Biznes Fakty
Szłapka o programie zbrojeniowym UE: Nie martwmy się o polskie firmy
Polscy producenci uzbrojenia mogą być pewni wsparcia ze strony UE – powiedział minister ds. Unii Europejskiej. Adam Szlapka twierdzi również, że ostateczne programy finansowania przemysłu zbrojeniowego będą korzystne dla Polski, choć na razie skłania się ku interesom Francji.

Programy finansowania przemysłu obronnego w ramach Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego będą korzystne dla Polski – uważa Adam Szlapka, a jego słowa potwierdza również wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.
Czy zwiększenie zbrojeń w UE jest korzystne dla Francji?
Trwają dyskusje na temat Europejskiego Programu Przemysłu Obronnego. W zeszłym tygodniu komisje UE zajmujące się tą kwestią zajęły stanowisko wyraźnie sprzyjające francuskiemu przemysłowi zbrojeniowemu , twierdząc, że środki UE będą przyznawane wyłącznie tym producentom, których produkty w 70 procentach zawierają komponenty wyprodukowane w UE.
Decyzje te są niekorzystne również dla Polski . Przemysł zbrojeniowy tego kraju spełnia to kryterium, w przeciwieństwie do większości przedsiębiorstw w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska i inne kraje aktywnie współpracują w dziedzinie uzbrojenia z partnerami ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej.
Jednak Adam Szlapka , minister ds. Unii Europejskiej, podkreśla, że są to dopiero wstępne rozmowy , za którymi głosowała niewielka większość w Parlamencie Europejskim.
„W niedalekiej przyszłości odbędzie się dyskusja pomiędzy państwami członkowskimi Rady i chciałbym przypomnieć, że Polska obecnie sprawuje prezydencję w Radzie, gdzie większość ma odmienny pogląd niż ten . „I to zostanie zweryfikowane” – zauważył Shlapka.
Minister jest przekonany, że polscy producenci uzbrojenia mogą być pewni, iż polski rząd dołoży wszelkich starań, aby podejmowane decyzje chroniły interesy Polski.
Polska negocjuje większy budżet na broń UE
Szlapka dodał, że program EDIP przewiduje kwotę 1,5 mld euro , natomiast znacznie większy instrument SAFE, w ramach którego dostępnych będzie 150 mld euro, jest obecnie przedmiotem dyskusji w ramach polskiej prezydencji.
„Jestem przekonany, że ostatecznie decyzje te będą korzystne dla Polski ” – powiedział minister.
Podobnego zdania jest Cezary Tomczyk, który w programie „Graffiti” w Polsat News zaznaczył, że nie widzi zagrożenia dla Polski ze strony funduszy europejskich .
– Jesteśmy dopiero na początkowym etapie tego procesu legislacyjnego w Europie . Teraz sprawą zajmą się ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie, w tym minister Adam Szlapka, oraz Komisja Europejska. Dopiero wtedy będziemy mieli kompleksowy projekt – powiedział wiceminister obrony.
Polscy europosłowie z obu partii – PO i PiS – zagłosowali przeciwko propozycji UE, aby ze środków UE współfinansować tylko te produkty, które w 70% zawierają komponenty pochodzące z recyklingu, wytworzone w UE.