Biznes Fakty
Edukacja zdrowotna za rok będzie nowym przedmiotem. Już teraz ma się jednak znaleźć wśród priorytetów szkół
W poniedziałek 2 września ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych wróciło do szkolnych ławek. W tym roku szkolnym czeka ich sporo nowości, w tym m.in. odchudzona podstawa programowa i nauka pierwszej pomocy. Wśród priorytetów MEN jest też m.in. wspieranie zdrowia psychicznego oraz edukacja prozdrowotna, w tym rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej wśród uczniów.
Statystyki pokazują bowiem, że nadwaga i otyłość to problem, który dotyczy już ok. 25–30 proc. polskich dzieci i nastolatków, a odsetek ten rośnie. Budowanie zdrowych nawyków to cel programu FitSchool, czyli udostępnianych przez Fundację Medicover gotowych filmów treningowych dla szkół i nauczycieli. W ciągu roku z wirtualnym trenerem ćwiczyło ponad 140 tys. polskich uczniów.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwagę i otyłość ma co trzecie polskie dziecko w wieku 7–9 lat. To daje nam ósme miejsce wśród badanych krajów w Europie. Badania przesiewowe, przeprowadzone przez Fundację Medicover, pokazały z kolei, że problem nadmiernej masy ciała dotyczy prawie co czwartego dziecka w Polsce. Ponadto blisko 70 proc. z nich ma jedynie dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną, a u 11 proc. dzieci odnotowano podwyższone ciśnienie tętnicze. Ponad połowa polskich dzieci ma też wady postawy.
Nadwagę i otyłość wśród dzieci oraz wynikające z nich problemy zdrowotne często określa się już mianem epidemii, a jej źródłem jest m.in. nieprawidłowa dieta, w której jest zbyt dużo przetworzonej żywności i cukrów prostych w postaci słodyczy, słodzonych napojów, niezdrowych przekąsek czy fast foodów. Obok diety problemem jest też siedzący tryb życia oraz niewielka aktywność fizyczna dzieci i nastolatków.
– Coraz większym wyzwaniem dla dzieci, ale też rodziców i nauczycieli, jest obecnie walka z konsekwencjami niskiej aktywności fizycznej. Mam tu na myśli nadwagę i coraz częstszą otyłość wśród dzieci, niską sprawność fizyczną, a tym samym małą wydolność całego organizmu – mówi agencji Newseria Biznes Marta Sobocińska, fizjoterapeutka dziecięca, terapeutka NDT Bobath i integracji sensorycznej, która została ambasadorką projektu FitSchool.
Według „Raportu o stanie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w Polsce” w ramach projektu Global Matrix 4.0, który powstał we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka, tylko niecałe 20 proc. dzieci i młodzieży w Polsce jest wystarczająco aktywnych.
– To ma przełożenie na wiele aspektów życia dzieci, poczynając od ich zdrowia fizycznego, po psychiczne, a także stan emocjonalny i kompetencje szkolne. Aktywność fizyczna to jest niezbędny element do prawidłowego rozwoju dzieci, który umożliwia im osiągnięcie optymalnego poziomu pobudzenia do tego, żeby przyswajać wiedzę. W ten sposób dzieci się dotleniają, a ruch dostarcza też hormonów, które wpływają na budowę i rozwój mózgu – mówi Marta Sobocińska.
Eksperci alarmują, że nadmiernej masy ciała u dzieci nie należy bagatelizować. Przekonanie, że dzieci same „wyrosną” z nadwagi lub otyłości, prowadzi do nasilenia problemu, a ok. 80 proc. otyłych nastolatków będzie się z nim borykało w dorosłym życiu. Ponadto nadwaga i otyłość w dzieciństwie może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, insulinooporności, zaburzeń układu kostno-stawowego, astmy oskrzelowej i zaburzeń hormonalnych. Ma też znaczenie dla zdrowia psychicznego – wiele dzieci z nadmierną masą ciała jest bardziej samokrytycznych i ma niską samoocenę. Częściej spotykają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników.
– To, co proponuje szkołom program FitSchool, jest świetnym rozwiązaniem tych problemów i wręcz niezbędnym elementem w obecnych czasach, kiedy mamy dużo „uziemiaczy”, m.in. w postaci elektroniki i ekranów. Ten program ma za zadanie przede wszystkim wykształcić wśród dzieci nawyk aktywności fizycznej – mówi fizjoterapeutka dziecięca, ambasadorka programu.
FitSchool to bezpłatny program opracowany przez Fundację Medicover we współpracy ze specjalistami pediatrii i fizjoterapeutami. Jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6–9 lat, czyli uczniów klas 0–3 przedszkoli i szkół podstawowych. Został stworzony tak, aby dzięki atrakcyjnej formie zmienić sposób, w jaki dzieci postrzegają i uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego.
– FitSchool to przede wszystkim platforma internetowa, na której udostępniamy nauczycielom materiały treningowe, dzięki czemu mogą w łatwy sposób skorzystać i poprowadzić atrakcyjne zajęcia WF-u. W praktyce wygląda to w ten sposób, że nauczyciel włącza film treningowy, a uczniowie patrzą w ekran i naśladują ruchy wirtualnego trenera widoczne na ekranie – mówi Agnieszka Karasińska, koordynatorka projektu w Fundacji Medicover.
Gotowe zajęcia w formie filmów treningowych trwają 30 min i mogą pełnić rolę pełnowymiarowych zajęć wychowania fizycznego. Nauczyciele mają do wyboru treningi o niskiej i średniej intensywności, dostosowane do możliwości uczniów w różnym wieku i na różnych poziomach zaawansowania. Ponadto na platformie FitSchool dostępne są też krótkie, trzyminutowe zajęcia, tzw. przerwy dla mózgu, z których nauczyciel może skorzystać w czasie przerwy śródlekcyjnej albo wtedy, kiedy dostrzeże spadek koncentracji uczniów na lekcji.
– Tworząc projekt FitSchool, chcieliśmy zachęcić dzieci do większego zaangażowania i aktywnego uczestnictwa w lekcjach wychowania fizycznego. Skupiliśmy się na młodszych dzieciach, ponieważ to jest wiek, kiedy możemy jeszcze kreować nawyki, zaszczepić w dzieciach coś, co zostanie w nich na lata i zaprocentuje. Chcieliśmy wytworzyć w nich potrzebę dbania o własne zdrowie, właśnie poprzez ruch, bo nie jest tajemnicą, że regularne ćwiczenia wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne, także na relacje społeczne – mówi Jacek Wichowski, koordynator zespołu ds. projektów zdrowotnych w Fundacji Medicover.
Program FitSchool, który został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki, wystartował wiosną ubiegłego roku. Obecnie uczestniczy w nim już 3,2 tys. nauczycieli i 1256 szkół w całej Polsce, a na zajęciach z wirtualnym trenerem regularnie ćwiczy prawie 141 tys. polskich uczniów. 95 proc. deklaruje, że lubi te zajęcia.
– Z projektu FitSchool mogą skorzystać zarówno wszyscy nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego, nauczyciele wychowania fizycznego, jak i wychowawcy w przedszkolach. Żeby skorzystać z filmów treningowych, trzeba po prostu zalogować się na platformę i w trakcie zajęć w szkole uruchomić film treningowy – tłumaczy Agnieszka Karasińska.
Kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej składają się na edukację prozdrowotną, która została wymieniona przez minister edukacji Barbarę Nowacką wśród głównych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025. Dla placówek edukacyjnych jest to podstawa do planowania działań w nadchodzącym roku szkolnym. Z dotychczasowych zapowiedzi MEN wynika, że ta tematyka będzie odgrywać w szkołach coraz większą rolę – od września 2025 roku w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych będzie nauczany nowy przedmiot pn. edukacja zdrowotna, który zastąpi wychowanie do życia w rodzinie i obejmie zagadnienia związane m.in. z profilaktyką, zdrowym odżywaniem oraz zdrowiem psychicznym i fizycznym. Prace nad podstawą dla nowego przedmiotu resort zainaugurował już wiosną br., powołując w tym celu zespół ekspertów.
Źródło informacji: Newseria
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Nauka
Jak pokonać głód podczas odchudzania? Odkryj sekrety leptyny!
środa 03:00 Nauka
Nekrobotyka: pająki w służbie technologii
poniedziałek 05:45 Tylko u nas Nauka
Po co w oknach samolotu robi się małe otwory? Są niezbędne
niedziela 04:50 Materiał promocyjny
Ogromny postęp w leczeniu dotychczas nieuleczalnego rdzeniowego zaniku mięśni. Poprawę stanu zdrowia i kondycji psychicznej odnotowało aż 80 proc. pacjentów
28.08.2024 Tylko u nas Nauka
Mózgi w erze cyfrowej: czym różnią się od analogowych?
23.08.2024 Materiał promocyjny
Blisko 1/4 Polaków uczy się… dla siebie! Nowe podejście do nauki online
24.07.2024 Nauka
W takim świecie będą żyć twoje dzieci. Nie będzie litości ze strony klimatu
18.07.2024 Nauka
Skiplagging, czyli trik na tanie latanie. Jak to działa?
17.07.2024 Nauka
Problem z czereśniami i Bałtyk nie do kąpieli. Oto jak będzie wyglądać Polska już za 10 lat
16.07.2024 Nauka
Skąd się biorą turbulencje i czy jest się czego bać? Odpowiada doświadczony pilot
06.07.2024 Nauka
Cukrzyca, demencja, nadciśnienie. Nowe badanie o życiu koło lotnisk
27.06.2024 Materiał promocyjny
CENWIS: innowacyjne laboratoria Politechniki Świętokrzyskiej w służbie transformacji energetycznej
18.06.2024 Tylko u nas Nauka
Dziewicze rzeki Alaski zmieniają kolor. To topnieje wieczna zmarzlina
24.05.2024 Nauka
Co dzieje się z ciałem 100 lat po śmierci? Niepokojący proces w jelitach
12.05.2024 Nauka
NASA przeszacowała swoje możliwości. Nie wie, jak ściągnąć próbki wydobyte na Marsie
20.04.2024 Nauka
Nowe zdjęcia czarnej dziury. Są w niej wiry i potężne pola magnetyczne
30.03.2024 Nauka
Paradoks kryzysów gospodarczych. Dzięki recesji ludzie żyją dłużej, pogoń za wzrostem nas zabija
25.03.2024 Nauka
Post przerywany może skracać życie. Kontrowersyjny wynik badania
20.03.2024 Nauka
Księżyc Jowisza wytwarza wystarczającą ilość tlenu, by utrzymać przy życiu milion ludzi
10.03.2024 Nauka
Lek na… odrost zębów. Badania na ludziach ruszą w tym roku
07.03.2024 Materiał promocyjny
Uczelnia WSB-NLU – dlaczego warto kształcić się w renomowanej szkole wyższej?
05.03.2024 Nauka
Nowe zagrożenie dla świata. Wyczerpują się zapasy potasu w glebie
20.02.2024 Nauka
"Białe złoto", które może całkowicie zmienić świat. Jeden kraj już z niego żyje
22.01.2024 Materiał promocyjny
Przyszłość Polski leży w rękach nauczycieli. Nowoczesna edukacja musi operować w szerszym kontekście biznesowym
11.01.2024 Nauka
Przełom w eksploracji kosmosu. NASA chce lecieć na Słońce
07.01.2024 Nauka
W 2024 r. pierwszy komercyjny spacer w kosmosie. W planach też inne podboje
31.12.2023 Nauka
Co myszy w goglach VR mogą powiedzieć nam o naszych mózgach
30.12.2023 Nauka
Niech śnieg nas nie zmyli. Żyjemy w najcieplejszym roku w historii pomiarów
07.12.2023 Nauka
Od terapii peptydowych po luksusowe kliniki długowieczności. Świat rozpaczliwie walczy z oznakami starości
03.12.2023 Nauka
Polska firma chce szukać nieznanego dotąd pierwiastka. Dowody na jego istnienie dostarczyła nauka
25.11.2023 Nauka
Oto lek na odchudzanie, który może być jeszcze skuteczniejszy niż ozempic
16.11.2023 Nauka
Ożywili wirusy tkwiące w wiecznej zmarzlinie. Teraz ostrzegają
08.11.2023 Nauka
Ludzie rozpaczliwie próbują być nieśmiertelni. Oto czego się imają
20.10.2023 Nauka
Trzeci pod względem popularności napój na świecie ma problem. Będzie droższy i mniej smaczny?
12.10.2023 Nauka
Wpadka Komitetu Noblowskiego. Ujawnili nazwiska laureatów z dziedziny chemii?
04.10.2023 Nauka
Amator uchwycił jedną z najjaśniejszych kul ognia, jakie zaobserwowano na Jowiszu
25.09.2023 Nauka
NASA opublikowała raport o UFO. Co z niego wynika?
15.09.2023 Nauka
Polska nauka w praktyce. "Szybka ścieżka publikacji" za blisko 3 tys. zł
13.09.2023 Praca
Gigant oficjalnie ogłasza masowe zwolnienia w Polsce. Dotkną nawet 1,8 tys. osób
wczoraj 12:39 Wiadomości
Polacy przejmują turystycznego giganta
wczoraj 06:59 Wiadomości
Zrzutka na PiS. Prezes UODO żąda wyjaśnień od Jarosława Kaczyńskiego
wczoraj 19:37 Polityka
Prezes PiS wyznał, ile wpłacił na konto partii. Zdradził liczbę wszystkich darczyńców
wczoraj 15:33 Wiadomości
"Żołnierze Kima" mieli chronić pociąg z paliwem. Prawie nic nie zostało
wczoraj 09:42 Biznes
Rząd poszedł na wojnę z branżą wiatrakową. "Zapłacą za to Polacy"
wczoraj 06:13 Nieruchomości
Polacy wykładają pieniądze na mieszkania w Gruzji. Niektórzy nawet ich nie oglądają
wczoraj 06:07 Polityka
Wpłaty na PiS od posłów. Skarbnik partii zdradził sumę
wczoraj 05:30 Wiadomości
Wiadomo, ile osób obejrzało nowe "Wiadomości" w telewizji wPolsce24.pl
środa 11:44 Gospodarka
Ukraińcy przejęli zakład i wszystkich zwolnili. Jest ciąg dalszy tej historii
wtorek 20:35
Źródło