Biznes Fakty
Lekarz polskiego astronauty ujawnia kulisy misji. „To nie jest pięciogwiazdkowy hotel”.

Lekarz polskiego astronauty tak komentuje misję kosmiczną: „To nie jest pięciogwiazdkowy hotel”.
„Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie przypomina pięciogwiazdkowego hotelu” – zauważył Alessandro Alcibiade, lekarz misji IGNIS, odpowiedzialny za opiekę nad Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim. Zwrócił uwagę, że warunki sanitarne w kosmosie są niewystarczające, a prywatność praktycznie nie istnieje. Mimo to wyznał, że bez wahania przyjąłby szansę podróży w kosmos.
Po 18 dniach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej załoga AX-4 powróciła na Ziemię. Sławosz Uznański-Wiśniewski wyruszył w kosmos wraz z trzema innymi astronautami ze Stanów Zjednoczonych, Węgier i Indii w ramach pierwszej polskiej inicjatywy naukowo-technologicznej IGNIS .
Alessandro Alcibiade , związany z Europejską Agencją Kosmiczną, pełni funkcję lekarza misji polskiego astronauty. Przygotował Uznańskiego-Wiśniewskiego do podróży, monitorował jego stan zdrowia podczas misji i był jednym z pierwszych, którzy spotkali go po powrocie na Ziemię. Lekarz nadzoruje obecnie rehabilitację Polaka w Europejskim Centrum Astronautów w Kolonii .
Misja Ax-4. Doktor ujawnia zawiłości misji.
„Wierzę, że Sławosz i ja z powodzeniem zbudowaliśmy więź opartą na wzajemnym zaufaniu i transparentności . Wydłużony okres kwarantanny załogi AX-4 przed startem był dla nas korzystny. Chociaż okazało się to nie lada wyzwaniem dla astronautów, ostatecznie zbliżyło Sławosza i mnie, pozwalając nam lepiej się zrozumieć i skupić na celach misji” – powiedział Alcibiade.
Lekarz opowiedział również o życiu astronautów bezpośrednio po powrocie z misji kosmicznej. „Najpierw przechodzą oni kompleksową ocenę medyczną w celu określenia stanu zdrowia i kondycji fizycznej, a następnie opracowywany jest plan rehabilitacji ” – stwierdził.
Alcibiade wspomniał, że wyniki tych ocen stanowią również dane bazowe dla większości eksperymentów przeprowadzanych na pokładzie ISS, związanych z fizjologią lub psychologią astronautów – określanych jako dane bazowe . Dane te są następnie porównywane z informacjami zebranymi od załogi przed startem i w trakcie jej pobytu na orbicie.
Następnie opracowywany jest spersonalizowany program treningowy, dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego astronauty. Według strony internetowej ESA, plan regeneracji Polaka obejmuje ćwiczenia o stopniowo zwiększanej intensywności, fizjoterapię , masaże oraz zabiegi ultradźwiękowe na dolny odcinek pleców . Skupienie się na tym jest konieczne, ponieważ mięśnie pleców są szczególnie narażone po dłuższym okresie nieważkości.
Misja kosmiczna. Na czym polega faza porehabilitacyjna?
Zrehabilitowani astronauci przechodzą następnie do końcowej fazy misji, czyli sesji podsumowującej. Wraz z dyrektorem lotu, liderem misji i przedstawicielami zespołów misyjnych analizują oni wyniki misji oraz oceniają jej mocne i słabe strony .
Lekarz przyznał, że astronauci zaraz po powrocie nie mają czasu na odpoczynek, gdyż nadal ciężko pracują.
Protokoły narzucają określoną liczbę godzin snu i wolnego czasu każdego dnia, jednak ten czas jest dość ograniczony. Mimo to astronauci utrzymują wysoki poziom wydajności i pozostają intensywnie skupieni na swoich zadaniach. Alcibiade zauważył, że ta czujność pomaga im w zarządzaniu codziennym życiem na ISS, co stanowi dla nich poważne wyzwanie. Muszą oni radzić sobie z własnymi reakcjami fizjologicznymi, a warunki sanitarne na orbicie są, delikatnie mówiąc, minimalne i pozbawione prywatności .
„ To nie jest pięciogwiazdkowy hotel . Toalety są dość wyjątkowe i wcale nie tak komfortowe, jak te na Ziemi. Prysznice są niedostępne, a okien nie da się otworzyć” – zauważył.
Powrót do domu: Nawodnienie jest niezbędne nie tylko na Ziemi
Podróż na ISS i z powrotem również wiąże się ze znacznym obciążeniem dla organizmu . „To daleka od spokojnej i płynnej podróży. W związku z tym niektórzy astronauci – zazwyczaj na własną prośbę – otrzymują leki łagodzące nudności i wymioty spowodowane chorobą lokomocyjną przed startem i w trakcie powrotu na Ziemię” – wyjaśnił Alcibiade.
Tuż przed ponownym wejściem w atmosferę Ziemi i wodowaniem, pasażerowie statku kosmicznego muszą się nawodnić. „Wraz z przywróceniem grawitacji, płyny ustrojowe szybko przemieszczają się do dolnych partii ciała . Może to prowadzić do problemów z równowagą, skurczów mięśni lub omdleń. Dlatego astronauci piją dużo wody i zażywają tabletki z solą, aby pomóc w zatrzymaniu płynów” – wyjaśnił ekspert.
Lekarz przyznał, że mimo świadomości wyzwań, problemów i ryzyka, z jakimi mierzą się astronauci, bez wahania wyruszyłby w podróż kosmiczną, gdyby tylko miał taką możliwość. „ Gdybym miał szansę polecieć w kosmos, skorzystałbym z niej bez wahania ” – podsumował Alessandro Alcibiade.
WIDEO: Polak triumfuje nad sztuczną inteligencją. „Wszystko przypomina bardzo dziwny sen”.
