Biznes Fakty
Co czeka Polskę po wprowadzeniu ceł USA? Istnieją szacunki PKB
Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że w najgorszym scenariuszu, związanym z wojną handlową między USA a Unią Europejską, PKB Polski może spaść o nieco ponad 0,4%. Podkreślają, że w zależności od poziomu ceł, jakie Stany Zjednoczone nałożą na Wspólnotę Europejską, ich wpływ na polską gospodarkę będzie różny, ale w każdym przypadku doprowadzi to do spadku PKB.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Marek Wąsiński i Aleksandra Sojka, podczas spotkania z dziennikarzami w środę podkreślili, że na razie cła stosowane przez UE dotyczą wyłącznie stali i aluminium . Z kolei od 3 kwietnia, zgodnie z wypowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa, zaczną obowiązywać cła na samochody, a od 3 maja cła na części samochodowe .
Raport PIE dotyczący wpływu ceł na polską gospodarkę, opublikowany 28 marca, wskazuje, że USA zajmują obecnie ósme miejsce wśród największych partnerów eksportowych Polski pod względem wymiany handlowej.
„ Wolumen polskiego eksportu bezpośredniego do USA w 2024 r. wyniesie 12,6 mld USD (wzrost o 6,3% w porównaniu z rokiem poprzednim). Eksport bezpośredni do USA stanowi 3,3% całkowitego eksportu towarów z Polski. Szczególnie istotne w eksporcie do Stanów Zjednoczonych są produkty z sektora inżynieryjnego, takie jak silniki turboodrzutowe i turbośmigłowe. Eksport usług również stanowił znaczną część handlu: w 2023 r. Polska sprzedała do USA usługi o wartości 10,4 mld USD, podczas gdy eksport towarów wyniósł 11,8 mld USD” – czytamy w raporcie.
Jaką decyzję podejmie Donald Trump w sprawie taryf?
Wasiński zauważył, że Polska ma obecnie dodatni bilans handlowy ze Stanami Zjednoczonymi. Oznacza to, że importujemy ze Stanów Zjednoczonych więcej towarów, niż eksportujemy . Polski eksport obejmuje głównie maszyny i urządzenia mechaniczne, natomiast import obejmuje głównie maszyny i urządzenia elektryczne. „W 2024 r. towary ze Stanów Zjednoczonych stanowiły 5% polskiego importu (19 mld USD, 17% r/r), co czyni Stany Zjednoczone trzecim co do wielkości dostawcą do Polski” – czytamy w raporcie.
Aleksandra Soyka wyjaśniła, że opracowano trzy scenariusze, aby ocenić wpływ amerykańskich taryf na polską gospodarkę. „Pierwszy scenariusz, który nazwałam scenariuszem metalowym, to to, co mamy teraz, czyli cła na stal i aluminium bez uwzględnienia sektora motoryzacyjnego ” – zauważyła. Drugi scenariusz zakłada wprowadzenie ceł na sektor motoryzacyjny i dzieli się na wariant z cłami wzajemnymi i wariant bez ceł. W ostatecznym scenariuszu eksperci założyli, że USA nałożą 25% cła na wszystkie produkty UE . Dzieli się również na dwie wersje: jedną z obowiązkami odwetowymi i drugą bez nich.
„Jeśli chodzi o wpływ na PKB Polski, największy wpływ ma scenariusz ostrej wojny handlowej z odwetowymi działaniami” – podkreśla analityk PIE. Dodała, że scenariusze odwetowe zawsze „mają bardziej negatywny wpływ”, chociaż ogólny wpływ taryf jest „niewielki”. W pierwszym scenariuszu PKB Polski spadnie o 0,11% w porównaniu do PKB bez wprowadzonych taryf. W drugim scenariuszu obniżka wyniesie 0,12%, a w przypadku ceł odwetowych – 0,15% . W drugim scenariuszu przewiduje się spadek PKB o 0,38%, a w przypadku podjęcia przez UE działań odwetowych spadek ten wyniesie 0,43%.
Źródło