Biznes Fakty
Wsparcie byłych posłów? Nowa duńska inicjatywa pomocowa budzi kontrowersje
Przewodniczący duńskiego Folketingu (parlamentu), Søren Gade, zaproponował inicjatywę mającą na celu zapewnienie wsparcia psychologicznego politykom, którzy nie zostali ponownie wybrani. Terapia będzie finansowana ze środków publicznych, co wywołało ożywioną dyskusję w społeczeństwie duńskim.

„Niektórzy z moich kolegów przeżyli depresję lub coś podobnego po ostatnich wyborach” – powiedział Søren Gade w wywiadzie dla duńskiego nadawcy publicznego DR. Nie podał jednak nazwisk swoich współpracowników.
Następnie Spiker uzasadnił swoje stanowisko stwierdzeniem, że parlament to „dziwne miejsce pracy”, w którym nie dba się o zwolnionych polityków .
„Duże firmy i gminy mają programy wsparcia dla osób, które zostały zwolnione wbrew swojej woli ” – zauważył Gade.
Propozycja przewodniczącego Folketingu jest obecnie omawiana w Prezydium Parlamentu i Komisji Regulaminowej. Rozważane są m.in. propozycje zaoferowania ustępującym politykom np. ośmiu sesji z psychologiem lub godzinnych konsultacji z rekruterem, które pomogą im rozwinąć się zawodowo.
Dania. Czy wsparcie psychologiczne dla polityków jest „absurdalne”?
Jednak pomysł finansowania państwowego wsparcia dla polityków, którym nie udało się uzyskać reelekcji , wzbudził w Danii kontrowersje . Felietonistka Berlingske, Aminata Corr Train, określiła tę inicjatywę jako „nierozsądną” i „prawie absurdalną”.
„Niezostanie ponownie wybranym jest jedną z najsprawiedliwszych i najbardziej uzasadnionych decyzji, jaką można podjąć, to istota demokracji ” – powiedział Train. Jak dodał rzecznik, politycy odrzuceni przez wyborców nie stanowią grupy społecznej zagrożonej wykluczeniem społecznym ani kategorii osób o niskich dochodach i mogą pokryć koszty tego typu terapii z własnych środków .
Jednoizbowy Folketing składa się z 179 posłów z Danii oraz duńskich terytoriów zależnych: Grenlandii i Wysp Owczych. Ostatnie wybory parlamentarne odbyły się jesienią 2022 roku, a kolejne mają się odbyć nie później niż w 2026 roku.
Podstawowe wynagrodzenie duńskiego posła do Parlamentu Europejskiego wynosi 66 800 koron (prawie 9000 euro) . Ponadto po opuszczeniu parlamentu polityk ma prawo do odprawy wynoszącej od 6 do 24 miesięcznych pensji, w zależności od stażu pracy.