Co czeka Polskę po wprowadzeniu ceł USA? Istnieją szacunki PKB

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że w najgorszym scenariuszu, związanym z wojną handlową między USA a Unią Europejską, PKB Polski może spaść o nieco ponad 0,4%. Podkreślają, że w zależności od poziomu ceł, jakie Stany Zjednoczone nałożą na Wspólnotę Europejską, ich wpływ na polską gospodarkę będzie różny, ale w każdym przypadku doprowadzi to do spadku PKB.

17024b4aa35a03f796cda078a37aaa7d, Biznes Fakty Polska może odczuć skutki amerykańskich taryf na UE / 123RF/Picsel, 123RF/Picsel / 123RF/PICSEL

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Marek Wąsiński i Aleksandra Sojka, podczas spotkania z dziennikarzami w środę podkreślili, że na razie cła stosowane przez UE dotyczą wyłącznie stali i aluminium . Z kolei od 3 kwietnia, zgodnie z wypowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa, zaczną obowiązywać cła na samochody, a od 3 maja cła na części samochodowe .

Raport PIE dotyczący wpływu ceł na polską gospodarkę, opublikowany 28 marca, wskazuje, że USA zajmują obecnie ósme miejsce wśród największych partnerów eksportowych Polski pod względem wymiany handlowej.

Wolumen polskiego eksportu bezpośredniego do USA w 2024 r. wyniesie 12,6 mld USD (wzrost o 6,3% w porównaniu z rokiem poprzednim). Eksport bezpośredni do USA stanowi 3,3% całkowitego eksportu towarów z Polski. Szczególnie istotne w eksporcie do Stanów Zjednoczonych są produkty z sektora inżynieryjnego, takie jak silniki turboodrzutowe i turbośmigłowe. Eksport usług również stanowił znaczną część handlu: w 2023 r. Polska sprzedała do USA usługi o wartości 10,4 mld USD, podczas gdy eksport towarów wyniósł 11,8 mld USD” – czytamy w raporcie.

Jaką decyzję podejmie Donald Trump w sprawie taryf?

Wasiński zauważył, że Polska ma obecnie dodatni bilans handlowy ze Stanami Zjednoczonymi. Oznacza to, że importujemy ze Stanów Zjednoczonych więcej towarów, niż eksportujemy . Polski eksport obejmuje głównie maszyny i urządzenia mechaniczne, natomiast import obejmuje głównie maszyny i urządzenia elektryczne. „W 2024 r. towary ze Stanów Zjednoczonych stanowiły 5% polskiego importu (19 mld USD, 17% r/r), co czyni Stany Zjednoczone trzecim co do wielkości dostawcą do Polski” – czytamy w raporcie.

Aleksandra Soyka wyjaśniła, że opracowano trzy scenariusze, aby ocenić wpływ amerykańskich taryf na polską gospodarkę. „Pierwszy scenariusz, który nazwałam scenariuszem metalowym, to to, co mamy teraz, czyli cła na stal i aluminium bez uwzględnienia sektora motoryzacyjnego ” – zauważyła. Drugi scenariusz zakłada wprowadzenie ceł na sektor motoryzacyjny i dzieli się na wariant z cłami wzajemnymi i wariant bez ceł. W ostatecznym scenariuszu eksperci założyli, że USA nałożą 25% cła na wszystkie produkty UE . Dzieli się również na dwie wersje: jedną z obowiązkami odwetowymi i drugą bez nich.

„Jeśli chodzi o wpływ na PKB Polski, największy wpływ ma scenariusz ostrej wojny handlowej z odwetowymi działaniami” – podkreśla analityk PIE. Dodała, że scenariusze odwetowe zawsze „mają bardziej negatywny wpływ”, chociaż ogólny wpływ taryf jest „niewielki”. W pierwszym scenariuszu PKB Polski spadnie o 0,11% w porównaniu do PKB bez wprowadzonych taryf. W drugim scenariuszu obniżka wyniesie 0,12%, a w przypadku ceł odwetowych – 0,15% . W drugim scenariuszu przewiduje się spadek PKB o 0,38%, a w przypadku podjęcia przez UE działań odwetowych spadek ten wyniesie 0,43%.


Źródło
No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *