Biznes Fakty
Audyt w Orlenie. Złożono wniosek do prokuratury. „Nieprawidłowości”
Orlen poinformował, że w związku z najnowszym śledztwem w sprawie przejęcia akcji Ruchu, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W zawiadomieniu wymieniono między innymi nazwisko byłego prezesa firmy, Daniela Obajtka.

Treść:
W wyniku śledztwa do Prokuratury Okręgowej w Warszawie trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z nabyciem akcji Ruchu i późniejszymi działaniami z tym związanymi – poinformował Orlen. W jej skład wchodzi m.in. były prezes koncernu Daniel Obajtek, dodał Orlen.
Audyt w Orlenie. „Liczne naruszenia i zaniedbania”
W odpowiedzi na zapytania Polskiej Agencji Prasowej w piątek, koncern potwierdził, że przeprowadzono audyt dotyczący zakupu akcji Ruchu, a także opracowania i wdrożenia przyjętego planu restrukturyzacji, który „ujawnił liczne naruszenia i zaniedbania w przygotowaniu i realizacji transakcji oraz późniejszych działań”.
Orlen podkreślił także, że wyniki śledztwa stały się podstawą do złożenia 25 marca br. zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa . „Zawiadomienie dotyczy m.in. dwóch byłych członków zarządu Orlenu, w tym byłego prezesa, którzy mogli dopuścić się przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków, co skutkowało znacznymi szkodami materialnymi” – wyjaśniła grupa.
W czwartek Business Insider Polska poinformował o audycie i zawiadomieniu dotyczącym inwestycji w Ruch, która kosztowała Orlen 130 mln zł, powołując się na własne ustalenia. „Łącznie płocki koncern zainwestował w te inwestycje około miliarda złotych i nie ma perspektyw na odzyskanie tych środków” – zaznacza m.in. portal.
Jak wspomniano w ogłoszeniu Orlenu, oprócz byłego prezesa spółki Daniela Obajtka, w skład zarządu spółki wchodzi również Patrycja Klarecka, była członkini zarządu spółki odpowiedzialna za segment detaliczny.
Orlen pod wodzą Daniela Obajtka chciał kupić Ruch
W czerwcu 2020 roku podpisano umowę inwestycyjną, na mocy której Orlen zostanie większościowym udziałowcem Ruchu z pakietem 65% akcji, a pozostałymi udziałowcami zostaną PZU i PZU Życie, a także Alior Bank. Alior Bank zgodził się na umorzenie 87,5 mln zł należności Ruchu. Umowa inwestycyjna obejmowała również plan restrukturyzacyjny spółki Ruch, który zakładał rozwój spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG oraz rozwoju usług kurierskich, uwzględniający optymalizację dotychczasowej działalności.
Ostatecznie w listopadzie 2020 roku Orlen przejął kontrolę nad Ruchem, nabywając pakiet kontrolny akcji w nowej emisji. Następnie firma ogłosiła między innymi rozwój nowych formatów gastronomicznych i sklepowych w ramach Ruchu.
W grudniu 2024 r. nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu podjęło decyzję o możliwości wystąpienia przez spółkę z roszczeniami odszkodowawczymi od 13 byłych członków zarządu, w tym Daniela Obajtka. „Będą to sprawy cywilne o odszkodowanie” – powiedział obecny prezes Orlenu Ireneusz Fafara w odpowiedzi na pytania poszczególnych akcjonariuszy dotyczące szczegółów procedur składania roszczeń.
Orlen przeprowadził ponad 50 audytów i kontroli.
Fafara zaznaczył również, że spółka przeprowadziła ponad 50 audytów i inspekcji związanych z działalnością poprzedniego zarządu , a kolejnych 50 jest w trakcie realizacji. Podkreślił również, że w związku z odkryciem
Źródło