Biznes Fakty
Można już sprawdzić, kto dostanie rentę wdowią. ZUS udostępnił ankietę
Wdowa czy wdowiec mogą już sprawdzić, czy będą mieć prawo do nowego świadczenia, które wchodzi od przyszłego roku, czyli tzw. renty wdowiej. ZUS udostępnił ankietę z warunkami, jakie trzeba spełnić. W styczniu będzie też kalkulator do wyliczenia wysokości łącznego świadczenia. Jedną konieczną rzecz do uzyskania renty wdowiej można przyspieszyć już teraz.
/123RF/PICSELWnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia 2025 r., a samo świadczenie będzie wypłacane od lipca przyszłego roku. Ale już dziś wdowiec lub wdowa mogą wstępnie sprawdzić, czy będzie im przysługiwać. ZUS przygotował ankietę, po wypełnieniu której otrzymuje się informację, czy spełnia się warunki do ubiegania się o to świadczenie.
Ankieta zawiera siedem pytań, w tym pytania dotyczące jednego warunku – wieku emerytalnego, który jest różny dla kobiet i mężczyzn oraz wieku owdowienia (też jest różny dla obu płaci). Jak zauważyli użytkownicy serwisu X tuż po udostępnieniu ankiety był błąd dotyczący wieku owdowienia, ale Interia ustaliła, że szybko został wychwycony i skorygowany. Ankieta jest już prawidłowo skonstruowana.
Jak tłumaczy ZUS, renta wdowia to nie jest nowe świadczenie, ale zbieg dwóch różnych świadczeń. Czyli jednego w całości, a drugiego w części. Do tej pory można było mieć tylko jedno.
/Źródło: ZUS /Jeśli warunki są spełnione, od lipca będzie można łączyć własną emeryturę lub rentę oraz rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Jedno z nich (wybrane) będzie przysługiwać w całości, drugie w 15 procentach. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone z 15 do 25 proc.
Prawo do renty rodzinnej kluczowe dla tzw. renty wdowiej
Przyznanie „renty wdowiej” będzie możliwe, jeśli wdowa lub wdowiec mają ustalone prawo do renty rodzinnej. W przypadku, gdy do tej pory nie ubiegali się o przyznanie renty rodzinnej, ponieważ świadczenie po współmałżonku byłoby mniej korzystne, powinni złożyć wniosek na formularzu ERR jeszcze w tym roku. Podobna sytuacja dotyczy osób pobierających rentę rodzinną, które nigdy nie wnioskowały o przyznanie emerytury.
W ankiecie ZUS pierwsze pytanie dotyczy właśnie prawa do dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną. Dlatego już teraz warto wystąpić z wnioskiem o ustalenie prawa do drugiego świadczenia, bo to przyspieszy późniejszą procedurę ubiegania się o tzw. rentę wdowią.
Renta wdowia to w praktyce połączenie dwóch świadczeń
Żeby ją otrzymać należy łącznie spełnić następujące warunki: mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej (nie należy mylić ze wspólnością majątkową, bo to co innego, o czym pisaliśmy tu), nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna) oraz nie pozostawać obecnie w związku małżeńskim.
Od 1 stycznia 2025 r. będzie można obliczyć szacunkową kwotę połączonych świadczeń w kalkulatorze, który udostępni ZUS.
Rozwiń
– Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, że prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – tłumaczy Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.
Suma świadczeń wypłacanych z rentą rodzinną nie może być wyższa niż trzykrotność emerytury minimalnej (obecnie jest to 5342,88 zł – 3 x 1780,96 zł).
Monika Krześniak-Sajewicz