Biznes Fakty
Ogromny postęp w leczeniu dotychczas nieuleczalnego rdzeniowego zaniku mięśni. Poprawę stanu zdrowia i kondycji psychicznej odnotowało aż 80 proc. pacjentów
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) jeszcze do niedawna był chorobą nieuleczaną, prowadzącą do ciężkiej niepełnosprawności i śmieci. Od kilku lat jest jednak leczony przełomową terapią, którą w Polsce objęto niemal całą grupę pacjentów.
Badania przeprowadzone po ponad pięciu latach leczenia pokazują, że 80 proc. z nich odnotowało zdecydowaną poprawę stanu zdrowia i jakości życia, co przejawia się m.in. w większej samodzielności i powrocie do normalnego, codziennego funkcjonowania. Ponad 70 proc. pacjentów pediatrycznych zauważyło, że dzięki terapii niektóre objawy SMA całkowicie u nich ustąpiły, a 80 proc. chorych zadeklarowało znaczącą poprawę samopoczucia i komfortu psychicznego.
– Wyniki raportu, który odzwierciedla satysfakcję pacjentów – zarówno pacjentów pediatrycznych i ich opiekunów, jak i dorosłych leczonych w programie lekowym NFZ – są bardzo dobre i jednoznacznie pokazują, że chorzy odnieśli korzyści z tej terapii. To jest spójne z dobrymi wynikami, które my obserwujemy, regularnie oceniając stan funkcjonalny pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśni. To wydaje się kluczowe, bo dobra terapia przynosi zarówno efekt medyczny, który dostrzega lekarz, ale ma też ten pozytywny wpływ na codzienne życie pacjenta – mówi agencji Newseria Biznes prof. dr hab. n. med. Anna Kostera-Pruszczyk, kierownik Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Ośrodka Eksperckiego Chorób Rzadkich Nerwowo-Mięśniowych.
SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni, to rzadka i ciężka choroba o podłożu genetycznym. Powoduje osłabienie i stopniowy zanik mięśni odpowiadających m.in. za poruszanie się, oddychanie i przełykanie, prowadząc do ciężkiej niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. W większości przypadków objawy SMA pojawiają się już w okresie niemowlęcym i dotyczą ostrej postaci SMA 1. Jeszcze do niedawna ta choroba była najczęstszą genetyczną przyczyną śmierci dzieci do drugiego roku życia. W Polsce każdego roku rodzi się ok. 50 dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni, a od 2021 roku działa program przesiewowy w kierunku SMA u noworodków. Jednak chorują też dorośli, to przede wszystkim chorzy z tzw. postaciami przewlekłymi SMA2 i SMA3, którzy stanowią ok. 50 proc. grupy pacjentów. Szacuje się, że łącznie w Polsce jest obecnie ok. 1,2 tys. chorych z SMA.
Dla pacjentów z SMA jeszcze kilka lat temu nie było praktycznie żadnej możliwości leczenia. Lekarze mogli zlecać jedynie leczenie objawowe i rehabilitację. Jednak zmieniło się to w 2016 roku, wraz z zarejestrowaniem pierwszej przełomowej terapii nusinersenem, który modyfikuje przebieg choroby. W Polsce stosunkowo szybko, bo już w 2019 roku, został on objęty refundacją w ramach programu lekowego B.102, który jest obecnie realizowany w 35 ośrodkach w całym kraju i obejmuje niemal całą grupę pacjentów z SMA.
– Po kilku latach, odkąd dostępne jest w Polsce skuteczne leczenie, jakość życia chorych na SMA jest coraz lepsza – mówi Dorota Raczek, prezeska Fundacji SMA. – Od kiedy mamy i refundację leków, i badania przesiewowe pod kątem SMA, możemy mówić o sukcesie, jeżeli chodzi o chorych na rdzeniowy zanik mięśni. To jest niesamowite, jak wcześnie diagnozujemy rdzeniowy zanik mięśni, jak wcześnie podajemy terapię dostosowaną do danego pacjenta i jak widzimy bardzo duże efekty skuteczności tego leczenia.
Polska była jednym z niewielu krajów, które zdecydowały się na tak szeroką refundację (jedynym wykluczeniem są przeciwwskazania do podania leku, podczas gdy w większości państw obowiązują np. ograniczenia wiekowe). Między innymi dzięki temu SMA to dziś najlepiej leczona jednostka chorobowa wśród wszystkich chorób rzadkich w Polsce.
Z opublikowanego właśnie raportu PEX „Doświadczenia pacjentów z SMA z leczenia nusinersenem. Satysfakcja z leczenia i jakość życia pacjentów” wynika, że ogółem aż 80 proc. chorych z SMA – w tym 90 proc. pacjentów pediatrycznych i 66 proc. pacjentów dorosłych – stwierdziło, że efekty terapii spełniły ich oczekiwania.
– W ocenie 12 proc. pacjentów pediatrycznych i 10 proc. pacjentów dorosłych ta terapia wręcz przekroczyła ich oczekiwania, czyli poprawa ich stanu zdrowia i efekty terapii są lepsze, niż na początku się spodziewali – mówi Tomasz Kiełczewski, dyrektor Działu Konsultingu PEX, współautor raportu.
Jak wskazuje, nieco niższy odsetek satysfakcji w przypadku dorosłych pacjentów z SMA (66 proc. vs. 90 proc. u pacjentów pediatrycznych) wynika głównie z faktu, że w ich przypadku leczenie zostało wdrożone na znacznie późniejszym etapie życia, w związku z czym ich stan chorobowy był cięższy.
– Skuteczność tej terapii oddaje jednak to, że w przypadku dorosłych pacjentów z SMA 80 proc. poleciłoby ją innym chorym z rdzeniowym zanikiem mięśni. To wydaje się ostatecznym potwierdzeniem, że efekty wdrożenia tej terapii są dla pacjentów zadowalające – mówi Tomasz Kiełczewski.
W badaniach ankietowych, przeprowadzonych na potrzeby raportu PEX, zarówno pacjenci pediatryczni, jak i dorośli wskazywali na pozytywne efekty terapii nusinersenem w najważniejszych kategoriach wpływających na ich jakość ich życia. Ponad 70 proc. pacjentów pediatrycznych zauważyło, że w efekcie terapii nusinersenem niektóre objawy SMA całkowicie u nich ustąpiły. Dorośli pacjenci, wśród najważniejszych dla siebie efektów terapii, wskazywali m.in. na poprawę funkcji ruchowych i funkcji rąk, większą wytrzymałość, ale też lepsze samopoczucie emocjonalne i funkcjonowanie społeczne. Potwierdzają to też przeprowadzone dotychczas badania kliniczne – według badania opublikowanego w sierpniu 2023 roku w międzynarodowym czasopiśmie naukowym „Orphanet Journal of Rare Diseases” u wszystkich dorosłych pacjentów leczenie nusinersenem prowadzi do stabilizacji choroby, a w 94 proc. przypadków do widocznej w czasie poprawy stanu funkcjonalnego.
Istotne jest też to, że obie grupy pacjentów dostrzegają u siebie znaczącą poprawę samopoczucia i komfortu psychicznego, co przejawia się m.in. w większej radości z życia, większej samodzielności, motywacji i ustąpieniu niepokoju o przyszłość. W badaniu ankietowym PEX ogółem 80 proc. chorych z SMA zadeklarowało lepsze samopoczucie emocjonalne po terapii nusinersenem. Lekarze podkreślają, że ten wpływ terapii na jakość życia pacjentów jest nie mniej ważny niż skuteczność kliniczna leku.
Raport PEX pokazuje, że w ciągu ostatnich pięciu lat funkcjonowania programu lekowego B.102 życie chorych zmieniło się na lepsze. Jednak zarówno lekarze, jak i środowisko pacjenckie wskazuje, że wyraźnej poprawy wciąż jeszcze wymaga koordynacja opieki nad chorymi z SMA.
– SMA to choroba wielonarządowa i tutaj ważna jest nie tylko farmakoterapia, choć oczywiście to jeden z głównych punków, bo musimy zatrzymać postęp choroby, ale również dobrze zaplanowana fizjoterapia, dzięki której poprawa stanu zdrowia następuje szybciej i w większym stopniu. Trzeba też pamiętać o opiece kardiologicznej, ortopedycznej, ważne jest też żywienie chorego z SMA. Ta wielospecjalistyczna opieka nad pacjentem z rdzeniowym zanikiem mięśni ma bardzo duże znaczenie, ale na ten moment to wciąż jest niezaspokojona potrzeba – podkreśla Dorota Raczek.
Źródło informacji: Newseria
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Tylko u nas Nauka
Mózgi w erze cyfrowej: czym różnią się od analogowych?
piątek 07:00 Materiał promocyjny
Blisko 1/4 Polaków uczy się… dla siebie! Nowe podejście do nauki online
24.07.2024 Nauka
W takim świecie będą żyć twoje dzieci. Nie będzie litości ze strony klimatu
18.07.2024 Nauka
Skiplagging, czyli trik na tanie latanie. Jak to działa?
17.07.2024 Nauka
Problem z czereśniami i Bałtyk nie do kąpieli. Oto jak będzie wyglądać Polska już za 10 lat
16.07.2024 Nauka
Skąd się biorą turbulencje i czy jest się czego bać? Odpowiada doświadczony pilot
06.07.2024 Nauka
Cukrzyca, demencja, nadciśnienie. Nowe badanie o życiu koło lotnisk
27.06.2024 Materiał promocyjny
CENWIS: innowacyjne laboratoria Politechniki Świętokrzyskiej w służbie transformacji energetycznej
18.06.2024 Tylko u nas Nauka
Dziewicze rzeki Alaski zmieniają kolor. To topnieje wieczna zmarzlina
24.05.2024 Nauka
Co dzieje się z ciałem 100 lat po śmierci? Niepokojący proces w jelitach
12.05.2024 Nauka
NASA przeszacowała swoje możliwości. Nie wie, jak ściągnąć próbki wydobyte na Marsie
20.04.2024 Nauka
Nowe zdjęcia czarnej dziury. Są w niej wiry i potężne pola magnetyczne
30.03.2024 Nauka
Paradoks kryzysów gospodarczych. Dzięki recesji ludzie żyją dłużej, pogoń za wzrostem nas zabija
25.03.2024 Nauka
Post przerywany może skracać życie. Kontrowersyjny wynik badania
20.03.2024 Nauka
Księżyc Jowisza wytwarza wystarczającą ilość tlenu, by utrzymać przy życiu milion ludzi
10.03.2024 Nauka
Lek na… odrost zębów. Badania na ludziach ruszą w tym roku
07.03.2024 Materiał promocyjny
Uczelnia WSB-NLU – dlaczego warto kształcić się w renomowanej szkole wyższej?
05.03.2024 Nauka
Nowe zagrożenie dla świata. Wyczerpują się zapasy potasu w glebie
20.02.2024 Nauka
"Białe złoto", które może całkowicie zmienić świat. Jeden kraj już z niego żyje
22.01.2024 Materiał promocyjny
Przyszłość Polski leży w rękach nauczycieli. Nowoczesna edukacja musi operować w szerszym kontekście biznesowym
11.01.2024 Nauka
Przełom w eksploracji kosmosu. NASA chce lecieć na Słońce
07.01.2024 Nauka
W 2024 r. pierwszy komercyjny spacer w kosmosie. W planach też inne podboje
31.12.2023 Nauka
Co myszy w goglach VR mogą powiedzieć nam o naszych mózgach
30.12.2023 Nauka
Niech śnieg nas nie zmyli. Żyjemy w najcieplejszym roku w historii pomiarów
07.12.2023 Nauka
Od terapii peptydowych po luksusowe kliniki długowieczności. Świat rozpaczliwie walczy z oznakami starości
03.12.2023 Nauka
Polska firma chce szukać nieznanego dotąd pierwiastka. Dowody na jego istnienie dostarczyła nauka
25.11.2023 Nauka
Oto lek na odchudzanie, który może być jeszcze skuteczniejszy niż ozempic
16.11.2023 Nauka
Ożywili wirusy tkwiące w wiecznej zmarzlinie. Teraz ostrzegają
08.11.2023 Nauka
Ludzie rozpaczliwie próbują być nieśmiertelni. Oto czego się imają
20.10.2023 Nauka
Trzeci pod względem popularności napój na świecie ma problem. Będzie droższy i mniej smaczny?
12.10.2023 Nauka
Wpadka Komitetu Noblowskiego. Ujawnili nazwiska laureatów z dziedziny chemii?
04.10.2023 Nauka
Amator uchwycił jedną z najjaśniejszych kul ognia, jakie zaobserwowano na Jowiszu
25.09.2023 Nauka
NASA opublikowała raport o UFO. Co z niego wynika?
15.09.2023 Nauka
Polska nauka w praktyce. "Szybka ścieżka publikacji" za blisko 3 tys. zł
13.09.2023 Wiadomości
Szymon Hołownia zapowiada cenniki na cmentarzach
poniedziałek 21:24 Firmy
Jest porozumienie w sprawie składki zdrowotnej. Tak ma wyglądać
wczoraj 10:24 Gospodarka
Rząd przyjął budżet na 2025 r. "Zero złotych na kredyt 0 proc."
wczoraj 13:15 Emerytury
ZUS udostępnia kalkulator emerytalny. Sprawdź, ile dostaniesz
wczoraj 15:49 Wiadomości
Michał Kuczmierowski przemówił z zagranicy. Do Polski nie zamierza wracać
wczoraj 10:47 Gospodarka
Obietnica rządu stanęła w miejscu. Zakaz handlu raczej z nami zostanie
wczoraj 06:00 Gospodarka
Nie ma komu zbierać jabłek. Mimo stawki 600 zł dziennie
wczoraj 10:06 Wiadomości
"Pan Lotto" zdradził sekret losowań. "Najwięcej szóstek pada…"
wtorek 14:57 Wiadomości
Szef Ryanaira o pasażerach z piekła rodem. Wskazuje najgorszy kierunek
wczoraj 07:20 Emerytury
Niespodzianka dla 740 tys. emerytów. Przelew już w piątek
wczoraj 12:48 Gospodarka
Rząd pokazał budżet na 2025 r. Znamy szczegóły
wczoraj 14:48 Giełda
Czy nadchodzi recesja? Przepowiednie inwestora legendy
wczoraj 06:00 Podatki
Rząd wprowadzi podatek wojenny? Trwają "ciche" rozmowy
wczoraj 12:16 Wiadomości
Miasto wojewódzkie miało zmienić nazwę. Mieszkańcy zdecydowali
wtorek 16:22
Źródło