PIT 2025. Kiedy należy złożyć deklarację? Czasu jest coraz mniej

Każdy podatnik jest zobowiązany do składania zeznania podatkowego za 2024 rok co roku w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Dotyczy to najpopularniejszych formularzy, takich jak PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Najlepiej nie przekraczać wyznaczonych terminów, jednak większość zapominalskich obywateli nie poniesie znacznych strat.

997058b916e8ddeb9ed10905159513ea, Biznes Fakty Do kiedy mogę złożyć zeznanie podatkowe od dochodów osobistych w 2025 roku? / Bartłomiej Magierowski / East News

Treść:

  • 01 Konsekwencje spóźnionego złożenia zeznania podatkowego PIT
  • 02 Jak uniknąć kar za spóźnione złożenie podatku dochodowego od osób fizycznych?
  • 03 Co stracę, jeśli sam nie zaakceptuję podatku dochodowego od osób fizycznych?
  • 04 Co warto wiedzieć, składając zeznanie podatkowe PIT po terminie?

Konsekwencje spóźnionego złożenia zeznania podatkowego PIT

Niezłożenie zeznania podatkowego od dochodów osobistych w terminie określonym w prawie może skutkować odpowiedzialnością karną i podatkową. Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym wysokość grzywny uzależniona jest od wysokości niezapłaconego podatku.

Jeżeli kwota niezapłaconego podatku nie przekracza pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, wykroczenie uznaje się za przestępstwo skarbowe. Kara pieniężna może wynosić od 1/10 do 20 płacy minimalnej.

Jeżeli kwota niezapłaconego podatku przekracza pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę, podatnikowi grozi grzywna w wysokości od 10 do 720 stawek dziennych lub kara pozbawienia wolności do lat 5. Jest to uważane za przestępstwo podatkowe. Stawka dzienna nie może być niższa niż 1/30 kwoty minimalnego wynagrodzenia i wyższa niż 400-krotność kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Dodatkowo za każdy dzień opóźnienia w zapłacie podatku naliczane są odsetki. Od 5 października 2024 r. oprocentowanie będzie wynosić 14,5% w skali roku.

Jak uniknąć kar za spóźnione złożenie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Podatnicy, którzy nie złożą zeznań podatkowych w terminie, mogą skorzystać z tzw. czynnego żalu. Polega ona na dobrowolnym powiadomieniu organu podatkowego o popełnieniu przestępstwa lub przestępstwa podatkowego przed wszczęciem przez organ podatkowy dochodzenia. Aby czynne oświadczenie o skrusze miało moc prawną, konieczne jest uprzednie złożenie pisemnego zawiadomienia do właściwego urzędu skarbowego. W piśmie należy opisać powody spóźnionego złożenia deklaracji.

Do dokumentu należy dołączyć oświadczenie o zaległym podatku dochodowym od osób fizycznych i zapłacić należny podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Ważny! Wszyscy podatnicy składający zeznania podatkowe od dochodów osobistych są obecnie chronieni przed zapłatą kary. Usługa e-PIT obejmuje automatycznie generowane i udostępniane informacje z Rocznych Sprawozdań Krajowej Administracji Skarbowej .

Brak czynnego udziału w tym przedsięwzięciu do 30 kwietnia jest równoznaczny z zaakceptowaniem podatku dochodowego od osób fizycznych w jego obecnej formie.

Co stracę, jeśli sam nie złożę zeznania podatkowego?

Podatnik , który chce skorzystać z przysługujących mu ulg i odliczeń, musi samodzielnie wykazać je w dokumencie sporządzonym przez administrację podatkową. W przeciwnym razie podatnik nie będzie mógł ubiegać się o żadne odszkodowanie.

Nie oznacza to jednak, że zwroty pieniędzy zostaną całkowicie anulowane. Jeżeli podatnik nie uwzględni w zeznaniu podatkowym przysługujących mu ulg podatkowych, może złożyć korektę zeznania .

Korekta uwzględnia utracone korzyści i może skutkować obniżeniem kwoty podatku do zapłaty lub zwiększeniem nadpłaty. Możesz zgłosić korektę w dowolnym momencie, jednak najlepiej zrobić to jak najszybciej,

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *