Biznes Fakty
Które leki podrożały najbardziej? Na szczycie popularny produkt bez recepty
Rok do roku w lipcu ceny leków wzrosły średnio o 6,3 proc. Nieco wyraźniej podniosły się ceny leków dla seniorów. A co podrożało najbardziej? Na liście GdziePoLek znalazły się m.in. popularny aerozol na katar i lek przeciwbólowy.
/123RF/PICSEL
Najniższy wzrost cen preparatów leczniczych od lat notują autorzy badania GdziePoLek. Spada liczba leków, które podrożały o więcej niż 10 proc., jednak nadal drożeją także popularne leki bez recepty.
Które leki podrożały najbardziej?
Analiza GdziePoLek uwzględnia wzrost cen 100 produktów leczniczych dostępnych w aptekach, w tym 70, które dostępne są bez recepty. Najbardziej podrożały aerozole na katar z ksylometazoliną. Pierwsze miejsce w lipcowym rankingu zajmuje aerozol Xylometazolin Teva, który podrożał o ponad 21 proc. rok do roku. Podobny wzrost cen notuje się dla aerozolu Sudafed Xylospray HA.
Reklama
Podium leków notujący najwyższe podwyżki cen po raz pierwszy uzupełnia także Apap, a więc popularny lek przeciwbólowy z paracetamolem. Rok do roku podrożał on o blisko 20 proc. Kolejne miejsca to także dwucyfrowe podwyżki cen:
- Xylorin – podwyżka cen o 17,2 proc.
- Sachol – podwyżka cen o 16,3 proc.
- Litorsal – podwyżka cen o 16,3 proc.
Ostatni z wymienionych produktów to popularny elektrolit. Podrożał on tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy o ponad 12 punktów procentowych. Podwyżki rzędu 15 proc. rok do roku GdziePoLek notuje także w przypadku popularnego leku nasercowego (Polocard), tabletek na chorobę lokomocyjną (Aviomarin) oraz leku przeciwhistaminowego (Telfexo) i na nadciśnienie (Biscoard).
Drożeją leki dla seniorów
W badaniu pojawia się także analiza cen leków dla seniorów. Autorzy przeanalizowali ceny leków na nadciśnienie, chorobę wieńcową czy problemy z trawieniem, w tym: Acard, Bisocard, Raphacholin, Ketonal Active i Aspargin. Wspomniane produkty jeszcze rok temu kosztowały łącznie 82,70 zł, dziś trzeba za te leki zapłacić już 91,97 zł. To o ponad 11 proc. więcej rok do roku oraz podwyżka o blisko 25 proc. w ciągu dwóch lat.
Wiele leków jednak tanieje
Część leków w ciągu ostatniego roku potaniała lub wzrost cen był minimalny. O 3,6 proc. tańszy jest popularny także wśród seniorów lek przecizaprzepowy – Eliquis. Niewielki wzrost zanotował np. lek na zwyrodnienie stawów Cartexan, probiotyk Sanprobi i lek kardiologiczny Bibloc. Tutaj ceny w ciągu roku wzrosły o 0,3 proc. Nie zmieniła się natomiast cena popularnego leku na cukrzycę Jardiance.