Biznes Fakty
W Polsce łatwiej będzie uzyskać dostęp do leków onkologicznych. Ministerstwo Zdrowia tnie ścieżkę refundacji
Ministerstwo Zdrowia skróciło okres refundacji zatwierdzonych leków onkologicznych, poinformował w czwartek wiceminister zdrowia Marek Kos. Na nowej liście znalazło się 17 substancji poszukiwanych przez onkologów. Do końca roku lista zostanie rozszerzona o inne ważne substancje wykorzystywane w alternatywnych metodach leczenia.

Umieszczenie 17 leków na nowej liście „szybkiej ścieżki” daje ich producentom możliwość skorzystania z krótszej ścieżki refundacji . Leki te są stosowane w leczeniu raka piersi, raka płuc i białaczki.
Nowe leki onkologiczne z szybką rekompensatą z Narodowego Funduszu Zdrowia
Wiceminister zdrowia poinformował na konferencji prasowej, że na liście leków onkologicznych o potwierdzonej skuteczności znalazło się 17 substancji czynnych , z czego cztery są dostępne w aptekach, a 13 jest związanych z chemioterapią. Dodał, że jest to seria substancji czynnych stosowanych w leczeniu różnych postaci raka:
- rak piersi – pięć substancji,
- rak płuc – trzy substancje,
- białaczka – trzy substancje,
- chłoniaki i rak pęcherza moczowego to dwie substancje,
- rak jajnika to jedna substancja,
- Jedną z substancji jest rak jelita grubego.
Dwie substancje zawarte na liście podlegają skróconej drodze refundacji i są stosowane w leczeniu powikłań terapii nowotworowej.
Lista wkrótce zostanie rozszerzona o nowe leki.
Kos poinformował, że w drugiej połowie roku Ministerstwo Zdrowia przedstawi listę leków ginekologicznych, endokrynologicznych i gastroenterologicznych o potwierdzonej skuteczności. Pierwsza lista leków obejmowała 14 leków kardiologicznych. Kos zauważył, że dziewięć terapii z listy jest obecnie finansowanych, ponieważ firmy farmaceutyczne nie złożyły wniosków o refundację pięciu z nich.
„Podmioty nadal mogą składać takie wnioski” – dodał.
Umieszczenie na liście leków o udowodnionej skuteczności daje producentom możliwość skorzystania z krótszej, formalnie prostszej, ścieżki refundacji niż standardowa procedura. Są to leki , których skuteczność została potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi i praktyką medyczną.