Biznes Fakty
Automaty do sprzedaży butelek firmy Lidl w praktyce. Ojciec i córka zarobili poważne pieniądze
Od kwietnia 2025 roku w sklepach Lidl uruchomione zostaną automaty do zwrotu butelek. To okazja do zarobienia realnych pieniędzy i Polacy aktywnie z niej korzystają. Pewien ojciec i jego córka oddali do Lidla ponad 60 butelek i puszek, otrzymując za to ponad 6 złotych. Internauci szybko zauważyli, że są to tylko drobne zmiany w porównaniu do tego, co można znaleźć w niemieckich sklepach Lidl.

Automat Lidla przyjmuje wyłącznie nieuszkodzone butelki i puszki z widocznym kodem kreskowym. Sieć przyjmuje odpady plastikowe wszystkich marek i płaci 10 groszy za każdą butelkę. Wielu Polaków już skorzystało z tej możliwości, ale czy zawsze warto?
Zwrócili ponad 60 butelek do automatu Lidl. Tyle zarobili
Od 2 do 31 maja 2025 r. sklepy Lidl prowadzą promocję, w ramach której za zwrot butelki lub puszki PET do automatu Lidl otrzymasz 10 groszy zamiast dawnych 5 groszy, z czego skorzystał ojciec z córką:
„ Dziś w Lidlu moja córka i ja ustanowiliśmy rekord. Jedna duża torba plastiku mniej. Dowiedziałem się o promocji od 5 do 10 groszy po fakcie. Ale wrzucanie tych butelek i puszek do maszyny zawsze budzi zainteresowanie (pisownia oryginalna)” – czytamy w wiadomości od jednego z użytkowników Threads.
W poście, który znaleźliśmy, znajduje się również zdjęcie ekranu maszyny, na którym widać, że mężczyzna oddał do maszyny Lidla 57 plastikowych butelek i 5 puszek , za co otrzymał zapłatę w wysokości 6,20 zł.
W poście zamieszczono także zdjęcie innej kobiety, która chwaliła się, że zarobiła ponad 60 złotych za oddanie 120 butelek i 513 puszek .

Należy pochwalić tę determinację, gdyż z logistycznego punktu widzenia taka operacja nie była łatwa. Maszyna przyjmuje wyłącznie całe butelki, a biorąc pod uwagę ich ilość, osoby biorące udział w zdarzeniu musiały podróżować z dużym pojemnikiem . Wielu użytkowników Internetu podziela ten punkt widzenia:
„ Jeśli chcesz tyle za 6 złotych , to bym tego nie chciał” – komentuje inny użytkownik.
Inni zauważają, że zwracanie puszek po takich stawkach jest nieopłacalne. Jeden z użytkowników obliczył, że 500 puszek waży około 10 kg i można je poddać recyklingowi jako złom aluminiowy . Tam średnia stawka 5 zł za kilogram daje wyższą wypłatę niż ta oferowana przez automat do sprzedaży butelek.
Źródło