Biznes Fakty
25 lat innowacji w myciu przemysłowym
NOYEN to firma, która od 25 lat z powodzeniem działa w branży mycia przemysłowego i czystości technicznej. Działając w myśl zasady All in one solutions, dostarcza kompleksowe rozwiązania dla przemysłu: maszyny myjące, chemię przemysłową, usługi laboratoryjne oraz serwisowe. Jak firma zmieniła się na przestrzeni lat i jakie ma plany na przyszłość, rozmawiamy z jej prezesem Zbigniewem Kurantem.
Business Insider: Jak rozpoczęła się historia NOYEN i co zainspirowało Pana do założenia firmy w tej branży?
Zbigniew Kurant, prezes NOYEN: Działalność w branży mycia przemysłowego rozpocząłem w latach 90. od dystrybucji preparatów chemicznych. Chociaż brzmi to poważnie, w praktyce po prostu jeździłem do Wielkiej Brytanii po towar, który następnie sprzedawałem w Polsce. Bardzo szybko zorientowałem się, jak ogromne są potrzeby rynku w tym zakresie. Postanowiłem otworzyć własną działalność i rozpocząć samodzielną produkcję preparatów dla przemysłu, aby mieć kontrolę nad ich składem i jakością. Kilka lat później poszerzyliśmy portfolio o produkcję urządzeń myjących. Naszym celem od początku było dostarczenie kompleksowych rozwiązań. Chcieliśmy być partnerem dla naszych klientów, wspierając ich w optymalizacji procesów produkcyjnych i dbając o każdy aspekt związany z myciem przemysłowym.
Obsługują Państwo zatem klienta kompleksowo?
Tak, dobieramy technologię i odpowiednią chemię, dostarczamy maszyny, szkolimy pracowników u klienta zarówno od strony technicznej, jak i procesowej. Oferujemy również rozwiązania w zakresie badań czystości technicznej. Wykorzystujemy do tego wysokiej klasy sprzęt. Z pewnością nie ma drugiej firmy w Europie, która dostarcza tak wszechstronne rozwiązania w zakresie mycia przemysłowego. Nasi klienci posiadają zakłady produkcyjne na całym świecie. Eksportujemy 30 proc. swoich produktów za granicę, w tym roku najdalej do Maroka i Meksyku. Na rynku działa już ponad 700 naszych urządzeń, z których 96 proc. to urządzenia engineering to order – dedykowane pod projekt klienta.
Czym właściwie jest mycie przemysłowe i czystość techniczna? Dlaczego są tak istotne?
Mycie przemysłowe to proces usuwania z powierzchni komponentów zanieczyszczeń pozostałych po procesach produkcyjnych, np. oleju, smaru, kurzu, opiłków metalu i resztek chemikaliów. Proces mycia odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu jakości elementów, a w kolejnych etapach także trwałości urządzeń, których staną się częścią, oraz bezpieczeństwa ich użytkowania.
Gdy rozpoczynaliśmy działalność, czystość techniczna nie odgrywała jeszcze aż tak znaczącej roli w przemyśle. Dziś rynek zmienił się diametralnie, np. w samochodach jest już tyle elektroniki, że każda cząstka powyżej normy może spowodować awarię zera kilometrów, czyli uszkodzenie samochodu zaraz po wyjeździe z fabryki. W bateriach do samochodów elektrycznych niedostateczne usunięcie zanieczyszczeń może spowodować sytuacje niebezpieczne, nawet pożar lub wybuch. Jest to bardzo ważne w kontekście bezpieczeństwa użytkownika. Ale czystość techniczna jest ważna nie tylko w branży automotive. W medycynie czystość narzędzi i komponentów jest krytyczna, aby nie doszło do zakażenia. Z powodzeniem obsługujemy też branżę produkcji precyzyjnych urządzeń, elektroniczną czy regeneracyjną. Nasze urządzenia wykorzystywane są również do mycia części silników odrzutowych samolotów.
Wynika z tego, że w praktyce codziennie spotykamy się z czystością techniczną elementów, które użytkujemy?
Każdy z nas, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, w wielu aspektach życia spotyka się z urządzeniami, których elementy z pewnością były przed montażem poddane procesowi mycia przemysłowego. Dlaczego? Gdyż wpływa to bezpośrednio na żywotność części, a tym samym na bezawaryjność urządzenia. Coraz częściej konieczne jest też zapewnienie czystości technicznej w przemyśle opakowaniowym. Ma to bezpośredni związek z trendem odchodzenia od produkcji opakowań jednorazowych na rzecz opakowań wielokrotnego użytku.
Przykładem mogą być opakowania na baterie do aut elektrycznych, na części elektroniczne, mechatroniczne czy optyczne. W ubiegłym roku opracowaliśmy specjalny preparat do mycia tworzyw sztucznych, pracujemy również nad preparatem, który znacząco zwiększy efektywność procesu suszenia. Stosujemy różne metody mycia w zależności od materiału i zanieczyszczeń, tak aby osiągnąć optymalne rezultaty. Przyszłość tej branży wygląda bardzo obiecująco.
Jakie są plany NOYEN na przyszłość? Jakie są dalsze kierunki rozwoju mycia przemysłowego?
W tym roku wprowadziliśmy metody symulacyjne i numeryczne do rozwiązywania zagadnień związanych z myciem przemysłowym. Symulacje przepływów CFD [Computational Fluid Dynamics], które stosujemy, dają nam możliwość oceny założonych parametrów w stosunku do zakładanego poziomu czystości technicznej. W testowanych aplikacjach poziom czystości technicznej jest bardzo wysoki, a zastosowanie symulacji pomogło nam w zbudowaniu maszyny z pominięciem etapu doświadczalnego. Znacząco skraca to opracowanie rozwiązania końcowego. Zastosowanie symulacji to nowe podejście w branży mycia przemysłowego. Zamierzamy wykorzystywać takie narzędzia w dalszym rozwoju.
Równolegle realizujemy projekty mające na celu oszczędność energii i mediów. Opracowujemy myjnie o zwiększonej efektywności energetycznej, co finalnie wpłynie na obniżenie kosztów produkcji u naszych klientów.
Co najbardziej motywuje Pana i zespół NOYEN do działania na co dzień?
Największą motywacją jest dla nas możliwość wprowadzania realnych zmian i innowacji w naszej branży, które przynoszą korzyści klientom i środowisku. Widząc, jak nasze rozwiązania wpływają na poprawę jakości i efektywności produkcji oraz ekologię, czujemy, że nasza praca ma głęboki sens. Każdego dnia napędza nas pasja do tego, co robimy, i chęć ciągłego doskonalenia. Działamy w zgodzie z naszymi firmowymi wartościami: szacunkiem, odpowiedzialnością i współpracą. Dzięki temu nasz zespół z pasją i zaangażowaniem pracuje nad projektami, które na co dzień rozwiązują problemy naszych klientów w zakresie mycia przemysłowego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło