Tornado zatopiło luksusowy jacht. Służby szukają Mike’a Lyncha

0e3ad331b45b2aa9c080cde06459cb57, Biznes Fakty
PAP/EPA/PERINI NAVI PRESS OFFICE / HANDOUT

Mike Lynch jest wśród sześciu zaginionych osób po zatonięciu jachtu

Trwa akcja ratunkowa u wybrzeży Sycylii. W poniedziałek zatonął tam luksusowy jacht z 22 osobami na pokładzie. Jak się okazuje, wśród sześciu nadal poszukiwanych pasażerów jednostki jest brytyjski biznesmen Mike Lynch. Służby obawiają się, że ciała wszystkich zaginionych, znajdują się we wraku, który spoczywa na dnie.

59-letni Mike Lynch był jedną z 22 osób, znajdujących się w poniedziałek (19 sierpnia) na luksusowym jachcie, który zatonął nad ranem w wyniku tornada u wybrzeży Sycylii. Oprócz niego, na jachcie miała przebywać także jego 18-letnia córka, która również jest poszukiwana. Żona Lyncha, Angela Bacares, jak podaje Guardian, została uratowana przez służby.

Zatonięcie jachtu u wybrzeży Sycylii. Kim jest Mike Lynch?

Mike Lynch jest najbardziej znany jako założyciel Autonomy Corporation, firmy zajmującej się programowaniem, która w połowie lat 90. podbiła brytyjski rynek technologiczny.

W 2006 r. biznesmen został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za zasługi dla sektora przedsiębiorstw, a w 2011 r. powołano go do rady nauki i technologii przy ówczesnym premierze Wielkiej Brytanii Davidzie Cameronie. Co więcej, w 2008 r. został członkiem Royal Academy of Engineering, a w 2014 r. członkiem Royal Society.

 

Lynch dopiero co, bowiem w czerwcu bieżącego roku, został uniewinniony podczas procesu w USA w sprawie 15 zarzutów oszustwa, które postawiono mu w związku z zakupem Autonomy przez Hewlett-Packard za 11,1 miliarda dolarów w 2011 roku.

Proces rozpoczął się w marcu w San Francisco po długiej batalii o jego ekstradycję z Anglii do USA. Po raz pierwszy został oskarżony w 2018 roku – o zawyżanie sprzedaży, wprowadzanie w błąd organów regulacyjnych i oszukiwanie swojego ewentualnego nabywcy.

Po uniewinnieniu powiedział dziennikarzom: „Nie mogę się doczekać powrotu do Wielkiej Brytanii i powrotu do tego, co kocham najbardziej: mojej rodziny i pracy”.

Akcja ratunkowa po zatonięciu jachtu Bayesian. To wiadomo do tej pory

Warty 14 mln funtów brytyjskich jacht Bayesian w chwili zatonięcia transportował 12 pasażerów i 10 członków załogi. Znajdowali się na nim m.in. obywatele Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Ci, którzy wynajęli jacht, spędzali wakacje na Sycylii.

Krótko po pójściu jachtu na dno, strażacy, rybacy i straż przybrzeżna wyłowili z wody 15 osób, w tym roczne dziecko i jego rodziców.

W rozmowie z włoską gazetą La Repubblica matka dziecka przyznała później, że jej rodzina przeżyła tylko dlatego, iż w momencie zatonięcia luksusowej jednostki wszyscy przebywali nie w kabinie, lecz na pokładzie.

– Na dwie sekundy zgubiłam w otchłani morskiej córkę, ale szybko udało mi się ją chwycić wśród wzburzonych fal. Wszędzie było ciemno i nie mogłam utrzymać długo otwartych oczu. Krzyczałam o pomoc, ale jedyne, co słyszałam, to wrzaski pozostałych pasażerów – relacjonowała.

 

Niestety, na powierzchnię wkrótce wydobyto także jedną ofiarę – kucharza, a pozostałe sześć osób wciąż uznawane jest za zaginione. Niewykluczone, że zostały uwięzione w swoich kabinach i nie mogły wydostać się na powierzchnię.

Brytyjskie władze zapewniają, że są w stałym kontakcie z lokalnymi służbami i monitorują sytuację u wybrzeży Sycylii, będąc gotowymi do zapewnienia wsparcia konsularnego obywatelom Wielkiej Brytanii, którzy ucierpieli w wypadku.

Dziennikarzom udało się porozmawiać z kapitanem łodzi, przepływającej obok jachtu, Karstenem Bornerem. Mężczyzna pomógł uratować 15 pasażerów Bayesiana. Jak przyznał, wszystko stało się bardzo nagle, w zaledwie kilka minut.

BBC Verify podaje nieoficjalnie, ze luksusowa jednostka mogła być powiązana z żoną Mike’a Lyncha. Bayesian należał bowiem do firmy Revtom, zarejestrowanej na Wyspie Man. W ostatnim corocznym oświadczeniu Angela Bacares została wpisana jako jedyny prawny właściciel.

WIDEO: "Jest gotów opuścić Białoruś". Andżelika Borys o spotkaniu z Andrzejem Poczobutem

Adrianna Rymaszewska / BBC / polsatnews.pl

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *