Biznes Fakty
To już pewne. W tych opakowaniach alkoholu więcej nie kupisz. Zmiany od zaraz
Zapowiadane zaostrzenie przepisów dotyczących opakowań i sprzedaży alkoholi właśnie trafiło do wykazu prac legislacyjnych. Niewielkie alkohole do 300 ml będą mogły być zapakowane jedynie w szkło lub metal, a to nie koniec zmian.
/123RF/PICSELSpis treści:
Projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi jest reakcją resortu zdrowia na pojawienie się napojów alkoholowych w tubkach lub saszetkach, które są wizualnie podobne do opakowań musów owocowych dla dzieci i młodzieży.
Wygląd alkoholu musi być jasny
W rządowej informacji o projekcie dotyczącym opakowań i sprzedaży alkoholu poinformowano, że nowe rozwiązania będą dotyczyły kwestii wyglądu opakowania alkoholu, zamieszczanych na nim treści oraz materiału, z którego to opakowanie może być wykonane. Chodzi o opakowania o ilości nominalnej do 300 ml. Zaproponowano, aby mogły być one wykonane wyłącznie ze szkła lub metalu. Nowe przepisy wprowadzą też zakaz alkoholu w postaci innej niż płynna.
Autorzy projektu proponują wprowadzenie przepisu, który zabrania wprowadzania do obrotu alkoholu w postaci innej niż płynna, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej. To z kolei odpowiedź na pojawienie się na rynku alkoholu w postaci proszku, kryształu, żelu czy pasty.
Obowiązek odmowy sprzedaży alkoholu
W myśl nowych przepisów sprzedawcy będą mieli obowiązek, nie prawo odmowy sprzedaży lub podania napojów alkoholowych osobom, które nie okazały dokumentu potwierdzającego ich wiek.
“Konstrukcja tego przepisu obliguje każdorazowo sprzedawcę lub podającego do żądania okazania powyższego dokumentu, w przypadku wątpliwości co do ukończenia przez nabywcę 18. roku życia” – czytamy w informacji publikowanej przez PAP.
Obecnie, w przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy, sprzedający lub podający napoje alkoholowe jest uprawniony do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy. Taka sytuacja powoduje, że sprzedający napoje alkoholowe osobie niepełnoletniej unikali odpowiedzialności karnej przez wykazanie, iż nie mieli możliwości rozstrzygnąć wątpliwości co do wieku nabywcy.
To już pewne. W tych opakowaniach alkoholu nie kupisz. Zmiany od zaraz
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał tego roku. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
O pojawieniu się w sprzedaży napojów z alkoholem w miękkich opakowaniach przypominających musy owocowe głośno było w całym kraju. Po nagłośnieniu sprawy premier Donald Tusk zapowiedział poszukiwanie metody, która pozwoli “zablokować proceder związany z alkoholowymi saszetkami”.