Wybory prezydenckie 2025: Kiedy jest druga tura? Jak oddać ważny głos?

Druga tura wyborów prezydenckich 2025 r. już tu jest. Głosowanie w tej turze odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. Elektorzy wybiorą spośród dwóch kandydatów, którzy wypadli najlepiej w pierwszej turze. Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki będą konkurować o prezydenturę Polski.

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich w 2025 roku?

Zdjęcie: Adobe Stock

Anna Rogalska

W pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 18 maja 2025 r., żaden z 13 kandydatów nie zdobył więcej niż 50 proc. głosów. W związku z tym konieczna jest druga tura wyborów. W niedzielę 1 czerwca polski elektorat zdecyduje, kto zostanie kolejnym Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej.

Druga tura wyborów prezydenckich 2025

Druga tura wyborów prezydenckich jest obowiązkowa, jeśli żaden kandydat nie uzyska 50 procent głosów w pierwszej turze . Taka sytuacja miała miejsce tym razem. Rafał Trzaskowski wyłonił się jako lider w pierwszej turze, uzyskując 31,36 procent głosów. Tuż za nim znalazł się kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, Karol Nawrocki, który otrzymał 29,54 procent głosów.

W drugiej turze konkurs będzie koncentrował się na przyciągnięciu niezdecydowanych wyborców, jak również zwolenników kandydatów z pierwszej tury. Ostateczny wynik będzie w dużej mierze zależał od głosów zwolenników Sławomira Mentzena, Grzegorza Brauna, Szymona Hołowni, Adriana Zandberga i Magdaleny Biejat.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym wrócimy do urn dokładnie 14 dni po pierwszej turze głosowania. Podobnie jak 18 maja, w niedzielę 1 czerwca lokale wyborcze będą czynne od 7:00 do 21:00. W dniu wyborów i poprzedzającym go dniu obowiązywać będzie cisza wyborcza. Wstępne wyniki zostaną ogłoszone bezpośrednio po zamknięciu lokali wyborczych. Kandydat, który zgromadzi największą liczbę ważnych głosów, zostanie głową państwa. Zwycięzca drugiej tury zastąpi Andrzeja Dudę na stanowisku prezydenta Polski, którego kadencja kończy się 6 sierpnia 2025 r. Nowy prezydent będzie pełnił urząd przez pięć lat.

Kandydaci w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2025 r.

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki będą rywalizować w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025. Przyjrzyjmy się profilom obu kandydatów.

Rafał Trzaskowski jest przedstawicielem Koalicji Obywatelskiej. Obecnie pełni funkcję prezydenta Warszawy i jest wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Posiada tytuł doktora nauk politycznych i biegle włada pięcioma językami obcymi. W latach 2009-2013 był członkiem Parlamentu Europejskiego. W rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra administracji i cyfryzacji, a za Ewy Kopacz był wiceministrem spraw zagranicznych ds. Unii Europejskiej. Po raz drugi ubiega się o urząd prezydenta Polski; w 2020 r. uzyskał wynik 48,97% w drugiej turze. Rafał Trzaskowski ma 53 lata, jest żonaty i ma dwójkę dzieci.

Przeciwnikiem Rafała Trzaskowskiego jest Karol Nawrocki, kandydat popierany przez PiS. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej posiada doktorat z nauk humanistycznych. Jest również byłym sportowcem, trenował boks i piłkę nożną. Pochodzi z Gdańska, w latach 2017–2021 pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Karol Nawrocki ma 42 lata, jest żonaty i ma troje dzieci.

Jak oddać ważny głos w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2025 roku?

Aby wziąć udział w wyborach, musisz zgłosić się do komisji wyborczej z dokumentem tożsamości ze zdjęciem, takim jak dowód osobisty, paszport lub e-dowód osobisty za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Zgodnie z oświadczeniem Państwowej Komisji Wyborczej, możesz również użyć przeterminowanego dowodu osobistego do głosowania. Ważne jest, aby dokument zawierał zdjęcie umożliwiające identyfikację wyborcy.

Po zweryfikowaniu tożsamości, każdemu wyborcy zostanie wydana pojedyncza karta do głosowania. Powinna ona zawierać pieczęć obwodowej komisji wyborczej wraz z odciskiem pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Karta do głosowania będzie zawierać nazwiska kandydatów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kolejności alfabetycznej.

Aby głos był ważny, należy zaznaczyć „X” w polu obok nazwiska preferowanego kandydata. „X” musi składać się z co najmniej dwóch przecinających się linii w polu. Głosowanie na więcej niż jednego kandydata lub brak zaznaczenia „X” spowoduje nieważność głosu. Instrukcje dotyczące głosowania znajdują się na dole karty do głosowania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, możesz zwrócić się o pomoc do członków komisji wyborczej okręgu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *