idealnym świecie” edukacja będzie kosztować , odbiły się szerokim echem. Kandydat Konfederacji na prezydenta wskazał na przykłady z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych . – Jakość edukacji w tych krajach jest znacznie wyższa niż w Polsce – ocenił.

Uczestnicy piątkowej „Debaty Gozdyry” zareagowali na jego komentarze. Michał Urbaniak z Konfederacji zauważył, że chociaż Mentzen mówił o „idealnym świecie”, rzeczywistość jest taka, że jego propozycja nie może zostać wprowadzona w życie „natychmiast”. – Niemniej jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecny system edukacji nie jest idealny – stwierdził.

Mentzen opowiada się za płatną edukacją. Kandydat Konfederacji spotyka się z krytyką

Pomysł płatnej edukacji został zakwestionowany przez wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, a wcześniej prodziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Karolinę Zioło-Pużuk . Wyraziła ona sceptycyzm co do zdolności Konfederacji do wcielenia wizji Mentzena w życie.

– Nie udawaj, że nie da się tego zrobić szybko, że to tylko fantazja. Gdybyś przejął kontrolę, mógłbyś to zrealizować w mgnieniu oka , jedną decyzją – zapewniła.

WIDEO: „Dystopia, nie utopia”. Wiceminister omawia wizję Mentzena

Wiceminister wyjaśniła, że przyjęcie propozycji oznaczałoby wycofanie przez państwo wsparcia dla uniwersytetów , przerzucając całą odpowiedzialność finansową na studentów. – Od rektora po zakup papieru do drukarek – argumentowała, sugerując, że takie opłaty nie przypominałyby tradycyjnych czesnego. Określiła propozycję kandydata jako „ fantazję z dystopijnej narracji , a nie utopię”.

Karolina Pawliczak, posłanka KO, powtórzyła opinię swojego poprzednika. Określiła Mentzena mianem „ kandydata TikToka ” i stwierdziła, że brakuje mu powagi. – Pseudo-fantasy program Konfederacji jest stworzony, aby sprostać chwili, co oznacza, że jest dostosowany do występów telewizyjnych i wieców. Pan Mentzen dzieli się wszystkim, co jest zgodne z czyimś planem, a następnie chwyta skuter i odjeżdża – zażartowała.

Czy akademiki będą kosztować złotówkę? Poseł PiS przypomina o niespełnionej obietnicy

Łukasz Kmita z PiS powstrzymał się od krytyki wypowiedzi Sławomira Mentzena. Poseł przypomniał jednak, że część obecnej koalicji rządzącej zaproponowała wcześniej w czasie kampanii wyborczej program studencki zatytułowany „Akademik za złotówkę” . – Są one równie wiarygodne – przekonywał.

Kmita przypomniał niefortunne wypowiedzi byłego ministra Dariusza Wieczorka , który w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim – na pytanie, czy program nie jest „oszustwem”, potwierdził, po czym wybuchnął śmiechem. – Jeśli więc krytykujecie kolegę z Konfederacji, to pamiętajcie, że w kwestii szkolnictwa wyższego sami się skompromitowaliście i jesteście tak samo niewiarygodni – zakończył poseł.

WIDEO: Intensywna debata w studiu. „Niektórzy dziennikarze zachowują się gorzej niż prostytutki”

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *