Biznes Fakty
„Urzędnicy muszą ponieść odpowiedzialność”. Eksperci od deregulacji

– Bez wprowadzenia osobistej odpowiedzialności urzędników proponowana deregulacja się nie powiedzie – stwierdził Adam Abramowicz, szef Rady Przedsiębiorców, podczas programu „Lepsza Polska”. – Jeżeli nie przekształcimy tego systemu, możemy deregulować, ile chcemy, ustanawiać istotne regulacje, a one i tak pozostaną nieegzekwowane – skomentował.
Dorota Gawryluk zaangażowała gości programu „Lepsza Polska” do dyskusji na temat deregulacji , którą rząd zamierza przeprowadzić przy wsparciu zespołu powołanego przez premiera Donalda Tuska , na czele którego stoi biznesmen Rafał Brzoska.
„Sukces zależy od woli politycznej rządu, szczególnie premiera”
– Włączając czynnik zewnętrzny, jakim są przedsiębiorcy, tworzymy dodatkową motywację do osiągania większych sukcesów – stwierdził na wstępie Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, nawiązując do grupy Brzoski.
Podobnie Jadwiga Emilewicz, była minister rozwoju w rządzie PiS, wyraziła opinię, że tym razem deregulacja może przynieść korzystne skutki, zwłaszcza że trwa kampania prezydencka, a Brzoska przeznaczył sobie 100 dni na realizację planu. – Jeśli kampania jest ceną za uproszczenie przepisów, to jest to cena, którą warto zapłacić – zauważyła.
Adam Abramowicz, prezes Rady Przedsiębiorców, podkreślił, że „całe przedsięwzięcie opiera się na woli politycznej rządu , a konkretnie premiera”.
Prof. Witold Orłowski, były rektor Vistula University of Finance and Business, zauważył, że znaczące reformy są zazwyczaj wprowadzane w odpowiedzi na postrzegane zagrożenia. Ocenił, że obecnie „nie jesteśmy w korzystnej sytuacji”. – Nasza gospodarka pogrążona jest w stagnacji, wykazuje niewielką skłonność do postępu, a poziom inwestycji jest niewystarczający. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę okoliczności otaczające Polskę – wyjaśnił.
– Krytycznym czynnikiem jest mobilizacja całego politycznego poparcia. Ta konfrontacja pociąga za sobą walkę ze znacznym oporem. Biurokracja, ze swej natury, będzie opierać się ograniczeniom. Tylko silna wola polityczna może to ułatwić – skomentował konieczność nowych środków deregulacyjnych.
Deregulacja w Polsce. „Zmiana mentalności urzędników”
Abramowicz podkreślił, że nastawienie urzędników musi odejść od prostego „wyciągania pieniędzy od obywateli”. – Jeśli nie zreformujemy tego systemu, możemy swobodnie deregulować, ustanawiać ważne przepisy, a mimo to nadal nie zostaną wdrożone – dodał.
– Urzędnik powinien domyślnie uważać obywatela za niewinnego. Albo rozstrzygać niejasności, których nie da się wyjaśnić na korzyść podatnika. Dlaczego te przepisy nie są egzekwowane? – zapytał.
Później w programie stwierdził, że urzędnicy muszą ponosić odpowiedzialność finansową za „swoje decyzje i bezprawne postępowanie”. – Jeśli urzędnik wyrządzi szkodę firmie, a przedsiębiorca wygra (w sądzie – red.), ale nie będzie w stanie ożywić firmy, otrzymując odszkodowanie, to kto ponosi koszty? Wszyscy ponosimy koszty, poprzez budżet – zauważył.
Prof. Orłowski zauważył, że nie wszystko jest „tak proste”. – Pewne sprawy wymagają długoterminowych strategii. Karanie urzędników za złe wybory jest uzasadnione – z pewnością. Musimy jednak pamiętać, że skuteczność urzędów zależy od kalibru zatrudnionych tam osób – stwierdził, podkreślając znaczenie skupienia się na jakości i reformowaniu systemu.
Emilewicz broniła urzędników, twierdząc, że „ ma wielki szacunek dla korpusu, z którym miała przyjemność współpracować przez osiem lat ”. – Przypomina rybę, która gnije od głowy w dół, ale dzięki głowie pływa szybko i zwinnie. Kompetencje tych urzędników są naprawdę wysokie. Jednak na ich wyniki wpływają cele wyznaczone przez ich lidera i oczekiwania wobec nich – zauważyła.
Witucki zakłada, że „etos urzędników publicznych” musi zostać ożywiony. – Częścią inicjatyw Rafała Brzoski powinno być ponowne utworzenie Krajowej Szkoły Administracji Publicznej – oświadczył. Dodał, że urzędnicy powinni również doświadczyć bezpieczeństwa pracy i nie obawiać się, że zmiana ich metod zagrozi ich pozycjom lub zatrudnieniu.
Wszystkie odcinki programu „Lepsza Polska” TUTAJ.
WIDEO: Trzaskowski popiera obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Przedstawił swój plan na to

Artur Pokorski / Polsatnews.pl
Źródło