Biznes Fakty
Archeolodzy odkryli 3500-letnie miasto. Sensacyjne odkrycie w Peru
W górach prowincji Barranca, około 200 kilometrów na północ od Limy, na wysokości 600 metrów nad poziomem morza, archeolodzy odkryli pozostałości starożytnej metropolii znanej jako Peñico. Dowody wskazują, że powstała ona między 1800 a 1500 rokiem p.n.e., w okresie powstawania pierwszych wielkich cywilizacji Bliskiego Wschodu i Azji.

Naukowcy twierdzą, że to niezwykłe odkrycie rzuca światło na historię najstarszej znanej cywilizacji w Ameryce – Caral – której początki sięgają 3000 r. p.n.e.
Po ośmiu latach badań na stanowisku Peñico zidentyfikowano osiemnaście budowli z kamienia i gliny, obejmujących świątynie ceremonialne i obszary mieszkalne. W centrum miasta znajduje się okrągły budynek, usytuowany na tarasowym zboczu, wokół którego organizowano rytuały i działalność administracyjną społeczności.
Wewnątrz i wokół tej budowli archeolodzy odkryli gliniane figurki przedstawiające ludzi i zwierzęta, naszyjniki wykonane z koralików i muszli oraz różne przedmioty ceremonialne , które świadczą o bogatym i złożonym życiu duchowym mieszkańców miasta.
Dr Ruth Shady, która kierowała badaniami i odkryła Caral w latach 90. XX wieku, twierdzi, że Peñico było strategicznie położone wzdłuż szlaków handlowych łączących ludność przybrzeżną z ludnością Andów i dorzecza Amazonki. „Ta społeczność stanowiła centrum handlu i kultury, zachowując i rozpowszechniając tradycje Caral na całym kontynencie” – zauważa badaczka.
Archeolog Marco Machacuay, współautor projektu z peruwiańskiego Ministerstwa Kultury, podkreśla, że obecne wzorce urbanistyczne i symbolika sakralna odzwierciedlają żywe dziedzictwo Caral, pomimo faktu, że cywilizacja ta musiała stawić czoła znacznym zmianom klimatycznym.
Peñico jako znaczące odkrycie naukowe
Dzięki analizie zdjęć lotniczych z dronów naukowcy pogłębili wiedzę o projekcie osady, która ujawnia zaskakujący poziom organizacji przestrzennej. Osada idealnie integruje się z naturalnym krajobrazem, tworząc kompleks tarasów, placów i budowli o precyzyjnie dobranych proporcjach. Dowody zniszczeń spowodowanych gwałtownymi zmianami klimatu sprzed tysięcy lat dodatkowo podkreślają znaczenie odkrycia w Peñico . To odkrycie dowodzi, że dziedzictwo Caral nie zniknęło nagle, lecz ewoluowało i adaptowało się w nowych ośrodkach.
Peru od lat intryguje archeologów bogactwem swoich starożytnych cywilizacji – od Machu Picchu Inków po tajemnicze Linie Nazca. Odkrycie w Peñico wzbogaca tę imponującą opowieść, dowodząc, że na długo przed Inkami regiony nadmorskie i andyjskie tętniły rozwojem handlu, religii i miast.
Nowo odkryte miasto, którego historia sięga 3500 lat wstecz, stanowi kolejny rozdział w historii Ameryki Południowej , ilustrując złożoność i wzajemne powiązania najwcześniejszych społeczeństw regionu.
Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło