Biznes Fakty
UE chce zadać Rosji kolejny cios. Opcja nuklearna na stole pośród sankcji
Unia Europejska rozważa możliwość wprowadzenia tzw. „opcji nuklearnej” sankcji – odłączenia ponad dwudziestu rosyjskich banków od systemu SWIFT, podaje Bloomberg. Rozważane są również inne potencjalne nowe sankcje wobec Rosji: obniżenie maksymalnej ceny ropy naftowej z tego kraju i zakaz korzystania z gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Obecnie trwają konsultacje między Brukselą a państwami członkowskimi.

Nowe sankcje przeciwko Rosji muszą zostać uzgodnione i przyjęte przez wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej.
„Opcja nuklearna” wśród sankcji. UE chce uderzyć w rosyjskie banki
Możliwe odłączenie rosyjskich banków od systemu SWIFT byłoby poważnym ciosem – z tego systemu korzystają tysiące instytucji na całym świecie; Za jego pośrednictwem realizowane są m.in. zlecenia płatnicze. Zablokowanie dostępu do systemu SWIFT dla ponad 20 rosyjskich wierzycieli sprawi, że wszystkie tego typu operacje będą musiały być przeprowadzane telefonicznie lub faksem, co znacznie wydłuży czas realizacji transakcji finansowych.
Jak podaje Bloomberg, powołując się na źródła zbliżone do sprawy, które rozmawiały z agencją prosząc o zachowanie anonimowości, kwestia ta została poddana pod dyskusję wśród państw członkowskich UE. Rozważane są również inne inicjatywy mające na celu wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji .
UE analizuje nowe sankcje wobec Rosji
Jedną z proponowanych opcji jest obniżenie maksymalnej ceny rosyjskiej ropy z obecnych 60 dolarów za baryłkę do 45 dolarów. Maksymalną cenę na rosyjskie surowce w 2022 r. ustaliły kraje G7 (Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania, USA) wspólnie z Unią Europejską.
Kolejną przeszkodą jest zakaz budowy gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 – obecnie nie są one eksploatowane, ale jak wyjaśniła w zeszłym tygodniu rzeczniczka Komisji Europejskiej Paula Pinho, „nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w przyszłości”. Oczekuje się również, że państwa członkowskie UE zagłosują nad wprowadzeniem ograniczeń handlowych o wartości 2,5 mld euro, których celem jest ograniczenie zdolności rosyjskiej machiny wojennej do finansowania samofinansowania.