Prezes T-Mobile: Europa potrzebuje integracji, protekcjonizm to krok wstecz

Dlaczego pozostajemy bierni, czekając na przełomowe innowacje, które pojawią się gdzie indziej, a jednocześnie nie inwestujemy wystarczająco w startupy? (…) Tylko poprzez głębszą integrację w ramach UE możemy utrzymać pozycję względem innych kontynentów. Jako pojedynczy naród nie mamy zdolności do konkurowania – zauważa Andreas Maierhofer, CEO T-Mobile Polska, w wywiadzie dla Business Insider.

A178b65d7980462f046d96085b3697f1, Biznes Fakty
Prezes T-Mobile Polska wzywa do pilnych działań | Zdjęcie: Bloomberg/Contributor, Materiały prasowe T-Mobile / Getty Images
  • Musimy stworzyć europejską wielką technologię – apeluje lider jednej z największych sieci w Polsce
  • Skoordynowany wysiłek na rzecz standaryzacji przepisów w Europie jest niezbędny. W tym względzie politycy muszą aktywnie się zaangażować, aby to się stało, uważa
  • Twierdzi, że tylko najsilniejsze gospodarki w UE nie skorzystają na zwiększonej integracji. – Większość kompetencji i osiągnięć w Polsce zostanie tutaj. Nikt nam tego nie odbierze. Dlatego narrację o utrzymaniu wszystkiego pod kontrolą państwa postrzegam jako populistyczną – stwierdza prezes T-Mobile Polska
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na Businessinsider.com.pl

Grzegorz Kowalczyk, Business Insider Polska: W polskim dyskursie często słyszy się, że USA i Chiny są liderami innowacji, podczas gdy Europa jest pogrążona w regulacjach. Z drugiej strony, na wydarzeniach takich jak MWC w Barcelonie obserwujemy, że USA mają jasną strategię technologiczną, a Chiny prezentują prawdziwie innowacyjne produkty . Co Europa ma obecnie do zaoferowania?

Andreas Maierhofer, CEO T-Mobile Polska: Nie zgadzam się z opinią, że Europie brakuje innowacji. Posiadamy znaczące osiągnięcia. Problem leży gdzie indziej. Kiedy mówimy o prawdziwie globalnych usługach, często odnosimy się do potężnych graczy, globalnych dużych firm technologicznych. Te podmioty mogą działać na całym świecie, ponieważ podlegają znacznie mniejszej liczbie regulacji niż my w Europie. To jest rzeczywistość. Większość najbardziej przyszłościowych firm w naszym sektorze ma siedzibę w USA.

Patrząc na wschód, szczególnie na Chiny, odkrywamy, że większość niezbędnego sprzętu dla naszego przemysłu jest tam produkowana. Dlaczego? Ponieważ my, w Europie, zdecydowaliśmy się na outsourcing produkcji do Azji. Dlatego nie dziwi fakt, że większość innowacji pochodzi obecnie z Zachodu, ale coraz częściej również ze Wschodu. Jest to widoczne w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, głęboka technologia i sektor motoryzacyjny, gdzie znaczące postępy wyłaniają się przede wszystkim z Chin.

Identyfikuję się jako zagorzały Europejczyk, ale musimy zdać sobie sprawę, że nie powinniśmy konkurować ze sobą w naszym sektorze telekomunikacyjnym. W Europie działa 41 operatorów infrastruktury, oprócz MVNO i resellerów. Musimy zdać sobie sprawę, że naszą konkurencją powinny być innowacyjne duże firmy technologiczne z Zachodu i zdolności produkcyjne Wschodu. Musimy stworzyć równe warunki gry między tymi regionami. W przeciwnym razie nigdy nie będziemy w stanie skutecznie konkurować. Dlatego nieustannie podkreślamy potrzebę ograniczenia regulacji w Europie, aby uwolnić nasz potencjał innowacyjny.

Cf0394264536c682ddf9910d5fb35859, Biznes Fakty
Andreas Maierhofer

Czy zatem utworzenie europejskiej Big Tech jest konieczne?

Rzeczywiście tak jest. To doskonały sposób, aby to wyrazić. Dlaczego pozostajemy bezczynni, czekając na znaczące innowacje z zagranicy, podczas gdy nie inwestujemy odpowiednio w startupy? Nasze inwestycje w kampusy innowacji są niewystarczające. Nie zapewniamy wystarczającego wsparcia dla innowacji. Obserwujemy pewne inicjatywy w północnej Europie, gdzie rozwijane są kampusy startupów. Nawet w Polsce mamy własny kampus startupów. Musimy jednak zjednoczyć nasze wysiłki jako Europejczycy, zainwestować miliardy euro w innowacyjne usługi i zmotywować młodsze pokolenie do angażowania się w te innowacje, a nie tylko konsumowania ich z Zachodu lub Wschodu.

Wcześniej przeprowadziłem wywiad z Michaelem Schafferem, liderem Europejskiej Rady ds. Innowacji. Wspomniał, że Europa nadal zmaga się ze znacznymi dysproporcjami między rynkami państw członkowskich UE. Czy to jest główna przeszkoda dla firm takich jak T-Mobile?

Tak i nie. Deutsche Telekom jest globalną marką, a problem ten pojawia się głównie w Europie. Rzeczywiście potrzebujemy jednolitego podejścia rynkowego w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych. To jeden aspekt, a Michael Schaffer ma absolutną rację w swoich obserwacjach. Musimy przekroczyć nacjonalistyczne perspektywy w naszej branży, ponieważ działa ona bez granic. Skoordynowane podejście do standaryzacji przepisów w całej Europie jest kluczowe. W tym przypadku przywódcy polityczni muszą podjąć skuteczne działania, aby to ułatwić.

Tylko poprzez większą integrację w ramach UE możemy stawić czoła innym kontynentom. Jako jeden naród nie możemy skutecznie konkurować. Musimy skonsolidować nasz przemysł, aby zmniejszyć fragmentację rynku. Obecnie mamy nadmierną liczbę podmiotów infrastrukturalnych — 41 w Europie — podczas gdy Stany Zjednoczone mają ich pięciu, a Chiny zaledwie garstkę. Potrzebujemy ujednoliconych przepisów i stworzenia bardziej połączonej siły inwestycyjnej. Wzmocniona integracja UE dla biznesu jest niezbędna.

Czy jednak wspólny rynek mógłby utrudnić tworzenie wartości dodanej w krajach takich jak Polska? Największe korporacje znajdują się w Europie Zachodniej. Jak możemy zapewnić, że tylko siedziby firm z zamożności

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *