Biznes Fakty
Nvidia się doigrała. UE sprawdzi, czy nie doszło do praktyk monopolistycznych
Praktyki biznesowe Nvidii znalazły się w centrum uwagi unijnych organów antymonopolowych — podaje Reuters. Unijni regulatorzy ds. antymonopolowych pytają rywali i klientów Nvidii, czy amerykański producent chipów sztucznej inteligencji łączy swoje produkty w sposób, który może dawać mu nieuczciwą przewagę.
Reuters powołuje się na osoby z bezpośrednią wiedzą na ten temat. Może dojść do formalnego dochodzenia.
Nvidia, która ma niemal monopol z 84-proc. udziałem w rynku, znacznie wyprzedzając rywali takich jak Intel i AMD, w ostatnich latach przyciągnęła uwagę regulatorów w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chinach i Korei Południowej.
Firma odnotowała duże zapotrzebowanie ze strony klientów zaangażowanych w generatywną sztuczną inteligencję. Aby rozwijać AI potrzebna jest moc obliczeniowa, a tę zapewniają przede wszystkim chipy Nvidii.
Promocja
Inwestowanie bez prowizji?
Tak – to możliwe. W XTB nie płacisz prowizji za inwestowanie w prawdziwe akcje i ETF-y do kwoty 100 000 EUR miesięcznego obrotu (Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR)).
Wybieraj spośród przeszło 3600 spółek notowanych na 16 najpopularniejszych giełdach świata wykorzystując do tego rozbudowany skaner.
Nvidia stosowała praktyki monopolistyczne? UE chce to sprawdzić
Komisja Europejska niedawno wysłała kwestionariusze pytające o to, czy istnieje jakiekolwiek komercyjne i techniczne wiązanie jednostek przetwarzania grafiki (GPU) przez Nvidię z innymi sprzętami.
Unijny organ ds. konkurencji chce wiedzieć, jak Nvidia sprzedaje swoje chipy GPU różnym klientom i czy umowy wymagają od nich zakupu sprzętu sieciowego razem z GPU. Inaczej mówiąc, czy Nvidia wymusza na klientach, aby kupowali nie tylko GPU, ale też inne urządzenia, jakie współpracują z jej chipami.
Nvidia skomentowała doniesienia: „wspieramy wybór klienta i konkurujemy na uczciwych warunkach. Nasze produkty są najlepsze w swojej klasie i mogą działać samodzielnie. Wspieramy otwarte standardy branżowe, umożliwiając naszym partnerom i klientom korzystanie z produktów w szerokiej gamie konfiguracji”.
Nawet 10 proc. obrotów kary
Takie kwestionariusze są zazwyczaj częścią procedur zbierania faktów przez organ nadzorczy, które mogą wzmocnić początkowe obawy. Naruszenia unijnych przepisów antymonopolowych mogą skutkować nałożeniem na firmy kar w wysokości nawet 10 proc. ich globalnych rocznych obrotów.
Francuski organ antymonopolowy już prowadzi dochodzenie w sprawie Nvidii i przygotowuje się do postawienia firmie zarzutów — powiedziały inne źródła agencji Reuters.
W tym roku akcje Nvidii wypracowały od stycznia zysk na poziomie 187 proc. W skali pięciu lat to aż 2629 proc.
Nota: zamieszczone w tekście wyceny mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji do zakupu lub sprzedaży produktów finansowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło