Biznes Fakty
Parlament przyjął decyzję w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Savitsky: „Weź się w garść”
W piątek Sejm przyjął projekt ustawy o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Lewica aktywnie wyraża swoje zaniepokojenie zniszczeniem systemu opieki zdrowotnej, a marszałek senior przypomina, jak bardzo „polska umowa” negatywnie wpłynęła na polską przedsiębiorczość. „Zbierzmy się” – powiedział Marek Sawicki w Sejmie.

Projekt ustawy o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców przeszedł przez komisje i miał zostać skierowany do rozpatrzenia przez Sejm na poprzedniej sesji . Lewica już wcześniej wyraziła swój sprzeciw wobec tych zmian, sprzeciwiła się im również minister zdrowia Izabela Leszczyna. W rezultacie Sejm przyjął projekt ustawy.
Dwie stawki składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców
Rząd proponuje dwie stawki składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców: jednorazową płatność dla osób o niskich dochodach i określony procent od nadwyżki dochodów. Stała stawka wyniesie 9 procent od 75 procent płacy minimalnej. Druga stawka (4,9% lub 3,5%) będzie naliczana od nadwyżki dochodu ponad przeciętne wynagrodzenie o 1,5 lub 3 razy, w zależności od formy opodatkowania.
Minister finansów wielokrotnie podkreślał, że obniżka składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na Narodowy Fundusz Zdrowia . Zmiany te wejdą w życie w styczniu 2026 r., a brakujące 5 mld zł w Narodowym Funduszu Zdrowia zostanie pokryte z budżetu państwa.
– Nasz rząd krok po kroku likwiduje katastrofalne skutki „polskiej umowy” (…) Narodowy Fundusz Zdrowia nie poniesie żadnych strat na przedstawionej dziś decyzji – powiedział Andrzej Domański w piątek przed głosowaniem.
Minister zaznaczył, że rząd od samego początku swojej kadencji wspiera przedsiębiorców. „Położyliśmy kres temu absurdowi” – powiedział Domański, odnosząc się do sposobu obliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne ze sprzedaży środków trwałych. Według niego obniżono minimalną składkę, a trzecim krokiem będzie zmiana składki na ubezpieczenie zdrowotne, co wesprze 2,5 mln polskich przedsiębiorców.
Wcześniej w Sejmie Marek Sawicki uspokoił nastroje. Przypomniał, że „polska umowa” doprowadziła do utraty ponad 600 tysięcy miejsc pracy. przedsiębiorców , a koalicja rządowa stwierdziła, że zamierza odwrócić tę tendencję. „Zbierzcie się” – powiedział do przedstawicieli sił lewicowych w Sejmie.
Składka na ubezpieczenie zdrowotne budzi kontrowersje wśród partnerów koalicyjnych
Problem w tym, że wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne płaconych przez pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę pozostanie taka sama , a część posłów wątpi, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie poniesie strat na tych zmianach.
Koalicja Obywatelska poinformowała, że projekt ustawy o obniżeniu składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców trafi wkrótce do Sejmu, gdzie zostanie rozpatrzony w trzecim czytaniu. Są jednak opinie, że nie nastąpi to przed wyborami prezydenckimi . Lewica stwierdziła, że nie poprze projektu ustawy, podobne stanowisko zajęła minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Los obniżki składek zdrowotnych dla przedsiębiorców zależy więc od posłów PiS . Wyrazili poparcie dla projektu ustawy pod warunkiem, że straty finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia zostaną pokryte z budżetu.
W Sejmie projekt ustawy poparło 213 posłów , 190 było przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu.