Czy odświeżać panele fotowoltaiczne? Trzeba zadbać o fotowoltaikę

Czy wydajność paneli solarnych obniża się w zimie, gdy słońce świeci rzadziej i temperatura spada? Czy należy usuwać śnieg z paneli? Rozwiewamy niepewności związane z wytwarzaniem energii podczas zimowych miesięcy.

03c6d0efc1437134c544fed756f11ef1, Biznes Fakty
Fotowoltaika. Panele zimą. Zdjęcie ilustracyjne | Foto: Mariana Serdynska / Shutterstock

Mimo że wydawać by się mogło, iż zima to nie czas dla fotowoltaiki, to jednak panele słoneczne nie przestają pracować nawet w chłodne dni. Co więcej, zaskakującym może być fakt, że wysokie temperatury latem nie sprzyjają efektywności paneli, a wręcz przeciwnie – mogą prowadzić do ich przegrzewania i spadku wydajności. Kolejnym zaskoczeniem jest zjawisko LID — oznacza ono, że eksploatacja paneli bez przerwy w pełnym słońcu może skrócić ich żywotność.

Fotowoltaika w zimne pory roku

Głównym czynnikiem wpływającym na spadek produkcji energii zimą jest jednak znacznie krótszy dzień i zmniejszona ilość światła słonecznego docierająca do paneli. W grudniu i styczniu ilość wyprodukowanej energii może być nawet dziesięciokrotnie mniejsza niż w czerwcu.

Oprócz długości dnia, na wydajność fotowoltaiki zimą wpływają również inne elementy, takie jak zanieczyszczenia paneli, pokrywa śnieżna, cień rzucany przez otoczenie, a także kierunek i kąt ustawienia modułów. Te czynniki są istotne przez cały rok, ale zimą ich wpływ jest szczególnie mocno odczuwalny.

W okresie zimowym często może pojawić się cień na modułach, ponieważ słońce w tym okresie jest najniżej nad horyzontem.

Czy odśnieżać panele?

Co do odśnieżania paneli fotowoltaicznych – choć budzi to kontrowersje, to eksperci często radzą powstrzymać się od tego zabiegu, wskazując na ryzyko uszkodzenia instalacji, które może przeważyć nad ewentualnymi korzyściami związanymi ze wzrostem produkcji energii. Tym bardziej że śnieg nie wpływa na stan techniczny i żywotność paneli.

Fotowoltaika zimą nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych, a jej efektywność, choć obniżona, nadal pozostaje znacząca.

Źródło: tauron.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *