Przy torach jest ciszej. Nowe przepisy ograniczają użycie sygnału „uwaga”

Oczekuje się poważnych zmian na kolei, które wpłyną zarówno na pasażerów, jak i mieszkańców okolicznych obszarów. Od dziś wchodzi w życie rozwiązanie, które zatrzyma codzienny hałas na setkach kilometrów autostrad.

63df4ec9564b43725defd294b932ffac, Biznes Fakty Nowe przepisy na kolei. Koniec obowiązkowego sygnału dźwiękowego / Adam Burakovsky / East News

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że od 20 maja 2025 r. kierowcy nie będą musieli używać sygnału dźwiękowego „Uwaga” (Rp1) przed przejazdami kolejowymi wyposażonymi w zapory lub odpowiednie sygnały świetlne i dźwiękowe.

Stało się to możliwe dzięki nowelizacji przepisów, podpisanej 15 kwietnia przez ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka, która ma na celu poprawę warunków życia mieszkańców zamieszkujących tereny położone w pobliżu torów kolejowych .

Nie będzie już hałasu na torach. Jak zmienią się wymagania dotyczące sygnału?

Zmiana ma na celu redukcję nadmiernego hałasu . Według Ministerstwa Infrastruktury, klaksony były szczególnie uciążliwe dla osób mieszkających w pobliżu torów, zwłaszcza na obszarach, na których obowiązują wysokie standardy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych .

Przykładem jest odcinek od Poznania do zachodniej granicy kraju, gdzie na odcinku 470 kilometrów liczba obowiązkowych sygnalizacji świetlnych zmniejszy się ze 139 do zaledwie dziewięciu .

Kolej stanie się bardziej wydajna i nowoczesna

Nowelizacja przepisów obejmuje również inne zmiany, których celem jest zwiększenie przepustowości i optymalizacja funkcjonowania dróg dojazdowych , a także poprawa zarządzania ruchem w sytuacjach kryzysowych. Celem jest również poprawa bieżącego funkcjonowania infrastruktury kolejowej.

Nowe przepisy wejdą w życie 20 maja 2025 r . Wyjątkiem są nowe tablice hamulcowe, które zaczną obowiązywać od grudnia 2025 r. – wraz z rozpoczęciem nowego rocznego rozkładu jazdy 2025/2026.

Zarządcy infrastruktury kolejowej zostali już powiadomieni o konieczności wdrożenia zmian w ciągu 14 dni od wejścia w życie nowelizacji .

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *