Pepco ogłasza upadłość. Problemy giganta w Niemczech

Niemiecki oddział sieci Pepco złożył wniosek o upadłość. Firma boryka się z problemami na jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków w Europie. W komentarzu dla „Gazety Wyborczej” polska centrala potwierdziła, że sklepy w kraju działają normalnie, a sytuacja dotyczy tylko niemieckiego oddziału.

4b1724a29188490dea7fc0eb81e8c64f, Biznes Fakty Niemcy: Pepco ogłasza upadłość / Petr Kamenka / Reporter

Niemcy: Pepco ogłasza upadłość

Sieć Pepco rozpoczęła działalność w Niemczech w 2022 roku, licząc na szybkie ugruntowanie swojej pozycji na jednym z największych rynków w Europie. W niecałe dwa lata otwarto 64 sklepy, zatrudniając około 500 osób . Jednak szybka ekspansja nie przełożyła się na rentowność. Działalność okazała się nieopłacalna, a firma ogłosiła upadłość .

Jak przypomina dziennik „Die Welt”, Pepco weszło na rynek w czasie pandemii, w obliczu pogarszającej się sytuacji gospodarczej i rosnącej inflacji . Od samego początku sieć zmagała się z silną konkurencją zarówno ze strony międzynarodowych marek, takich jak Primark, jak i uznanych lokalnych graczy, takich jak KiK i Tedi. Ekspansja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, a rynek niemiecki okazał się bardziej wymagający, niż początkowo zakładano.

Działalność Pepco w Polsce nie jest zagrożona

W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” polska centrala Pepco zapewniła, że problemy niemieckiego oddziału nie mają wpływu na sytuację w kraju . „Wszystkie sklepy działają normalnie, a postępowanie sądowe dotyczy wyłącznie niemieckiej firmy” – podkreślono. Inwestorzy również zareagowali spokojnie, bez gwałtownych wahań kapitału i paniki na rynku.

Christian Stoffler, nowo mianowany dyrektor ds. restrukturyzacji Pepco Germany , nadal widzi perspektywy częściowej ratunku . „Rozważamy możliwość przekształcenia sieci sklepów w Niemczech, aby mogła ona funkcjonować pomimo trudnej sytuacji na niemieckim rynku detalicznym” – powiedział.

To nie pierwszy raz, kiedy znalazłem się w tarapatach.

To nie pierwszy raz, kiedy marka Pepco boryka się z trudnościami finansowymi. Według „Gazety Wyborczej”, pierwotny właściciel, brytyjska firma Brown & Jackson, sprzedał ją w 2004 roku, aby uniknąć bankructwa . W 2014 roku Pepco zostało przejęte przez południowoafrykański holding Steinhoff. Money.pl zauważa, że Steinhoff, który kupił Pepco dwie dekady temu za ponad 5,7 miliarda dolarów, obecnie boryka się z trudnościami finansowymi. Holding jest również w trakcie upadłości z powodu wielomiliardowego skandalu finansowego.

Niemieckie fiasko to sygnał ostrzegawczy. Nawet duża, znana sieć nie jest odporna na realia rynkowe, gdy okoliczności działają na jej niekorzyść . Połączenie trudnych warunków ekonomicznych, zmieniających się zachowań konsumentów i zaciętej konkurencji może zniweczyć nawet najlepiej przemyślaną strategię ekspansji.

Agata Jaroszewska

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *