Biznes Fakty
Strach przed AI. Obawiają się już najwięksi
Firmy z listy Fortune 500 alarmują o rosnącym ryzyku związanym ze sztuczną inteligencją. Według brytyjskiego dziennika „Financial Times” ponad połowa największych amerykańskich firm postrzega AI jako poważne zagrożenie biznesowe, na co mają wskazywać w swoich raportach rocznych.
Nowe badanie przeprowadzone przez Arize AI, platformę badawczą monitorującą publicznie dostępne raporty dużych firm, aż 56 proc. z nich spółek z elitarnej listy Fortune 500 wskazało na sztuczną inteligencję jako „czynnik ryzyka”. Jak zauważa brytyjski dziennik, to znaczny wzrost w porównaniu do zaledwie 9 proc. wskazujących na takie zagrożenie w 2022 r.
Generatywna AI: Szansa czy zagrożenie?
Spośród 108 firm, które szczegółowo omawiały generatywną sztuczną inteligencję w swoich raportach, tylko 33 widziały w niej potencjalne korzyści. Generatywna AI, zdolna do tworzenia tekstów i obrazów na poziomie ludzkim, może przynieść efektywność kosztową, korzyści operacyjne i przyspieszenie innowacji. Jednak ponad dwie trzecie tych firm określiło ją jako ryzyko, pisze Financial Times
Wpływ na różne branże
Technologia predykcyjnego uczenia maszynowego, która zyskała na popularności po wydaniu przez OpenAI chatbota ChatGPT w listopadzie 2022 roku, już teraz odciska swoje piętno na wielu branżach. Firmy z tzw. segmentu Big Tech zainwestowały miliardy dol. w rozwój potężnych systemów AI, a setki start-upów próbują zakłócić konkurencję.
Wśród firm z listy Fortune 500, zagrożenia związane z AI obejmują większą konkurencję oraz obawy zarządów o to, że mogą nie nadążyć za rywalami lepiej wykorzystującymi tę technologię. Inne potencjalne szkody obejmują kwestie reputacyjne i operacyjne, takie jak obawy etyczne dotyczące wpływu AI na prawa człowieka, zatrudnienie i prywatność.
Branże najbardziej zaniepokojone AI
Według cytowanego przez Financial Times raportu ponad 90 proc. największych amerykańskich firm z branży mediów i rozrywki oraz 86 proc. organizacji zajmujących się oprogramowaniem i technologią stwierdziło, że AI stanowi ryzyko biznesowe. Ponad dwie trzecie firm telekomunikacyjnych oraz ponad połowa firm z branży opieki zdrowotnej, usług finansowych, handlu detalicznego, konsumenckiej i lotniczej również wydały takie ostrzeżenia.
Przykłady firm i ich obawy
Jak pisze Financial Times Netflix, serwis streamingowy o wartości 290 mld dol., ostrzegł, że konkurenci mogą zyskać przewagę dzięki AI, co mogłoby wpłynąć na jego zdolność do skutecznego konkurowania. Motorola zwróciła uwagę na ryzyko, że AI może nie zawsze działać zgodnie z przeznaczeniem, co mogłoby negatywnie wpłynąć na jej zyski i reputację.
Salesforce, wyceniana na 250 mld dol. firma zajmująca się oprogramowaniem zwraca uwagę na kwestie etyczne związane z gromadzeniem danych i prywatnością, które mogą wpłynąć na marże zysku.
Zagrożenia prawne i regulacyjne
Zagrożenia prawne, regulacyjne i związane z cyberbezpieczeństwem AI były również częstym tematem wśród firm z listy Fortune 500. Disney ostrzegł, że niepewne zasady rządzące rozwojem nowych technologii mogą uderzyć w jego model biznesowy, a Viatris, grupa farmaceutyczna, ostrzegła przed ryzykiem nieautoryzowanego dostępu do danych osobowych.
AI jako potencjalna korzyść
Wśród nielicznych firm, które postrzegają narzędzia AI jako potencjalną korzyść, znalazły się firmy z obszaru opieki zdrowotnej Quest Diagnostics i Cigna oraz agencja reklamowa IPG, które wskazują na usprawnienia w obsłudze klienta, przetwarzaniu próbek i analizie roszczeń.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło