Biznes Fakty
Łódzka Manufaktura stawia na zieloną energię
„Zawsze jest miejsce na zrobienie czegoś lepszego i większego” – mówi Dariusz Janczyk, dyrektor techniczny łódzkiej Manufaktury, podkreślając, że proces zielonej transformacji centrum handlowego nie ma końca. Na przestrzeni lat w kompleksie wdrażano innowacyjne, proekologiczne rozwiązania, od farmy fotowoltaicznej po inteligentne systemy zarządzania energią i zagospodarowanie terenu. Z jakimi wyzwaniami borykają się te inwestycje i czy środowisko nadąża za gospodarką?

Centra handlowe na całym świecie coraz częściej podejmują decyzje proekologiczne, zarówno pod względem wizerunkowym, jak i finansowym. Optymalizacja zużycia energii, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i inteligentne systemy zarządzania budynkami stają się standardem. Jakie konkretne trendy i technologie są obecnie najważniejsze dla miejsc takich jak Manufaktura?
Dariusz Janczyk, Dyrektor Techniczny Manufaktury : Działania proekologiczne Manufaktury od wielu lat stanowią podstawę naszej strategii środowiskowej, której głównym celem jest konsekwentne ograniczanie oddziaływania Manufaktury na środowisko. Podstawą naszej strategii, opartej na najnowszych technologiach i trendach, są: inwestycje w odnawialne źródła energii, innowacje w zakresie BMS (system zarządzania budynkiem) i HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), modernizacja systemów oświetleniowych, a także zakup zielonej energii ze źródeł odnawialnych (ze świadectwami pochodzenia), uzyskiwanie certyfikatów lokalizacji (np. BREEAM) i świadectw charakterystyki energetycznej dla realizowanych inwestycji, inteligentna gospodarka odpadami i recykling, a także niedawne plany zazielenienia terenu marketu Manufaktura, obejmującego powierzchnię prawie 3 hektarów.
Rosnące ceny energii i bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska sprawiają, że firmy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii i nowoczesne technologie, które pozwalają ograniczyć zużycie prądu i ciepła. Czy w przypadku Manufaktury główną siłą napędową transformacji energetycznej była ochrona środowiska, czy może względy ekonomiczne? A może te dwa aspekty są już nierozerwalnie powiązane w strategii firmy?
Nasz kompleks jest jednym z największych w Europie i dość stary – działamy na rynku już prawie 20 lat. Dlatego w wielu przypadkach wymiany i modernizacje podyktowane są koniecznością zmian technologicznych. Decydując się na nowe inwestycje bierzemy pod uwagę zarówno aspekty finansowe, jak i środowiskowe. Koszty utrzymania tak dużego zakładu jak Manufactura znacznie wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat. Jako odpowiedzialny zarządca nieruchomości planujemy i wdrażamy rozwiązania, które pomagają obniżyć te koszty – z korzyścią zarówno dla naszych najemców, jak i środowiska. Oba aspekty – finansowy i środowiskowy – są dla nas równie ważne.
Zarządzanie dużym przedsiębiorstwem, takim jak Manufactura, stanowi ogromne wyzwanie logistyczne. Dlatego wprowadzanie nowych technologii wiąże się z wieloma trudnościami – od planowania po wdrożenie. Jakie największe wyzwania napotkano podczas tej inwestycji? Czy pojawiły się jakieś nieoczekiwane przeszkody i jeśli tak, jak udało się je pokonać?
W przypadku Manufaktury istotna jest nie tylko wielkość budynku, ale również fakt, że kompleks znajduje się pod stałym nadzorem konserwatora. Manufaktura powstała w miejscu XIX-wiecznego imperium bawełnianego łódzkich fabrykantów, rodziny Poznańskich, a większość naszych budynków to odrestaurowane perełki łódzkiej architektury. W związku z tym nie możemy wprowadzać zmian w infrastrukturze bez uprzednich konsultacji. Największym wyzwaniem pod kątem nowej inwestycji była niewątpliwie instalacja farmy fotowoltaicznej na dachu centrum handlowego. Od prawie dwóch lat działa tam 1219 paneli, które pomagają nam w wykorzystaniu energii słonecznej. Było to przedsięwzięcie na dużą skalę, wymagające miesięcy prac przygotowawczych, sporządzenia odpowiedniej dokumentacji technicznej i, w końcu, samej instalacji. Ponadto przeprowadzono remont Manufaktury, w trakcie którego zmodernizowano niemal cały budynek centrum handlowego – od elewacji, wymiany oświetlenia, systemów klimatyzacji i wentylacji, po remont sanitariatów i inne prace. Wymagało to od nas starannego planowania, aby zapewnić gościom jak najmniejszą uciążliwość obecności ekip naprawczych. Prace wykonywano również poza godzinami pracy kompleksu oraz w niedziele wolne od pracy.